Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Clinton i Obama kończą spór na tle rasowym

0
Podziel się:

Kandydaci demokratów zrezygnowali z wykorzystywania w kampanii argumentów rasowych.

USA: Clinton i Obama kończą spór na tle rasowym
(hillary clinton, barrack obama)

W czasie debaty telewizyjnej ubiegający się o nominację Partii Demokratycznej Hillary Clinton i Barack Obama starali się załagodzić spór, jaki powstał między nimi w związku z wzajemnymi oskarżeniami, że w kampanii wyborczej rozgrywają kartę rasową.

W debacie, zorganizowanej w nocy z wtorku na środę czasu polskiego w Las Vegas w stanie Nevada, gdzie w sobotę odbędą się kolejne prawybory, senator Clinton powiedziała, że wszyscy kandydaci Partii Demokratycznej to "jedna rodzina". Wyjaśniła też, że niektóre ataki na Obamę zarzucające mu rozmaite wykroczenia nastąpiły nie z jej inicjatywy, lecz jej szczególnie zagorzałych zwolenników.

Obama, czarnoskóry senator z Illinois, którego walka o nominację prezydencką z byłą Pierwszą Damą przykuwa uwagę Ameryki, odwzajemnił się swej rywalce przepraszając ją za wypowiedź w czasie jednej z debat, kiedy powiedział, że "da się lubić" - ale w sposób odczytany jako ironiczna złośliwość. Pani Clinton ma wielu wrogów zarzucających jej, że jest chłodna i arogancka.

Obama podkreślił też, że nikogo z białych demokratycznych kandydatów nie posądza o rasizm. Do iskrzenia na linii Clinton-Obama doszło, kiedy była First Lady skrytykowała senatora z Illinois za porównywanie się z Martinem Luthrem Kingiem, bohaterem walki Murzynów o równouprawnienie, i z zamordowanym w 1963 roku prezydentem USA Johnem F. Kennedym.

Mąż Hillary, Bill Clinton dolał oliwy do ognia, atakując Obamę za jego wypowiedzi o wojnie w Iraku. Zdaniem byłego prezydenta USA, senator naciągał fakty i bez uzasadnienia krytykował jego żonę za głosowanie w Senacie w 2002 roku za rezolucją dającą prezydentowi George'owi W. Bushowi zielone światło do inwazji.

ZOBACZ TAKŻE:

Niektórzy afroamerykańscy działacze i komentatorzy popierający Obamę dopatrzyli się w tym ukrytej sugestii Clintonów, że czarnoskóry senator jest "niewybieralny" z powodu swojej rasy.

Pojednawcze gesty w czasie wtorkowej debaty miały najwyraźniej zażegnać groźbę eskalacji sporu, który mógł podzielić Partię Demokratyczną według linii rasowych.

Przeważająca większość Murzynów popiera tę partię, ale według sondaży czarnoskórzy w zdecydowanie większej proporcji popierają Obamę jako kandydata do nominacji prezydenckiej, natomiast biali udzielają w znacznej większości poparcia Hillary Clinton.

Jak zauważają komentatorzy, wyeliminowanie wszelkich podtekstów rasowych z wyścigu o nominację leży w interesie obojga kandydatów. Gdyby bowiem Clinton została ostatecznie kandydatką Demokratów w wyborach prezydemckich, będzie potrzebowała głosów Afroamerykanów.

Obama, z kolei, który według sondaży ma takie same szanse na nominację, także nie może pozwolić, żeby uchodzić za "kandydata czarnych". Na dalszym graniu kartą rasową mogą skorzystać tylko Republikanie.

W czasie debaty telewizyjnej Obama i Clinton nie unikali jednak polemik na inne tematy. Senator z Illinois podkreślał, że jego zdaniem, najważniejsze u przyszłego prezydenta jest "posiadanie wizji" inspirującej kraj, a nie sprawność w jego administrowaniu. Przyznał przy tym, że sam gubi papiery, gdyż nuży go biurokratyczna rutyna.

Pani Clinton ripostowała, że wprawdzie docenia znaczenie "wizji", ale prezydent "musi jednak umieć zarządzać i kierować biurokracją".

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ ap/

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)