Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
uspaskich
16.09.2006 10:40

Uspaskich prosi o azyl w Rosji

Zatrzymany w Moskwie poszukiwany przez litewskie organa ścigania kontrowersyjny polityk Viktor Uspaskich zwrócił się do Rosji o udzielenie mu azylu politycznego - informują w sobotę litewskie media.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Viktor Uspaskich, założyciel najliczniejszego ugrupowania politycznego na Litwie - Partii Pracy, milioner mający powiązania z rosyjskim Gazpromem, poszukiwany listem gończym przez Interpol, został zatrzymany w nocy z czwartku na piątek i następnie zwolniony za kaucją.

Litewskie organa ścigania nie otrzymały jednak jeszcze oficjalnego pisma z wyjaśnieniami w sprawie okoliczności zatrzymania Uspaskicha.

Uspaskich, założyciel Partii Pracy - najliczniejszego ugrupowania politycznego na Litwie, milioner mający powiązania z rosyjskim Gazpromem, od maja przebywa w Rosji, dokąd wyjechał, gdy jego partia została oskarżona o nadużycia finansowe.

Litewska Prokuratura Generalna trzykrotnie wzywała Uspaskicha na
przesłuchania, ale nie stawiał się i wtedy wysłano za nim list gończy.

Przed dwoma tygodniami litewskie władze wystąpiły do Rosji o ekstradycję Uspaskicha. Adwokat Uspaskicha na Litwie Vytautas Sviderskis zaznaczył, że procedura wydania oskarżonego może być krótka jedynie wówczas, gdy Uspaskich sam wyrazi na to zgodę.

Na litewskiej scenie politycznej biznesmen z Kiejdan Viktor Uspaskich zaistniał przed kilkoma laty, zostając posłem na Sejm poprzedniej kadencji. Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i wyborami parlamentarnymi na Litwie, które odbyły się jesienią 2004 roku, założył Partię Pracy. Zdobyła ona najwięcej mandatów - 39 w 141-osobowym parlamencie.

Od samego początku zarówno to ugrupowanie, określane jako partia milionerów, jak i osoba jej lidera, wzbudzały wiele kontrowersji.

Pod koniec maja partię Uspaskicha oskarżono o nadużycia finansowe, co doprowadziło na początku czerwca do rozpadu rządzącej koalicji.

Tagi: uspaskich, wiadomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz