Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Watykan nie chce księży pedofilów

0
Podziel się:

Będzie nakaz zawiadamiania cywilnego wymiaru sprawiedliwości o nadużyciach.

Watykan nie chce księży pedofilów
(Sergey Kozhukhov/GFDL/Wikipedia)

Nakaz zawiadamiania cywilnego wymiaru sprawiedliwości o przypadkach księży pedofilów oraz bezpośrednią interwencję papieża, polegającą na nieodwołalnym wykluczeniu winnych ze stanu duchownego, przewidują ogłoszone nowe normy Watykanu.

Opublikowany po raz pierwszy dokument _ Wskazówki do zrozumienia podstawowych procedur Kongregacji Nauki Wiary w sprawie zawiadomień o nadużyciach seksualnych _ - wyjaśniło watykańskie buro prasowe- to realizacja poprzedniego rozporządzenia z 2001 roku pod tytułem _ Delicta Graviora _. Dotyczy ono najcięższych przestępstw, w tym pedofilii.

W tamtym tekście jednak, jak zauważa się obecnie, nie było żadnego odniesienia do współpracy ze świeckimi organami ścigania ani mowy o dokładnej roli, jaką w przypadku karania winnych w najcięższych przypadkach odgrywać ma papież. Teraz może on natychmiast wykluczyć sprawcę najcięższych nadużyć, sądzonego przez sąd cywilny, ze stanu duchownego bez uprzedniego sądu kanonicznego.

ZOBACZ TAKŻE: Kościół o skandalu pedofilskim
Na mocy dokumentu sprzed dziewięciu lat zawiadomienia miano kierować do Kongregacji Nauki Wiary, która jednocześnie pełniła funkcję sądu, orzekającego w sprawach pedofilii wśród duchowieństwa.

Najnowsza wersja dokumentu, ogłoszonego po angielsku, potwierdza linię surowości, rygoru i przejrzystości, wprowadzoną przez kardynała Josepha Ratzingera, gdy pełnił urząd prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Zwraca się uwagę na zawarte w tekście wyraźne sformułowania, takie jak to, że należy zawsze stosować się do zasad prawa świeckiego.

Ponadto, poinformowano w Watykanie, Kongregacja Nauki Wiary zamierza wprowadzić zmiany do papieskiego dokumentu Sacramentorum Sanctitatis z 2001 roku, zwłaszcza w przepisie, na mocy którego sprawy wykorzystywania były umarzane po 10 latach od osiągnięcia 18 roku życia przez ofiarę księdza- pedofila. Watykan chce znieść całkowicie zasadę przedawniania takich nadużyć.
* Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)