Notowania

haga
30.03.2009 17:26

USA i Iran będą rozmawiać o przyszłości Afganistanu

Z inicjatywą konferencji wystąpiła Hillary Clinton. Weźmie w niej udział 80 państw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Iran i USA wezmą udział w konferencji nt. Afganistanu. Międzynarodową konferencję, która odbędzie się się jutro w Hadze, organizuje ONZ. Wezmą w niej udział przedstawiciele 80 krajów.

USA reprezentować ma sekretarz stanu Hillary Rodham Clinton, a z Iranu przyjedzie wiceminister spraw zagranicznych Medhi Akhundzadeh - podał wypowiadający się anonimowo holenderski dyplomata.

Z inicjatywą zorganizowania konferencji w celu opracowania nowej strategii działań w Afganistanie wystąpiła sekretarz stanu Clinton.

* [ Iran do końca roku może mieć bombę atomową ]( http://news.money.pl/artykul/iran%3Bdo%3Bkonca%3Broku%3Bmoze%3Bmiec%3Bbombe%3Batomowa,166,0,438438.html )
* [ Iran: Nikt nie powstrzyma programu nuklearnego ]( http://news.money.pl/artykul/iran%3Bnikt%3Bnie%3Bpowstrzyma%3Bprogramu%3Bnuklearnego,175,0,436399.html )

Sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer wzywał USA i innych członków sojuszu do zaangażowania się wraz z Iranem w zwalczanie talibskich bojowników w Afganistanie.

Iran, zdominowany przez szyitów, od dawna jest przeciwny sunnickim fundamentalistom talibskim. W Iranie zamieszkało wielu afgańskich uchodźców. Iran, który z Afganistanem ma granicę długości 930 km, walczy z przemytem afgańskiej heroiny przez swoje terytorium.

* [ Rosja: Miedwiediew: USA nie proponowały wymiany "tarcza za Iran" ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/artykul/rosja%3Bmiedwiediew%3Busa%3Bnie%3Bproponowaly%3Bwymiany%3Btarcza%3Bza%3Biran,104,0,439400.html )
* [ Barack Obama wyciąga rękę do Iranu ]( http://news.money.pl/artykul/barack%3Bobama%3Bwyciaga%3Breke%3Bdo%3Biranu,237,0,436205.html )

Konferencja w Hadze odbędzie się w kilka dni po ogłoszeniu przez prezydenta USA Baracka Obamy nowej strategii walki z talibskimi rebeliantami.

Prezydent ogłosił wysłanie większej liczby wojsk do Afganistanu i zapowiedział dyplomatyczne naciski na rząd tego kraju oraz rząd w Pakistanie, by skuteczniej przeciwstawiły się ekstremistom.

Amerykański prezydent ogłosił, że wojnę w Afganistanie traktuje jako problem regionalny. Oznacza to, że ostateczne zwycięstwo wymagać będzie współpracy wielu krajów sąsiednich, a nawet pozostałych ważniejszych państw regionu. Sam Afganistan zaś musi ukrócić korupcję, która podkopuje poparcie dla administracji afgańskiego prezydenta Hamida Karzaja.

Holenderski minister spraw zagranicznych Maxime Verhagen zapowiedział, że konferencja w Hadze skoncentruje się na samej strategii osiągnięcia w Afganistanie stabilizacji, a nie na zwiększeniu tam liczby wojsk czy finansowania wsparcia dla tego kraju.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: haga, wiadomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz