Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Polska Agencja Ratingowa nie wycofuje się ze starań o rejestrację w ESMA

2
Podziel się:

Polska Agencja Ratingowa nie rezygnuje z rejestracji w Europejskim Urzędzie Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA). ESMA już raz odmówiła wpisania Polskiej Agencji Ratingowej na listę instytucji uprawnionych do wydawania ocen wiarygodności kredytowej.

Jednym z trzech akcjonariuszy PAR jest Giełda Papierów Wartościowych
Jednym z trzech akcjonariuszy PAR jest Giełda Papierów Wartościowych (East News, Mariusz Grzelak/REPORTER)

Prezes PAR Wojciech Lipka powiedział w rozmowie z PAP, że decyzja odmowy rejestracji agencji wynika z faktu, że Urząd nie uwzględnił zmian w PAR - m.in. w statucie spółki, o które wnioskowała ESMA.

- Dostaliśmy rejestrację zmiany statutu 22 lipca br., a decyzja (ESMA - PAP), która była przygotowywana wcześniej nosi datę 24 lipca br. ESMA nie może wydawać decyzji warunkowych, on wydaję konkretną decyzje na stan na dany dzień - zaznaczył prezes PAR w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Jak tłumaczył, doszło do kolizji terminów.

Zobacz także: Obejrzyj: Masz kredyt na mieszkanie? Lepiej sprawdź termin spłaty ostatnich rat

- Ze względu np. na okres rejestracji w KRS nie byliśmy w stanie dostosować spółki do tych rozwiązań (oczekiwanych przez europejski urząd - red.) (...). My je bierzemy pod uwagę, ale w tej chwili, w naszym przekonaniu zmiany, które konsekwentnie wdrażamy, tak by we wrześniu br. spółka była w tym nowym kształcie korporacyjnym, adresują te zastrzeżenia - podkreślił.

Prezes PAR powiedział również, że zastrzeżenia Urzędu dotyczyły tego, że "akcjonariusze mogą poprzez procedury korporacyjne, powoływanie zarządu, skład rady nadzorczej wpływać na proces analityczny".

- Struktura akcjonariuszy jest taka jaka jest, ostatecznym właścicielem jest w 2/3 Skarb Państwa, siłą rzeczy dochodził też ten aspekt - dodał.

Lipka zaznaczył, że udziałowcy agencji liczą, że będzie ona przynosiła "korzyści ekonomiczne, przede wszystkim na siebie zarabiała".

- Agencja ratingowa jest elementem stymulującym rozwój rynku. Zmniejsza poziom niepewności poprzez informację i niezależną ocenę ryzyka dla inwestorów i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego - podkreślił.

Akcjonariuszami Polskiej Agencji Ratingowej (po 33 proc. udziałów) są: Giełda Papierów Wartościowych, Polski Fundusz Rozwoju i Biuro Informacji Kredytowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
KiZ = PiS
5 lata temu
PiS to stan umysłu. Brak słów.
dder
5 lata temu
polska agencja ratingowa dopiero wystawilibyśmy sobie rating: pis+++++