Notowania

ue
13.12.2007 11:38

UE grozi bojkotem "klimatycznej" konferencji

Unia Europejska zagroziła, że jej przedstawiciele nie pojadą na spotkanie zorganizowane przez USA

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Unia Europejska zagroziła, że jej przedstawiciele nie pojadą na spotkanie poświęcone zmianom klimatu.

Niemiecki minister środowiska Sigmar Gabriel powiedział w czasie zorganizowanej na Bali konferencji w sprawie porozumienie o redukcji emisji gazów cieplarnianych przez najbogatsze państwa, że brak porozumienia na tym forum oznaczać będzie bojkot sponsorowanego przez Amerykanów "Spotkania Wielkich Mocarstw Gospodarczych", także poświęconego kwestii ocieplania klimatu.

Unia Europejska zabiega o przyjęcie przez uczestników spotkania docelowo zadania redukcji emisji o 24-40 proc. w porównaniu do poziomu z 1990 r. Przeciwko takim wartościom protestują m.in. Stany Zjednoczone, uznając je za zbyt wysokie.

Także minister stanu ds. środowiska przewodniczącej UE w tym półroczu Portugalii - Humberto Rosa uważa, że jeśli konferencja na Bali zakończy się fiaskiem, "bez sensu" byłoby uczestnictwo UE w spotkaniu w USA.

Stany Zjednoczone zaprosiły na styczniowe spotkanie na Hawajach przedstawicieli 16 głównych potęg gospodarczych świata, w tym m.in. kraje UE, Japonię, Chiny i Indie. Mieliby oni przedyskutować kwestie "dobrowolnego, narodowego" ograniczenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery.

Spór unijno-amerykański w sprawie ograniczenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery może zadecydować o fiasku konferencji na Bali. Przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ Yvo de Boer wyraził w czwartek "poważne zaniepokojenie" losem dobiegającego końca spotkania, jeśli utrzyma się obecny impas na linii UE-USA.

| Stany Zjednoczone emitują do atmosfery najwięcej szkodliwych gazów, w tym np. 22 procent światowej emisji dwutlenku węgla. |
| --- |

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: ue, . gazy cieplarniane. globalne ocieplenie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz