Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zamiast tarczy Patrioty

0
Podziel się:

Sikorski: Za niedotrzymanie umowy o tarczy antyrakietowej, USA zainstalują uzbrojone rakiety.

Zamiast tarczy Patrioty
(kprm.gov.pl)

(Aktualizacja: godz. 10.03)

Szef MSZRadosław Sikorskipowiedział, że strona amerykańska potwierdziła, iż będzie realizować zapisy deklaracji politycznej o współpracy między Polską a USA, które mówią o obecności rakiet Patriot w naszym kraju. Zamiast tarczy.

Prezydent USA ogłosił decyzję o nowym podejściu do obrony przeciwrakietowej w Europie. Obama mówiąc o rezygnacji z budowy tarczy zapewnił też, że USA będą kontynuować współpracę z - jak to określił - _ naszymi bliskimi przyjaciółmi i sojusznikami: Republiką Czeską i Polską _.

System SM-3 oparty jest o wyrzutnie rakiet przechwytujących i radary. Urządzenia systemu SM-3 obecnie instalowane są na okrętach. W przyszłości jednak znaleźć się mają również w stacjonarnych bazach lądowych. Wprowadzanie kolejnych faz nowego planu trwać ma do 2020 roku. W ramach systemu funkcjonować mają też radary (jeszcze z czasów zimnej wojny) działające w różnych częściach świata, a uzupełnią je mniejsze radary mobilne. Amerykanie chcą je rozmieścić na okrętach w regionie Europy i Japonii. Ważną instalacją tego systemu będzie potężny radar, który wcześniej miał się znaleźć w Czechach, ale będzie na Kaukazie. Minister obrony USA Robert Gates dodał, że USA nie zamierzają całkowicie zrezygnować z systemu obrony przeciwrakietowej w Europie. Jak zaznaczył, w USA zmianie uległy poglądy na temat zagrożenia ze strony Iranu i obecnie koncentrują się one na zagrożeniu związanym z rakietami krótkiego i średniego zasięgu. Amerykanie zapowiadają instalacje mobilnego systemu rakiet i radarów SM-3.

Sikorski poinformował, że rozmawiał w sprawie tarczy antyrakietowej z amerykańską sekretarz stanu Hillary Clinton oraz szefem czeskiego MSZ Janem Kohoutem. O tarczy rozmawiał też premierDonald Tuskz prezydentem USA Barackiem Obamą.

_ - W wyniku tych rozmów strona amerykańska potwierdziła, że będzie realizować zapisy deklaracji politycznej, które mówią o obecności rakiet Patriot w Polsce _ - powiedział Sikorski. Jak dodał, Polska jest zadowolona z tego, że elementy deklaracji politycznej nadal będą realizowane.

Na podstawie wcześniejszej umowy Polska miała otrzymać tymczasowo, na zasadzie rotacji, jedną baterię amerykańskich rakiet obronnych Patriot (chroniących przed rakietami krótkiego zasięgu). Deklaracja mówiła m.in., że _ USA zamierzają rozpocząć rozmieszczanie (tej baterii) w 2009 r., a do roku 2012 utworzyć garnizon wojsk wspierający baterię Patriotów _.

_ - Nowym elementem jest to, że strona amerykańska zapewniła nas, że rakiety Patriot będą uzbrojone i że będą posiadały elementy systemów łączności i dowodzenia, które umożliwią wpięcie tego systemu do polskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, czyli coś na czym nam od dawna zależało _ - zaznaczył Sikorski.

Jak dodał, Stany Zjednoczone - przedstawiając propozycję nowego rozproszonego systemu obrony przeciwrakietowej - zapewniły, że Polska otrzyma ofertę, aby gościć element tego systemu na naszym terytorium i najprawdopodobniej będzie to ta sama baza w Redzikowie pod Słupskiem. - _ Uważamy to za ciekawą ofertę _ - podkreślił szef MSZ.

POSŁUCHAJ RADOSŁAWA SIKORSKIEGO:

Sikorski nie chciał jednak mówić o szczegółach propozycji amerykańskiej. _ - Decyzję podejmiemy po bliższym sprecyzowaniu (przez stronę amerykańską), po otrzymaniu propozycji na piśmie _ - dodał.

