Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

UE ma strategię imigracyjną

0
Podziel się:

Europejski pakt w sprawie imigracji i azylu zostanie przyjęty na październikowym szczycie UE.

UE ma strategię imigracyjną
(PAP/EPA)

Ministrowie spaw wewnętrznych państw Unii Europejskiej zaaprobowali treść _ Europejskiego paktu w sprawie imigracji i azylu _.

_ Europejski pakt w sprawie imigracji i azylu _ to jeden z głównych priorytetów francuskiego przewodnictwa w UE i flagowy pomysł prezydenta Francji i byłego ministra spraw wewnętrznych Nicolasa Sarkozy'ego.

To pierwszy dokument w UE, który próbuje stworzyć globalną strategię imigracyjną UE. Z jednej strony obejmuje bowiem imigrację legalną, z drugiej - przewiduje jeszcze aktywniejszą walkę z imigrantami nielegalnymi poprzez odsyłanie ich do krajów pochodzenia.

_ - Dziś mamy między krajami UE koordynację ws. imigracji, a nie prawdziwą politykę imigracyjną. Pakt próbuje zharmonizować działania poszczególnych państw UE _ - powiedział francuski dyplomata. Jak dodał, Paryż liczy, że Pakt zostanie przyjęty przez przywódców 27 państw na szczycie 15 października.

W dokumencie czytamy, że pakt obejmuje zobowiązania polityczne w pięciu głównych dziedzinach.

Po pierwsze organizacja legalnej migracji, _ według priorytetów, potrzeb i zdolności zdefiniowanych przez każdy kraj członkowski _. Każdy kraj będzie mógł zawierać umowy z krajem trzecim odnośnie do kontyngentów przyjmowanych imigrantów.

Pakt zobowiązuje kraje UE do _ ograniczenia _ masowej legalizacji statusu imigrantów, co miało miejsce w Hiszpanii w ostatnich latach. Pakt mówi, że _ legalizacja będzie się odbywać po zbadaniu każdego przypadku, a nie masowo, z powodów humanitarnych bądź gospodarczych _.

Dokument zapowiada też promocję UE wśród pracowników wysoko kwalifikowanych z państw trzecich. Służyć ma temu tzw. niebieska karta, która pozwoli im na legalny pobyt i pracę w UE.
Drugi priorytet to walka z nielegalną imigracją poprzez współpracę między krajami UE i Komisją Europejską w odsyłaniu obcokrajowców bez prawa pobytu do kraju pochodzenia lub kraju, przez który dostali się do UE.

Trzeci priorytet to zwiększenie kontroli na granicach zewnętrznych UE. Ma temu służyć zwiększenie kompetencji i budżetu mieszczącej się w Warszawie agencji Frontex.

Czwarty priorytet to stworzenie europejskiej polityki azylowej, tak by kraje członkowskie mogły dalej przyjmować azylantów i przyznawać status uchodźcy, ale na coraz bardziej harmonizowanych zasadach, gwarantujących - niezależnie od kraju UE - zbliżone prawa i ochronę. W tym celu najpóźniej do roku 2012 ma powstać jednakowa procedura przyznawania azylu.

I wreszcie piąty priorytet to stworzenie partnerstwa z krajami pochodzenia imigrantów oraz z krajami tranzytu. Chodzi o stworzenie zależności pomiędzy emigracją a rozwojem. Tak, by z jednej strony wzmocnić możliwości tych krajów do przyjmowania odsyłanych nielegalnych imigrantów z UE i umożliwić legalną migrację.

wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)