Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Kongres chce końca wojny

0
Podziel się:

Rząd dostanie 124 mld dol. na wojnę w Iraku pod warunkiem, że zacznie wycofywać wojska już w październiku, zadecydowała Izba Reprezentantów.

USA: Kongres chce końca wojny
(PAP / EPA)

Rząd dostanie 124 miliardy dolarów na wojnę w Iraku pod warunkiem, że zacznie wycofywać wojska już w październiku, zadecydowała Izba Reprezentantów.

Forsowaną przez demokratyczną większość w Kongresie ustawę zaakceptowano stosunkiem 218 do 208 głosów, pomimo ostrego sprzeciwu prezydenta George'a W. Busha, który zapowiada weto.

Dokument przydziela administracji USA 124 miliardy dolarów na prowadzenie wojen w Iraku i Afganistanie, jednak pod warunkiem, że Pentagon rozpocznie w październiku wycofywanie wojsk z Iraku.

W tej wersji ustawy zrezygnowano z ustalenia sztywnej daty ostatecznego wycofania wszystkich jednostek z Iraku, choć taką formułę zawierał poprzedni projekt. Jako niewiążący termin ustanowiono natomiast dzień 31 marca 2008 r.

Ustawa zostanie poddana pod głosowanie senatu w czwartek, a następnie trafi na biurko prezydenta Busha.

"Dziś Izba Reprezentantów zagłosowała za porażką w Iraku i prezydent zawetuje tę ustawę" - skomentowała rzeczniczka Białego Domu Dana Perino.

"Nasze wojska są pogrążone w wojnie domowej bez wyraźnego wroga i przejrzystej strategii zwycięstwa" - uzasadnił decyzję niższej izby parlamentu lider większości demokratycznej Steny Hoyer.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)