Notowania

rosja
12.11.2008 11:10

Uzbekistan wybiera Zachód?

Uzbekistan ma zamiar opuścić zdominowany przez Rosję blok gospodarczy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

- _ Uzbekistan ma zamiar opuścić zdominowany przez Rosję blok gospodarczy; posunięcie to wskazuje na chęć poprawy stosunków z Zachodem _ - donosi agencja Reuters powołując się na pragnące zachować anonimowość źródło dyplomatyczne.

W przeszłości, jak przypomina agencja, Uzbekistan był zagorzałym amerykańskim sojusznikiem. Ten bogaty w gaz kraj środkowoazjatycki zerwał stosunki z Zachodem w roku 2005, gdy państwa zachodnie potępiły krwawe stłumienie demonstracji w maju 2005 roku w uzbeckim mieście Andiżan.

Uzbekistan zbliżył się wówczas z Rosją przyłączając się do kilku promoskiewskich organizacji, takich jak Euroazjatycka Wspólnota Gospodarcza (EAWG), z którego ma się wycofać. W ostatnich miesiącach jednak znów szuka zbliżenia z Zachodem.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Rosja uzbroi Uzbeków i zbuduje gazociąg ]( http://news.money.pl/artykul/rosja;uzbroi;uzbekow;i;zbuduje;gazociag,101,0,365669.html )
* [ Uzbekistan zniósł karę śmierci ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/uzbekistan;zniosl;kare;smierci,51,0,310323.html )
* [ Rosja bliżej gazowego OPEC. Ceny w dół ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/rosja;blizej;gazowego;opec;ceny;w;dol,84,0,384596.html )

W środę dyplomatyczne źródło w Kazachstanie, który też należy do EAWG, powiedziało agencji Reuters, że Uzbekistan już zgłosił pozostałym członkom, że się wycofuje z organizacji.

Do EAWG należą - oprócz Rosji - Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan i Tadżykistan.

Rosja, jak pisze Reuters, wykorzystuje tę organizację, by podkreślić swe zaznaczenie w poradzieckim regionie.

Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz