Notowania

rosjanie
31.08.2009 15:35

Zaledwie co piąty Rosjanin zna datę wybuchu II wojny

Dla ponad połowy wojna rozpoczęła się w roku 1941.

Podziel się
Dodaj komentarz
(public domain/Wikipedia)

Zaledwie 22 proc. obywateli Rosji wie, że druga wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 napaścią Niemiec na Polskę - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu, który przeprowadziło Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM).

Dla ponad połowy (58 proc.) wojna rozpoczęła się w roku 1941. 5 proc. ankietowanych podało jeszcze inną błędną datę, 8 proc. przyznało się, że nie wie, a 7 proc. w ogóle nie odpowiedziało na to pytanie.
W badaniu zapytano też o przyczyny wybuchu drugiej wojny światowej. Można było wymienić nie więcej niż trzy powody. Najczęściej (47 proc.) wymieniano _ dążenie Niemiec do wzięcia rewanżu za przegraną w pierwszej wojnie światowej _. 30 proc. uznało, że przyczyną było _ dążenie imperializmu światowego do nowego podziału kolonii i rynków _.

18 proc. obwiniło za to państwa zachodnie, które _ nie chciały stworzyć wraz z ZSRR systemu bezpieczeństwa zbiorowego _, niemal tyle samo (17 proc.) uznało, że do wybuchu wojny przyczynił się wielki kryzys gospodarczy w latach 1929-1933.

O tym, że wojna rozpoczęła się w następstwie podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, który, jak pisze RIA-Nowosti, gwarantował Hitlerowi neutralność ze strony ZSRR, jest przekonanych 13 proc. ankietowanych.

10 proc. widzi przyczynę w polityce _ ułagodzenia niemieckiego agresora, prowadzonej przez Wielką Brytanię i Francję _. Za wariantem: _ chęć ZSRR do rozpowszechnienia komunizmu w całej Europie _ opowiedziało się 7 proc., a 6 proc. było zdania, że zawiniła Polska, która nie zgodziła się spełnić roszczeń terytorialnych Niemiec.

5 proc. podało jeszcze inne przyczyny, a 15 proc. w ogóle nie miało zdania na ten temat.

Sondaż przeprowadzono w dniach 22-23 sierpnia. W badaniu wzięło udział 1 600 osób. Błąd statystyczny nie przekracza 3,4 proc.

* [ Sikorski: Skupiliśmy na sobie uwagę świata ]( http://news.money.pl/artykul/sikorski;skupilismy;na;sobie;uwage;swiata,16,0,525584.html )
* [ Putin pisze do Polaków. Rozumie nasze "uczulenia" ]( http://news.money.pl/artykul/putin;pisze;do;polakow;rozumie;nasze;uczulenia,6,0,525318.html )
Tagi: rosjanie, ribbentrop-mołotow, wiadomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz