Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
szczyt ue
19.11.2009 18:07

Tusk: Prawdopodobnie dziś nie dojdzie do wyboru

Premier nie wyklucza, że dziś nie uda się wybrać prezydenta i ministra spraw zagranicznych UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Jego zdaniem, bardziej prawdopodobne jest, że najważniejszych przedstawicieli Wspólnoty poznamy na następnym unijnym spotkaniu.

Szef polskiego rządu przybył na szczyt w Brukseli, który rozpocznie się o godzinie 18.00.

Donald Tusk przewiduje, że dużo łatwiejszy będzie wybór nowego prezydenta UE. W gronie faworytów są premier Luksemburga Jean-Claude Juncker, premier Belgii Herman van Rompuy, szef holenderskiego rządu Jan Peter Balkenende oraz były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair. Jak powiedział Tusk - każda z tych kandydatur może liczyć na poparcie Polski.

Komplikacje mogą pojawić się przy wyborze wysokiego przedstawiciela ds. polityki zagranicznej Wspólnoty. _ - Skupiamy się na tym, by z rywalizacji odpadali kandydaci, których działania albo poglądy nam nie odpowiadają _ - powiedział polski premier.

Szef rządu dodał, że jesteśmy w dość wygodnej sytuacji. Sami zainteresowani bądź przywódcy innych państw zwracają się bowiem do Polski z prośbą o poparcie.

Donald Tusk uważa, że jeśli decyzje w sprawie wyboru wspomnianych stanowisk nie zapadną do północy - kontynuowanie szczytu nie będzie miało sensu i będzie potrzebne kolejne spotkanie.

Tagi: szczyt ue, wiadomości, gospodarka, polityka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz