Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
ZNP: Rząd i "Solidarność" oszukują społeczeństwo

ZNP: Rząd i "Solidarność" oszukują społeczeństwo

Według Związku Nauczycielstwa Polskiego, NSZZ "Solidarność" i rząd wprowadzają w błąd społeczeństwo informując, że "wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej wzrosną w 2008 r. w stosunku do bieżącego o 9,3 proc.". Według ZNP, rzeczywisty wzrost wyniesie tylko 2 proc.

W poniedziałek "Solidarność" podpisała z rządem porozumienie dotyczące wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej, podwyższenia płacy minimalnej oraz wydłużenia o rok obowiązujących zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury.W poniedziałkowym komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów napisano, że zgodnie z porozumieniem "wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej wzrosną w 2008 r. w stosunku do roku bieżącego o 9,3 proc. Wzrost ten łącznie uwzględni wskaźnik wzrostu płac w sferze budżetowej i wzrost płac wynikający z redukcji składki rentowej od lipca 2007 r. i stycznia 2008 r.".

ZNP w swoim oświadczeniu przypomniało, że redukcja składki rentowej daje 5-procentowy wzrost płac, a 2,3 proc. to waloryzacja inflacyjna. "To zaś oznacza, że pensje w 2008 roku realnie wzrosną jedynie o 2 proc." - wyliczyło ZNP.

"ZNP stanowczo protestuje przeciwko wprowadzaniu opinii publicznej w błąd. Takie działanie związek uważa za karygodne, tym bardziej że autorami oszustwa są przedstawiciele rządu i związków zawodowych" - napisano także w oświadczeniu.

 

Porozumienie zawarte między rządem z "Solidarnością" zakłada także m.in. podniesienie płacy minimalnej od stycznia 2008 r. do 1126 zł brutto, czyli 40 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2008 r.

Jednocześnie rząd zadeklarował wolę systematycznego podnoszenia płacy minimalnej, tak aby w 2010 r. mogła ona stanowić 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
W porozumieniu zapisano również, że uzgodniono wydłużenie o rok obecnie obowiązujących przepisów o wcześniejszych emeryturach i przedstawienie przez rząd do końca przyszłego roku projektu dotyczącego emerytur pomostowych oraz skierowanie ustawy dotyczącej wynagrodzeń w służbie zdrowia na szybką ścieżkę legislacyjną.

ZOBACZ TAKŻE:

Pracodawcy: To czarny dzień dialogu społecznego

podwyżki, szkoła, solidarność, nauczyciele, znp, budżetówka
PAP
Czytaj także
Polecane galerie