Szef MSZ powiedział też, że _ uświadomił _ Amerykanom _ niezręczność _, jaką było informowanie o zmianie decyzji ws. tarczy właśnie 17 września - w rocznicę agresji radzieckiej na Polskę w 1939 r.

Prezydent czeka na konkrety

PrezydentLech Kaczyńskioczekuje, że rząd w ciągu kilku tygodni uzyska pełną informację na temat propozycji Stanów Zjednoczonych dla Polski, dotyczącej nowego systemu obronnego - poinformował szef Kancelarii PrezydentaWładysław Stasiak.
Stasiak zaznaczył, że prace nad dotychczasowym systemem obrony, czyli tarczą antyrakietową były bardzo zaawansowane i dobrze udokumentowane, ale teraz należy się skupić na nowej propozycji USA:

POSŁUCHAJ WŁADYSŁAWA STASIAKA:

Tymczasem były prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział dziennikowi _ Corriere della Sera _, że projekt budowy amerykańskiej tarczy antyrakietowej był _ przestarzały _, a decyzja o rezygnacji z niego jest _ naturalnym wynikiem złożonej naprawy polityki zagranicznej _ USA.

W wywiadzie dla włoskiej gazety Kwaśniewski podkreślił, że _ nie będzie brakować tych, którzy będą starali się to instrumentalnie wykorzystać, ale nie było alternatywy _.

Były prezydent przyznał, że nie jest zdziwiony decyzją USA. - _ W Polsce i Republice Czeskiej tylko stara gwardia pozostanie głęboko rozczarowana, mam na myśli prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Vaclava Klausa _ - dodał.

_ - Projekt tarczy antyrakietowej był przede wszystkim słaby z technicznego punktu widzenia, od początku wzbudzał obiekcje, które stały się bardziej oczywiste z powodu trudności obecnej chwili _ - ocenił były prezydent. Zwrócił następnie uwagę, że _ w momencie kryzysu ekonomicznego niewyobrażalne jest zaangażowanie miliardów dolarów w realizację systemu o wątpliwej skuteczności _.

Eksperci podzieleni

Generał Stanisław Koziej uważa, że nowy system obronny, jaki Stany Zjednoczone chcą zainstalować w centralnej Europie będzie lepszy od planowanej budowy tarczy antyrakietowej.

POSŁUCHAJ STANISŁAWA KOZIEJA:

Generał Koziej powiedział, iż rozumie stanowisko administracji amerykańskiej, która przyjęła nową strategię obronną. Były wiceszef MON uważa, że decyzja o przekształceniu projektu tarczy w system obrony przeciwrakietowej jest korzystna dla Polski.

Z tą opinią nie zgadza się wiceszef BBN. Zdaniem Witolda Waszczykowskiego Polska straci na zmianie umowy z Amerykanami.

POSŁUCHAJ WITOLDA WASZCZYKOWSKIEGO:

Z decyzji USA szczególnie zadowoleni Rosjanie

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powitał z zadowoleniem decyzję USA o wycofaniu się z planów zlokalizowania elementów tarczy antyrakietowej w Europie i wyraził gotowość do współpracy z USA w kwestii obrony przeciwrakietowej.

Rosja ostro sprzeciwiała się rozmieszczeniu elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Republice Czeskiej i Polsce.

Komentując w telewizji państwowej oświadczenie prezydenta USA Baracka Obamy o - jak to ujął - _ korekcie podejścia USA do problemu systemu obrony przeciwrakietowej _, Miedwiediew powiedział, że omawiał ten temat z prezydentem USA podczas spotkań w Londynie i Moskwie.

_ - Cenimy odpowiedzialne podejście amerykańskiego prezydenta do realizacji naszych porozumień. Jestem gotów do kontynuowania dialogu _ - oświadczył Miedwiediew.

Zapowiedział, że zaplanowane na 23 września spotkanie z prezydentem Obamą w Nowym Jorku będzie dobrą okazją do wymiany poglądów na wszelkie aspekty stabilności strategicznej, w tym obronę przeciwrakietową.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)