Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA odkładają tarczę. Stworzą nowy system

1
Podziel się:

Obama:Tarcza nie zabezpieczała przed zagrożeniem ze strony Iranu.

USA odkładają tarczę. Stworzą nowy system
(EPA/MARTIN H. SIMON)

[aktualizacja: 18:30]

_ Muszę robić wszystko co w mojej mocy, by wzmacniać bezpieczeństwo USA. Jedno z największych zagrożeń to rakiety balistyczne _- powiedział podczas konferencji prasowej Barack Obama. Amerykański prezydent uzasadniał rezygnacje z budowy tarczy w Polsce i w Czechach.

_ - George W. Bush miał rację mówiąc o tym zagrożeniu, dlatego musimy stworzyć jak najlepszy system ochrony antyrakietowej - _ dodał, komentując dlaczego USA wycofały się z planów zainstalowania tarczy antyrakietowej.

Powodem rezygnacji przez USA z zainstalowania tarczy w Europie Środkowo-Wschodniej ma być fakt, że nie był on wystarczająco _ elastyczny _ wobec potencjalnego zagrożenia ze strony Iranu. Amerykanie zapowiedzieli stworzenie nowego systemu obrony antyrakietowej.

_ - Po długich rozmowach ze sztabem generalnym amerykańskiej armii zdecydowałem o nowym programie zwiększenia bezpieczeństwa USA o stworzeniu nowego systemu obrony antyrakietowej _ - ujawnił Barack Obama. _ - Będzie to inny program niż ten przygotowany przez administrację Busha _- dodał.

Obama powiedział, że program ten skoncentruje się na rakietach średniego, a nie dalekiego zasięgu.

ZOBACZ RELACJĘ Z BIAŁEGO DOMU (AP,ang):

Założenia nowego systemu

_ - Zaczynamy rozmowy o umieszczeniu nowego systemu obrony przeciwrakietowej w Polsce i Czechach _- powiedział sekretarz obrony USA Robert Gates na konferencji prasowej. Zapowiedziany wcześniej przez prezydenta Baracka Obamę system polegać ma na mobilnych instalacjach przeciwrakietowych.

System nazwany SM-3 oparty jest o mobilne radary i wyrzutnie rakiet przechwytujących. Urządzenia systemu SM-3 instalowane są na okrętach. Według władz Amerykańskich, jego architektura będzie lepiej chronić USA i ich sprzymierzeńców przed zagrożeniem z Iranu i Korei Północnej.

Nowy system przeciwko Iranowi i Korei

_ - Dane wywiadu mówią, że poważnym zagrożeniem są przede wszystkim rakiety krótkiego i średniego zasięgu. Mniejsze jest natomiast zagrożenie rakietami dalekiego zasięgu niż myśleliśmy wcześniej _- tłumaczył Robert Gates.

Według niego, system SM-3 lepiej od wcześniej opracowanego systemu tarczy antyrakietowej będzie się nadawał do ochrony przed pociskami krótkiego i średniego zasięgu. Robert Gates poinformował też, że rozmowy w sprawie uruchomienia systemu w Polsce i Czechach już trwają.

POSŁUCHAJ ROBERTA GATESA (AP,ang):

Rasmussen zadowolony z decyzji Amerykanów

W Brukseli zwołano w trybie pilnym spotkanie ambasadorów krajów NATO z przedstawicielami amerykańskiego departamentu stanu. Posiedzenie jest poświęcone tarczy antyrakietowej.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen o samej lokalizacji tarczy nie wspominał, powiedział natomiast, że jest zadowolony z nowej strategii Waszyngtonu, bo przewiduje ona ściślejszą współpracę z kwaterą główną w sprawach obrony rakietowej.

Rola Sojuszu Północnoatlantyckiego w rozbudowie systemów antyrakietowych ma wzrosnąć, nie będzie już amerykańskiej tarczy w takim kształcie jak była planowana, lecz powstanie NATO-wska.

Sekretarz generalny mówił o nadziejach związanych z integracją obrony przeciwrakietowej wewnątrz Sojuszu. _ To leży także w interesie wschodnich krajów członkowskich NATO _ - powiedział Anders Fogh Rasmussen, odnosząc się do Polski i Czech.

Rosjanie: Nie było żądnych negocjacji z Amerykanami w sprawie tarczy

Nie było żadnych układów między Rosją i USA w sprawie tarczy antyrakietowej, to wszystko domysły - powiedział rzecznik prasowy rosyjskiego MSZ Andriej Niestierienko.

Skomentował w ten sposób doniesienia z administracji prezydenta USA Baracka Obamy o zmianie stanowiska w sprawie rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Europie Wschodniej.

_ - Już wcześniej pojawiały się doniesienia, że zawarto jakieś porozumienie w sprawie tarczy. Mogę powiedzieć, że to nie jest zgodne z naszą polityką, naszym podejściem do rozwiązywania problemów w stosunkach z innymi krajami, niezależnie od tego, na ile są one poważne _ - oświadczył.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Chrust
2 lata temu
Bzdura. Późniejsza polityka Obamy, a zwłaszcza Bidena nie lokowała Iranu jako największego zagrożenia dla USA! Skoro Rosjanie dementowali, że żadnego układu i rozmów z USA nie było (a zawsze kłamią), świadczy o tym, że te rozmowy były.