Notowania

ue
13.02.2008 17:21

UE spiera się z USA o dane pasażerów

Politycy UE krytycznie oceniają próby zawierania przez Amerykanów porozumień dwustronnych w sprawie bezpieczeństwa lotów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Przedstawiciele Unii Europejskiej krytycznie oceniają podejmowane przez Amerykanów próby renegocjacji porozumienia w sprawie bezpieczeństwa lotów transatlantyckich

Przedstawiciele władz USA odwiedzali ostatnio stolice państw UE, próbując forsować porozumienia dwustronne z pominięciem Unii jako całości.

Chodziło im zwłaszcza o uzbrojonych ochroniarzy na pokładach samolotów (ang. air marshalls) oraz o zaostrzenie zasad readmisji osób, które przybyły do USA nielegalnie - informuje Associated Press powołując się na niezidentyfikowanych bliżej przedstawicieli UE.

AP odnotowuje, że unijny komisarz ds. sprawiedliwości Franco Frattini podkreślał, iż taka taktyka jest nie do przyjęcia i mówił szefowi resortu bezpieczeństwa krajowego USA Michaelowi Chertoffowi, że Waszyngton powinien o tych sprawach rozmawiać z Unią Europejską jako całością.

AP pisze, że postulaty amerykańskie wiążą się z nowym programem ruchu bezwizowego przyjętym w zeszłym roku przez USA i że z programem tym mogą się wiązać naciski na państwa UE, by przekazywały Amerykanom więcej informacji o pasażerach lotów transatlantyckich. Chodzi także o loty nad terytorium Stanów Zjednoczonych, bez lądowania w USA, na co UE nie chce się zgodzić. **

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: ue, wiadomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz