Notowania

Przejdź na
karzaj
18.11.2009 10:58

USA naciskają na Karzaja, bo chcą konkretów

Prezydent Afganistanu ma przedstawić m.in. sposoby na walkę z korupcją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Stany Zjednoczone i kraje zachodnie chcą, aby zwycięzca drugiej tury wyborów prezydenckich w Afganistanie Hamid Karzaj ogłosił konkretne środki walki z korupcją i sposoby na poprawienie jakości rządów.

_ - Społeczność międzynarodowa będzie zwracała bardzo baczną uwagę na to przemówienie, ale jeszcze ważniejsze jest to, co Karzaj zrobi potem _ - powiedział amerykański urzędnik, którego cytuje Reuters.

Z kolei anonimowy europejski dyplomata poinformował, że niektóre kraje dały Karzajowi _ listę zakupów _ zwierającą kwestie, którymi musi się on zająć. Znalazły się na niej m.in. osiągnięcie porozumienia z przeciwnikami politycznymi i walka z korupcją. Kraje te mają nadzieję, że afgański prezydent poruszy te kwestie w swoim wystąpieniu.

_ - Chcielibyśmy jakiegoś rodzaju planu. Podania jasnych kierunków działania _ - oświadczył dyplomata.

Odkąd Karzaj został ogłoszony zwycięzcą wyborów prezydenckich - których pierwsza tura naznaczona była oszustwami - kraje takie, jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania upominają go, by dotrzymał obietnic i utworzył uczciwy rząd, jeśli chce dalej korzystać z ich wsparcia.

_ - Kraje te będą podkreślały delikatną naturę własnej opinii publicznej i trudności, jakie będą miały ze wspieraniem Afganistanu, jeśli nie zauważy tam ona poprawy _ - twierdzi były amerykański dyplomata James Dobbins.

Z kolei brytyjski urzędnik pracujący w Waszyngtonie oświadczył, że premier Gordon Brown wymienił pięć obszarów, na których powinien skoncentrować się Karzaj. Są to przeniesienie odpowiedzialności za bezpieczeństwo na Afgańczyków, poprawa jakości rządów i walka z korupcją, pojednanie narodowe, rozwój gospodarczy oraz poprawa relacji z sąsiadami.

Tagi: karzaj, zachód, naciski, prezydent, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz