Notowania

chavez
26.08.2009 08:10

Wenezuela grozi zerwaniem stosunków z Kolumbią

Spór idzie o amerykańskich żołnierzy w kolumbijskich bazach wojskowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(José Cruz/Agência Brasil/CC)

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez oświadczył, iż nakazał swemu ministrowi spraw zagranicznych przygotowanie się do zerwania stosunków dyplomatycznych z Kolumbią.

Przyczyną jest - jak twierdzi - narastający spór w sprawie decyzji władz w Bogocie o dopuszczeniu sił USA do kolumbijskich baz wojskowych.

_ - Musimy przygotować się na zerwanie stosunków z Kolumbią, Nicolas. Dojdzie do tego _ - powiedział Chavez w wystąpieniu telewizyjnym, kierując słowa do szefa resortu dyplomacji, Nicolasa Maduro.

Oświadczenie Chaveza pojawiło się na dzień przed spotkaniem przywódców Ameryki Łacińskiej w Argentynie, gdzie omawiany będzie sojusz Kolumbii i USA.

Przed tygodniem Kolumbia porozumiała się z Waszyngtonem w sprawie wykorzystania przez Amerykanów siedmiu kolumbijskich baz wojskowych. Układ pozwoli siłom zbrojnym USA na prowadzenie z kolumbijskich baz operacji rozpoznawczych nad Pacyfikiem, wymierzonych przeciw przemytnikom narkotyków i terrorystom.

Wcześniej Chavez wyraził obawy, że sytuacja prowadzi do przygotowań do amerykańskiej inwazji na jego kraj i wojny w Ameryce Południowej.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Chavez zapowiada pogłębienie socjalizmu ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wenezuela%3Bchavez%3Bzapowiada%3Bpoglebienie%3Bsocjalizmu,144,0,220048.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: chavez, wenezuela, kolumbia, usa, wojska, bazy, wiadomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz