Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

USA: Plany Busha w Iraku zagrożone?

0
Podziel się:

Coraz więcej senatorów popiera rezolucję przeciwko wysyłaniu do Iraku dodatkowych 21 tys. żołnierzy.

USA: Plany Busha w Iraku zagrożone?
(PAP / EPA)

W Kongresie USA, zwłaszcza w Senacie, wzrasta opozycja wobec planu wysłania do Iraku dodatkowych 21 tys. żołnierzy. Coraz więcej Republikanów chce poprzeć rezolucję przeciwko Bushowi.

Były republikański przewodniczący senackiej Komisji Sił Zbrojnych John Warner przedstawił projekt rezolucji krytykującej plan zwiększenia liczby wojsk w Iraku. Popiera ją grupa umiarkowanych Republikanów oraz część centrowych Demokratów.

Podwójny atak na Busha

Warner przedstawił popozycję w przeddzień wygłoszenia przez Busha dorocznego Orędzia o Stanie Państwa. Podobnie, jak zeszłotygodniowy projekt Demokratów sprzeciwia się wysłaniu dodatkowych wojsk do Iraki, jednak sformułowana jest w bardziej oględnym języku.

_ W Izbie Reprezentantów opozycja wobec zwiększenia wojsk wśród Republikanów jest mniejsza, ale też narasta tam ferment przeciw planom Busha _O ile rezolucja Demokratów - do których przyłączył się republikański senator Chuck Hagel - mówi, że plan Busha "nie leży w narodowym interesie Stanów Zjednoczonych", to rezolucja Warnera i innych popierających ją senatorów stwierdza tylko, że Senat "nie zgadza się z planem zwiększenia naszych sił" w Iraku.

Umiarkowani politycy przeciwko Irakowi

Łagodniejsza forma - zdaniem obserwatorów - ma ułatwić pozostałym senatorom republikańskim przyłączenie się do opozycji wobec planu Busha. Wahają się oni między lojalnością wobec prezydenta, a pójściem za głosem większości Amerykanów, która nie akceptuje planu.

Warner naradza się z liderem demokratycznej większości w Senacie Harrym Reidem, aby opracować wspólną wersję rezolucji przeciw eskalacji wojny, strawną dla senatorów z obu partii.

Oczekuje się, że wspólna wersja rezolucji zostanie opracowana do jutra i tego dnia uchwali ją senacka Komisja Spraw Zagranicznych.

Rezolucja nie jest wiążąca dla prezydenta i nie powstrzyma wysłania do Iraku dodatkowych wojsk. Będzie jednak miała duże znaczenie polityczne, pokazując rosnące osamotnienie Busha.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)