Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Władze PO nie wierzą, by Rokita zastąpił Dorna

0
Podziel się:

Donald Tusk jest zaskoczony dymisją szefa MSWiA. Lider Platformy Obywatelskiej nie spodziewał się takiej zmiany w rządzie.

Donald Tusk nawał spekulacjami pojawiajace się informacje, że następcą Ludwika Dorma mgłby zostać polityk PO Jan Rokita. Lider Platformy dodał, że doniesienia te "bardzo bolą Jana Rokitę"

_ Tusk podkreślił, że choć Rokita w wielu sprawach nie zgadza się z kierownictwem PO, to nie opuściłby swojej partii, aby zostać ministrem. Dodał, że pogłoski o jego odejściu rozpuszcza Prawo i Sprawiedliwość, aby osłabić Platformę i polityczną pozycję Rokity. _Z kolei senator Platformy Obywatelskiej Stefan Niesiołowski uważa, że zmiany w rządzie to wynik - jak to określił - "wewnętrznych, całkowicie niezrozumiałych konfliktów w PiS".

Dodał, że nie sądzi, aby aby Jan Maria Rokita zaryzykował wejście do rządu Jarosława Kaczyńskiego.

Stefan Niesiołowski uważa, że najbardziej prawdopodobne jest objęcie teki szefa MSWiA przez obecnego Prokuratora Krajowego Janusza Kaczmarka.
Jan Rokita nie jest uchwytny dla dziennikarzy, gdyż przebywa na urlopie.

Także Bronisław Komorowski, wiceszef PO i Bogdan Zdrojewski, szef klubu, nie wierzą, aby Jan Rokita miał zastąpić dotychczasowego szefa MSWiA
Ludwika Dorna w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Poseł Sławomir Nitras i krakowski senator PO Jarosław Gowin potwierdzili doniesienia medialne, że Rokita dostał propozycję zostania szefem MSWiA. Według ich wiedzy propozycja taka padła już kilka tygodni temu, a Rokita odmówił.

"Wtedy myślałem, że Ludwik Dorn miałby przesunięty na odcinek partyjny, ale teraz wygląda na to, że tłem jego dymisji jest konflikt personalny z premierem" - powiedział Gowin.

"Nie sądzę, aby Jan Rokita był skłonny przyjąć tę propozycję. Dymisja Ludwika Dorna jest zaskakująca, nagła, ale wpisuje się w ogólny obraz chaosu w rządzie. Niezależnie od tego co ją spowodowało, myślę, że trzeba trzymać się tego, co wielokrotnie powtarzał Rokita - że zostaje w Platformie" - powiedział Zdrojewski.

Komorowski mówił, że doszły do niego informacje, jakoby Dorna mógł zastąpić Przemysław Gosiewski.

Jego zdaniem, odejście Dorna z rządu musi być konsekwencją jakiegoś zamysłu politycznego, a nie rozliczaniem wpadek resortu (wymienił sprawę zdymisjonowanego wojewody mazowieckiego Wojciecha Dąbrowskiego) bo - jak na rozliczanie - dymisja nastąpiła zbyt późno. Ale - podkreślił Komorowski - zamysł też nie polega na zastąpieniu Dorna Rokitą.

_ Wejścia Rokity do rządu J. Kaczyńskiego nie wyobraża sobie też Sławomir Nowak z zarządu krajowego Platformy. "Rokita, jak każdy, ma swoje przymioty i wady, ale nie jest zdrajcą. Myślę, że to czysta spekulacja, inspirowana przez informatorów PiS, aby przykryć kolejny kryzys w Sejmie, rządzie czy koalicji" - ocenił Nowak. _Politycy Platformy, którzy zgodzili się rozmawiać z PAP nieoficjalnie, również nie wyobrażają sobie Rokity jako ministra w rządzie.

"Zdradzony mąż zawsze dowiaduje się ostatni, ale uważam to (wejście Rokity do rządu) za wielce nieprawdopodobny scenariusz. Polityka jest oślizgła, ale Rokita nie robi z gęby cholewy. Co jak co, ale Janek Rokita do zdrady jest niezdolny" - mówił polityk Platformy z bliskiego otoczenia Tuska.

"Jarosław Kaczyński miałby przyjąć do rządu Rokitę, którego nazywał prawie zbrodniarzem, z bagażem szafy Lesiaka? Rokita miałby zostać ministrem, nawet nie wicepremierem w takim rządzie? Ze strony Janka musiałby to być chyba akt rozpaczy i kapitulacji. Rokita zrobił już w życiu parę rozłamów, ale ciążyło mu to bardzo i przysięgał, nawet niedawno, że nigdy więcej tego nie zrobi" - mówił inny polityk z władz Platformy.

Taka decyzja - ocenił - byłaby zdradą polityczną Rokity - bardzo ryzykowną, i z tego co wiem, bardzo przez niego niechcianą.

Ten sam rozmówca nie wykluczył, że zdymisjonowany Dorn zostanie przesunięty na "kulejący" pod kierownictwem Marka Kuchcińskiego odcinek partyjny Prawa i Sprawiedliwości. W zastępstwie Jarosława Kaczyńskiego Dorn kierowałby partią, przejąłby też stery klubu parlamentarnego PiS.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)