Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA ogłoszą dziś nową strategię nuklearną

0
Podziel się:

Przewiduje ona zdecydowaną redukcję broni atomowej USA.

USA ogłoszą dziś nową strategię nuklearną
(PAP/EPA)

Nowa strategia obronna będzie przewidywała _ zdecydowaną redukcję _ broni atomowej USA. Za tydzień w Waszyngtonie międzynarodowy szczyt w sprawie bezpieczeństwa nuklearnego.

Będzie to pierwsza od 2002 roku amerykańska strategia nuklearna - sprecyzował rzecznik Białego Domu Robert Gibbs. _ - Bezpieczeństwo nuklearne jest jedną z kwestii, na których prezydent najbardziej skupia się w polityce zagranicznej _ - wskazał. Nie podał szczegółów dotyczących nowych wytycznych strategii.

1 marca administracja waszyngtońska ogłosiła, że nowa strategia obronna będzie przewidywała _ zdecydowaną redukcję _ broni atomowej USA.

Na początku marca prezydent Barack Obama zapowiedział redukcję liczby głowic nuklearnych w amerykańskiej strategii bezpieczeństwa. _ _

_ - Nasz najbliższy przegląd stanowiska w sprawie broni nuklearnej wykroczy poza przestarzałe myślenie zimnowojenne i zredukuje liczbę oraz rolę broni jądrowej w naszym bezpieczeństwie narodowym _ - napisał Obama w oświadczeniu wydanym z okazji 40. rocznicy wejścia w życie układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).
Najbliższe tygodnie obfitują w wydarzenia ważne dla kwestii bezpieczeństwa nuklearnego na świecie.

W czwartek w Pradze prezydent Obama i prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew mają podpisać nowy układ o ograniczeniu strategicznych arsenałów broni nuklearnej. Nowe porozumienie zastąpi traktat START po jego wygaśnięciu 1 grudnia zeszłego roku.

W następnym tygodniu, tj. 12-13 kwietnia, w Waszyngtonie odbędzie się szczyt w sprawie bezpieczeństwa nuklearnego. Prezydent USA zaprosił na ten szczyt ponad 40 państw.

Z kolei na 4 maja w Nowym Jorku zaplanowano konferencję na temat przestrzegania NPT. Światowi przywódcy co 5 lat spotykają się w celu przeanalizowania stanu przestrzegania NPT. Układ ten wszedł w życie w 1970 r. i został ratyfikowany przez większość państw z wyjątkiem Korei Północnej, Pakistanu, Indii i Izraela.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)