Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA ukarzą Rosję za Gruzję?

0
Podziel się

Sekretarz stanu USA uważa, że nie ma mowy o dalszych rozmowach na temat współpracy nuklearnej.

USA ukarzą Rosję za Gruzję?
(PAP / EPA)
bDyKjWQB

_ - Stany Zjednoczone uważają, że nie czas teraz na kontynuację prac nad porozumieniem z Rosją w sprawie cywilnej współpracy nuklearnej _- oświadczyła sekretarz stanu USA Condoleezza Rice.

Agencja Associated Press pisze, że wypowiedź ta spowodowała nasilenie spekulacji, iż prezydent George W. Bush planuje ukaranie Moskwy za inwazję na Gruzję, anulując to porozumienie.

AP dodaje, powołując się na _ wysokich rangą przedstawicieli administracji Busha _, że takie posunięcie jest planowane, choć ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

bDyKjWQD

Porozumienie o cywilnej współpracy nuklearnej zostało podpisane w maju i znajduje się obecnie w Kongresie USA.

Porozumienie, o które Moskwa zabiegała od wielu lat, umożliwi Waszyngtonowi, jak pisze AP, dostęp do rosyjskich technologii nuklearnych, a Moskwie potencjalnie zapewni lukratywne kontrakty na składowanie zużytego paliwa jądrowego. Ma też być podstawą zawierania kontraktów między kompaniami Rosji i Stanów Zjednoczonych. USA ma takie porozumienia z innymi państwami, w tym z Chinami.

AP pisze, że wycofanie porozumienia z Kongresu byłoby wysłaniem do Rosji sygnału, że jej działania w Gruzji są nie do zaakceptowania i nie pozostaną bez odpowiedzi.

bDyKjWQJ
bDyKjWRe
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)