Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trybunał w Strasburgu ukarał Polskę

0
Podziel się:

Trybunał w Strasbourgu dwukrotnie skazał Polskę za naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Skarb państwa będzie musiał wypłacić skarżącym w sumie 4 tysiące 400 euro.

Pierwsza sprawa dotyczyła rodzeństwa zamieszkałego w Przemyślu, które od 1993 roku dochodziło w sądzie odszkodowania za zniszczone przez najemcę mieszkanie.

Po trwającym blisko 9 lat postępowaniu, Sąd Najwyższy oddalił wniosek o kasację wyroku. Trybunał nie uznał argumentów polskich władz, że sprawa miała charakter skomplikowany. Stwierdził opieszałość i nieuzasadnioną przewlekłość działania wymiaru sprawiedliwości. Zasądził wypłacenie skarżącym 2400 euro zadośćuczynienia.

Druga sprawa dotyczyła postępowania karnego toczącego się przed Sądem w Giżycku. Oskarżony i skazany za kradzieże wniósł skargę o cenzurowanie przez władze aresztu śledczego jego korespondencji prowadzonej z Trybunałem. Sędziowie podkreślili, że każdemu obywatelowi przysługuje prawo do tajemnicy korespondencji, a szczególnie z przedstawicielami instytucji prawnych. Trybunał zalecił Polsce wypłacenie skarżącemu 2 tysięcy euro zadośćuczynienia.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)