Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE zapłaciła za życie bułgarskich pielęgniarek

0
Podziel się:

W zamian za uwolnienie przez Libię bułgarskich pielęgniarek i palestyńskiego lekarza Unia Europejska zobowiązała się do przekazania Trypolisowi 461 mln USD.

UE zapłaciła za życie bułgarskich pielęgniarek
(PAP / EPA)

W zamian za uwolnienie przez Libię bułgarskich pielęgniarek i palestyńskiego lekarza Unia Europejska zobowiązała się do przekazania Trypolisowi 461 mln USD.

To odszkodowanie dla rodzin ofiar oraz pełnej normalizacji stosunków i nawiązania kontaktów handlowych - wynika z wypowiedzi unijnej komisarz Benity Ferrero-Waldner.

Wraz z żoną prezydenta Francji Cecylią Sarkozy wróciła ona z Trypolisu po ostatniej rundzie negocjacji z libijskimi władzami, która pozwoliła na uwolnienie pięciu pielęgniarek i lekarza.

ZOBACZ TAKŻE:
Pielęgniarki już w Sofii"To rezultat naszych wspólnych wysiłków i nasz wspólny sukces" - powiedziała Ferrero-Waldner.

W podpisanym dziś w Trypolisie memorandum UE zobowiązuje się, że unijny Fundusz Bengazi, utworzony w 2005 roku, by wesprzeć leczenie i profilaktykę HIV/AIDS w szpitalu, gdzie doszło w 1998 roku do epidemii choroby, przekaże władzom libijskim 598 mln dinarów. Odpowiada to 461 mln dolarów - po milionie dla każdej poszkodowanej rodziny.

| DRAMAT PIELĘGNIAREK |
| --- |
| Pielęgniarki i lekarza aresztowano w Bengazi na wschodzie Libii w 1999 r. po wybuchu epidemii AIDS w miejscowym szpitalu dziecięcym. Według początkowych danych zarażonych zostało ok. 380 dzieci, później strona libijska podniosła ich liczbę do ok. 460, dodając, że 56 już zmarło, za co obarczono winą zagraniczny personel medyczny. Libijski sąd nie uwzględnił ani zaprzeczeń oskarżonych, ani opinii powołanych przez obronę biegłych, według których przyczyną epidemii były złe warunki higieniczne w szpitalu oraz nieprzestrzeganie norm sanitarnych. Wyrok śmierci podtrzymał libijski Sąd Najwyższy. Dopiero w ubiegłym tygodniu Najwyższa Rada Sprawiedliwości zamieniła karę śmierci na dożywotnie więzienie. Początkowo rodziny zarażonych domagały się odszkodowań analogicznych do tych, jakie Libia wypłaciła rodzinom ofiar zamachu na samolot PANAM nad szkockim Lockerbie w 1988 r., czyli po 10 mln dolarów. Jednak głównym celem Libii, oprócz pieniędzy, było doprowadzenie do normalizacji stosunków politycznych i gospodarczych
z Zachodem, zerwanych po zamachach terrorystycznych, a także przyciągnięcie inwestycji zagranicznych. |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)