Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unia Europejska rusza na pomoc Ukrainie

0
Podziel się:

KE: Wyślemy ekspertów medycznych i będziemy koordynować pomoc płynącą z kilku unijnych krajów.

Unia Europejska rusza na pomoc Ukrainie
(Igorvoronchikhin/Dreamstime)
bFeNnYFx

Komisja Europejska jest gotowa wysłać na Ukrainę unijnych ekspertów medycznych, a także koordynować pomoc poszczególnych państw UE, którą już zaoferowały Austria, Słowacja, Polska, Rumunia i Węgry.

O podjęcie kroków zmierzających do udzielenia pomocy medycznej Ukrainie w związku z epidemią grypy zwrócił się w do szefa KE Jose Barros, kierująca pracami UE Szwecji Fredrika Reinfeldta, oraz premierDonald Tusk.

ZOBACZ TAKŻE: Ukraina: Epidemia z kampanią wyborczą w tle
Rzeczniczka KE poinformowała, że już w sobotę, _ 31 listopada Ukraina uruchomiła specjalny unijny mechanizm ochrony cywilnej _, poprzez działające 24 godziny na dobę w Brukseli centrum monitoringu i informacji (MIC). MIC zbiera informacje dotyczące klęsk żywiołowych czy właśnie epidemii i służy koordynacji działań po stronie UE.

bFeNnYFz

_ - Dwa kraje UE, Francja i Estonia, nominowały już ekspertów medycznych, którzy są gotowi dołączyć do ekipy WHO na miejscu, jeśli ta o to wystąpi _ - powiedziała rzeczniczka Komisji Nathalie Charbonneau.

Poinformowała też, że w ramach MIC Austria zaproponowała wysłanie na Ukrainę około 400 tys. masek ochronnych, a także kilku tysięcy butelek z płynami dezynfekującymi oraz 1,5 tys. par rękawiczek ochronnych. _ Musimy zobaczyć, czy ta oferta będzie zaakceptowana. Jeśli tak, to rozważymy wysłanie ekipy, by pomóc w dystrybucji pomocy _ - powiedziała Charbonneau.

Poinformowała, że Ukraina otrzymuje także pomoc od innych państw UE, które są jej sąsiadami: Słowacji, Polski, Rumunii i Węgier. _ Koordynujemy to z nimi oczywiście _ - powiedziała.
Według ostatnich danych, na Ukrainie zarejestrowano 255 tys. chorych na grypę lub ostre infekcje dróg oddechowych, z czego 15 tys. hospitalizowano. Zmarło ok. 70 osób. Najbardziej dotknięte epidemią są zachodnie obwody Ukrainy.Ukraina wyraziła zainteresowanie propozycją Polski, by próbki wirusologiczne pobrane od chorych badane były w Wojskowym Instytucie Higieny i Epidemiologii w Puławach oraz w tamtejszym Instytucie Weterynaryjnym. Każde z tych laboratoriów może przebadać do 300 próbek dziennie. Ukraina ma otrzymać też od Polski pomoc ekspercką.

Donald Tuskpostuluje również w listach zwołanie kolejnego (ostatnie miało miejsce w połowie października) nadzwyczajnego posiedzenia ministrów zdrowia _ 27 _ w sprawie sytuacji epidemiologicznej w Europie oraz zakresu możliwego wsparcia dla Ukrainy. _ Byłoby właściwym, by podczas dyskusji omówić także problem dostępności szczepionek na rynku Unii Europejskiej dla osób spoza grupy ryzyka _ - uważa premier.

bFeNnYFF

Słowacja zamyka przejścia graniczne z Ukrainą

Słowacja zamknęła rano dwa z pięciu przejść granicznych dla pieszych na granicy z Ukrainą, gdzie rośnie liczba chorych na grypę.

Jednocześnie przedstawiciel słowackich władz medycznych Jan Mikas zapewnił, że w Słowacji nie ma na razie poważnych problemów w związku z grypą.

W Słowacji w ubiegłym tygodniu odnotowano ok. 55 500 zachorowań na schorzenia górnych dróg oddechowych, w tym i na grypę, czyli o 15 000 więcej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym.

bFeNnYFG

Jeśli sytuacja na Ukrainie pogorszy się, władze Słowacji zapowiedziały, że zamkną wszystkie przejścia graniczne z tym krajem.

bFeNnYGa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)