Notowania

ue
25.01.2008 15:55

UE rozpoczyna misję w Czadzie

We wtorek rozpocznie się wysyłanie pierwszych oddziałów logistycznych w ramach misji pokojowej w Czadzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*We wtorek rozpocznie się wysyłanie pierwszych oddziałów logistycznych w ramach misji pokojowej w Czadzie. *
Celem misji jest ochrona uchodźców z sudańskiego Darfuru. "Wszystkie przygotowania zostały zakończone, więc ministrowie będą mogli podjąć formalną decyzję o wysłaniu misji" - informują unijni dyplomaci.

Ponieważ polski kontyngent będzie drugi co do wielkości po Francji, Polsce przypadło stanowisko zastępcy dowódcy operacji, z siedzibą pod Paryżem. Zajmie je generał Bogusław Pacek. Dowództwo misji sprawować będzie irlandzki generał Patrick Nash.

Liczący 400 żołnierzy (głównie Żandarmerii Wojskowej) polski kontyngent formalnie ma pełnić misję od 1 lutego tego roku do końca stycznia 2009 roku, ale jego wysyłanie ma się rozpocząć na przełomie marca i kwietnia, zważywszy że chodzi o oddziały operacyjne. Pełną gotowość ma osiągnąć do czerwca. Najpierw na miejsce skierowane zostaną logistyczne oddziały irlandzkie, francuskie oraz włoski szpital polowy.

ZOBACZ TAKŻE:
400 żołnierzy pojedzie do CzaduPraktycznie wysłanie misji, która początkowo miała się zacząć jesienią zeszłego roku, stało się możliwe dopiero dwa tygodnie temu, gdy udało się zapewnić wszystkie konieczne środki transportu. Swój udział miała w tym Polska, zgłaszając dwa śmigłowce wraz z obsługą. Ponadto dodatkowe, długo poszukiwane środki zadeklarowały Francja i Belgia.

Francja, która jest największym zwolennikiem misji odbywającej się w jej byłej kolonii, obejmie dowodzenie na miejscu i będzie stanowić trzon operacji liczącej 3,6 tys. osób (z batalionem rezerwy strategicznej w sumie 4,3 tys.). Zaoferowała ok. 2 tys. żołnierzy, Polska zgłosiła 400, Irlandia 350.

Mniejsze kontyngenty wyślą Szwecja, Rumunia, Belgia, Holandia i Finlandia. Dodatkowo wparcie w postaci samolotów z obsługą zapewniły Grecja i Hiszpania.

ZOBACZ TAKŻE:
Misja w Czadzie będzie kosztować 48 mln złZ budżetu unijnego na potrzeby misji przewidziano blisko 100 mln euro na pokrycie kosztów dowództwa operacji. To 10-15 proc. całego szacowanego budżetu. Resztę będą musiały wziąć na siebie kraje członkowskie. Polski rząd poinformował, że na wydatki związane z misją w budżecie resortu obrony na ten rok przewidziano 48 mln zł.

Tagi: ue, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz