Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ziobro w prokuraturze. Chodzi o naciski

0
Podziel się:

Były minister sprawiedliwości zeznaje jako świadek.

Ziobro w prokuraturze. Chodzi o naciski
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Były minister sprawiedliwościZbigniew Ziobrostawił się w płockiej Prokuraturze Okręgowej na przesłuchanie w ramach śledztwa w sprawie domniemanych nacisków na prokuratorów. Ziobro będzie zeznawał jako świadek.

To czwarty już termin przesłuchania - w trzech wcześniejszych Ziobro nie stawił się, w jednym przypadku usprawiedliwiając to chorobą.

_ - Zostałem dziś zaproszony, by tłumaczyć się z tego, że jako prokurator generalny podejmowałem decyzje o wszczęciu śledztw wobec prokuratorów, podejrzewanych o udział w korupcji, nieprawidłowościach i patologiach _ - powiedział Ziobro przed przesłuchaniem.

Były minister dodał, że _ prokuratura w Płocku to prokuratura, która bardzo aktywnie angażuje się w śledztwa mające charakter polityczny i służące utrudnianiu pracy posłom, którzy krytycznie odnoszą się do działań rządu _.

Na początku tego roku prokuratura w Płocku postawiła Ziobrze zarzut przekroczenia uprawnień w związku z ujawnieniem materiałów ze śledztwa dot. mafii paliwowej prezesowi PiSJarosławowi Kaczyńskiemu.

Śledztwo, które ma wyjaśnić, czy dochodziło do przekroczenia uprawnień, a w efekcie do wywierania nacisków na prokuratorów w okresie, gdy ministrem sprawiedliwości był Ziobro, płocka Prokuratura Okręgowa prowadzi od kwietnia 2008 r.

ZOBACZ TAKŻE:

W 2007 r. czynności sprawdzające w tej sprawie wszczęła Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Stało się to po piśmie Stowarzyszenia Prokuratorów RP, które zaapelowało do prokuratorów o nieuleganie naciskom politycznym.

W sprawie tej był wówczas przesłuchany ówczesny prezes Stowarzyszenia Prokuratorów RP płk Krzysztof Parulski.

Ostatecznie czynności prowadzone przez warszawską Wojskową Prokuraturę Okręgową zakończyły się postanowieniem o odmowie wszczęcia śledztwa. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich, który uznał, iż przedwcześnie podjęto decyzję o niepodejmowaniu śledztwa.

W efekcie sprawa, na wniosek warszawskiej Prokuratury Apelacyjnej trafiła do płockiej Prokuratury Okręgowej, która wszczęła śledztwo; obecnie prowadzone jest ono w sprawie.

W ramach tego postępowania dotychczas przesłuchano byłych i obecnych prokuratorów z różnych placówek w kraju, a takżeJanusza Kaczmarka- od października 2005 r. do sierpnia 2008 r. kolejno Prokuratora Krajowego, a następnie ministra spraw wewnętrznych.

| MEDIA O NACISKACH |
| --- |
| W lipcu 2007 r. o apelu Stowarzyszenia Prokuratorów RP i czynnościach podjętych przez warszawską Wojskową Prokuraturę Okręgową pisała m.in. _ Gazeta Wyborcza _. Powołując się wtedy na akta sprawy podała, że podczas przesłuchania Krzysztof Parulski wymienił przypadki, gdy Ziobro jako Prokurator Generalny na konferencjach prasowych wypowiadał się o tym jakie decyzje w konkretnych sprawach powinni podjąć prokuratorzy - chodziło m.in. o polecenie wypuszczenia z aresztu sprawców linczu we Włodowie i o niewszczynanie postępowania po wycieku z Instytutu Pamięci Narodowej tzw. listy 500. Według _ GW _, Parulski miał też podać przykład prokuratora Prokuratury Krajowej Małgorzaty Wilkosz-Śliwy, która po objęciu przez Ziobrę stanowiska ministra sprawiedliwości, została oddelegowana do jednej z prokuratur na Śląsku i wszczęto wobec niej postępowanie dyscyplinarne. |

wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)