Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wałęsa 4 czerwca będzie w Gdańsku

0
Podziel się:

Były prezydent nie pojedzie na kongres Libertasu. W Polsce atrakcji będzie aż nadto.

Wałęsa 4 czerwca będzie w Gdańsku
(PAP/Jerzy Undro)

*Wbrew wcześniejszym doniesieniomLech Wałęsanie pojedzie 4 czerwca do Paryża na kongres eurosceptycznej partii Libertas - powiedział w TVN24 szef Instytutu Lecha Wałęsy Piotr Gulczyński. *

Były prezydent będzie za to obecny na koncercie, który odbędzie się w ramach uroczystości w Gdańsku.

*TymczasemBogdan Zdrojewski, *minister kultury, zadeklarował, że robi wszystko by w obchodach 4 czerwca uczestniczyło jak najwięcej środowisk.

Poinformował, że zaakceptowano 122 różne inicjatywy lokalne związane z obchodami. Zaznaczył, że w trakcie przygotowań swój charakter zmieniła tylko jedna impreza - spotkanie przywódców państw, przeniesione z Gdańska do Krakowa.

Przedstawiając stopień przygotowań do uczczenia 20. Rocznicą Odzyskania Wolności i Upadku Komunizmu, minister podkreślił, że przedsięwzięcia związane z nią, organizowane są we współpracy z ludźmi różnie interpretującymi tamte wydarzenia.

Minister dodał, że organizacje pozarządowe zagospodarowały większość z 5 milionów dla nich przeznaczonych na obchody. Dodał, że największy koncert rocznicowy - występ Kelly Minogue zgromadzi nawet 100 tysięcy widzów. Do tej pory sprzedanych zostało 40 tysięcy biletów zostało już sprzedanych. Dochody z tego tytułu przeznaczone zostaną na cele charytatywne.

Andrzej Przewoźnik, pełnomocnik Komitetu Organizacyjnego do spraw obchodów podkreślił, że poza granicami kraju odbędzie się kilkadziesiąt imprez. Mają one pokazać, czym był 4 czerwca 1989 roku dla Polski i świata. Dodał, że spora część imprez już trwa.

Zaprezentowano również spot przygotowany przez Europejskie Centrum Solidarności, zachęcający do udziału w czerwcowych obchodach. Głosu do niego użyczył Jerzy Radziwiłowicz, znany z gry w _ Człowieku z marmuru _ i _ Człowieku z żelaza. _

Szef Centrum, dominikanin Maciej Zięba zapowiedział, że działania ECS związane z rocznicą rozpoczną się wystawą o Solidarności w Berlinie. Przed Bundestag trafi także część stoczniowego muru. W kraju 3 czerwca odbędzie się konferencja na Zamku Królewskim w Warszawie. Dodał, że Europejskie Centrum Solidarności wspiera 48 imprez w Polsce i za granicą.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)