Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Zubkow będzie premierem, może nawet prezydentem

0
Podziel się:

Kandydat jest bliskim przyjacielem Putina i ma duże szanse zostać jego następcą.

Zubkow będzie premierem, może nawet prezydentem
(PAP / EPA)

Wiktor Zubkow, którego prezydent Rosji desygnował na premiera, jest jedną z najważniejszych postaci w petersburskiej ekipie Władimira Putina.

O jego pozycji w otoczeniu obecnego gospodarza Kremla świadczy chociażby to, że był wśród zaledwie 20 przyjaciół, których Putin w 2000 roku zaprosił na swoje urodziny - pierwsze, jakie obchodził w randze szefa państwa.

Putin i Zubkow blisko współpracują ze sobą od 1992 roku, gdy ten pierwszy został przewodniczącym, a drugi - wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych w Urzędzie Miejskim w Petersburgu. Podobno to właśnie Zubkow uczył przyszłego prezydenta Rosji, a wtedy - byłego pułkownika w rezydenturze KGB w Niemczech Wschodnich, profesji urzędnika państwowego.

_ O Zubkowie zrobiło się głośno w lutym 2007 roku, gdy jego zięć - w przeszłości dyrektor sklepu meblowego w Petersburgu - Anatolij Sierdiukow niespodziewanie awansował na ministra obrony. _

Wiosną rosyjskie media zapowiadały, że obecny kandydat na premiera, a może również na prezydenta, zostanie wkrótce przedstawicielem obwodu leningradzkiego w Radzie Federacji, izbie wyższej parlamentu Rosji.

Rosyjscy politolodzy - również ci związani z Kremlem - różnią się w opiniach, czy desygnowanie 65-letniego Wiktora Zubkowa na premiera oznacza, że jest on również kandydatem prezydenta Władimira Putina na jego następcę.

Zdaniem Wiaczesława Nikonowa, prezesa Fundacji "Polityka", Zubkow nie będzie sukcesorem Putina. "Nie sądzę, aby Putin działał według tego samego schematu, co Borys Jelcyn" - oświadczył ten prokremlowski politolog.

Według niego zgłoszenie kandydatury Zubkowa świadczy jednak o tym, że prezydent zamierza "przeformatować" cały system władzy. "Myślę, że Putin przeformatuje cały system władzy, wprowadzając do wszystkich jej instytucji swoich dawnych współpracowników" - powiedział Nikonow, którego cytuje agencja Interfax.

_ Wybory prezydenckie w Rosji odbędą się 2 marca 2008 roku. Według konstytucji Putin, który był prezydentem przez dwie kadencje, od 2000 roku, nie może już w nich startować. Wcześniej - na 2 grudnia - zarządzono wybory parlamentarne. _

W opinii politologa "ma miejsce tworzenie systemu władzy na przyszłość, na okres, w którym Putin tymczasowo nie będzie prezydentem". "Putin ma możliwość powrotu na ten urząd, gdyż odchodzi z rekordowo wysokimi notowaniami" - dodał Nikonow.

Z kolei Siergiej Markow, dyrektor Instytutu Studiów Politycznych, ocenił, że "jest to jeden z etapów transferu władzy od Władimira Putina do jednego z członków jego ekipy". "Przy czym polityka i ekipa pozostaną bez zmian" - powiedział politolog.

Natomiast jeden z liderów opozycji demokratycznej w Rosji, przywódca partii Jabłoko Grigorij Jawliński oznajmił, że powierzenie Zubkowowi misji sformowania nowego rządu jest oznaką tego, iż Putin, w istocie rzeczy, pozostanie u władzy.

"Oznacza to, że w kraju istnieje tylko jedno źródło władzy - prezydent. Taka nominacja to krok w kierunku faktycznej kontynuacji rządów Władimira Putina także po formalnym wygaśnięciu jego mandatu" - oświadczył Jawliński.

_ Putin konsekwentnie utrzymuje, że nie będzie szukał możliwości przedłużenia swej prezydentury i wiosną 2008 roku wyprowadzi się z Kremla. Jednocześnie zastrzega sobie prawo do powiedzenia Rosjanom, kogo on widzi w roli swojego następcy. _

Putin nie wykluczył, że może zechcieć ponownie kandydować na prezydenta w 2012 roku, czego mu nie zabrania ustawa zasadnicza. Będzie wtedy mieć 59 lat.

Dotychczas za najpoważniejszych kandydatów na następcę Putina rosyjskie media uważały innych prezydenckich zauszników, dwóch pierwszych wicepremierów - 54-letniego Siergieja Iwanowa i 42- letniego Dmitrija Miedwiediewa. W ostatnich tygodniach ten pierwszy zaczął uzyskiwać wyraźną przewagę w sondażach przedwyborczych.

W środę zwykle dobrze poinformowany dziennik "Wiedomosti" napisał nawet, że Iwanow może wkrótce objąć urząd szefa rządu. Dokładnie taka sama była droga na szczyty władzy w Rosji obecnego prezydenta, któremu w 1999 roku ówczesny szef państwa Borys Jelcyn powierzył stanowisko premiera.

| WIKTOR ZUBKOW |
| --- |
| Wiktor Zubkow urodził się 15 września 1941 roku w miejscowości Arbat, w obwodzie swierdłowskim, na Uralu. W 1965 roku ukończył Instytut Rolniczy w Leningradzie ze specjalnością "agronom- ekonomista". Po studiach przez dwa lata służył w armii. W latach 1967-85 pracował w państwowych gospodarstwach rolnych (sowchozach) w obwodzie leningradzkim. Doszedł do stanowiska dyrektora generalnego zjednoczenia sowchozów "Pierwomajskoje". Od 1985 do 1991 roku robił karierę w aparacie Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego w obwodzie leningradzkim. W latach 1992-93 był wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych w Urzędzie Miejskim w Petersburgu. W 1993 roku przeszedł do pracy w służbach fiskalnych, z którymi był związany do dzisiaj. Zaczynał od funkcji szefa inspekcji podatkowej w Petersburgu. W 1999 roku został wiceministrem ds. podatków. Od 2001 roku kieruje Federalną Służbą Monitoringu Finansowego, czyli wywiadem finansowym. Jest żonaty. Ma jedną córkę. |

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)