Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Turcja: Akt oskarżenia ws. antyrządowego spisku

0
Podziel się:

86 osobom zarzucono utworzenie grupy terrorystycznej mającej obalić siłą tureckiego rządu.

Turcja: Akt oskarżenia ws. antyrządowego spisku
(EPA/PAP)

Prokurator generalny Turcji przedstawił akt oskarżenia przeciwko 86 osobom, którym zarzucono utworzenie grupy terrorystycznej mającej na celu obalenie siłą tureckiego rządu.

Zarzuty zostały przedstawione przez prokuratora Aykuta Cengiza Engina. Nie wymienił on żadnych nazwisk - z informacji prasowych wynika jednak, iż na liście podejrzanych znaleźli się byli wojskowi oraz dziennikarze. Z 86 osób z tej listy 48 pozostaje w areszcie.

Podejrzani zostali zatrzymani w ramach prowadzonego przez turecką prokuraturę śledztwa w sprawie grupy nacjonalistów, rzeczników utrzymania świeckiego charakteru państwa. W domu jednego z zatrzymanych w Stambule wojskowych znaleziono w ubiegłym roku skrzynię granatów ręcznych.

Na początku lipca policja turecka zatrzymała dwóch emerytowanych generałów - Senera Eruygura, byłego dowódcę paramilitarnej żandarmerii i Hursita Tolona, byłego dowódcę stacjonującej w regionie egejskim 1. Armii.

Zarzucono im tworzenie ugrupowania terrorystycznego, kierowanie nim oraz dążenie do obalenia powiązanego z islamistami rządu Turcji. Eruygur jest przewodniczącym Stowarzyszenia Myśli Kemalistowskiej, które w ubiegłym roku pomagało organizować masowe demonstracje antyrządowe.

Według tureckich mediów, obu generałów podejrzewano o przynależność do skrajnie nacjonalistycznego ugrupowania Ergenekon, stawiającego sobie za cel utrzymanie świeckiego charakteru państwa.

Rządząca obecnie w Turcji Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) wywodzi się z ideologii islamistycznej. Natomiast siły zbrojne i ich kadra dowódcza uważane są za strażników republikańskiego, sekularystycznego dziedzictwa twórcy współczesnego państwa tureckiego Kemala Atatuerka.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)