Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Polska bez unijnych funduszy. Staniemy się najbiedniejszym krajem Wspólnoty

66
Podziel się:

Polski Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie nadrzędności konstytucji nad prawem unijnym. W ramach reakcji Unia może zawiesić wypłaty środków z funduszy dla Polski. A bez tych pieniędzy czeka nas wolniejszy rozwój albo wzrost zadłużenia.

Polska bez unijnych funduszy. Staniemy się najbiedniejszym krajem Wspólnoty
Bruksela rozważa reakcję na wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Prawdopodobnie zawiesi KPO, na później natomiast odłoży mechanizm warunkowości (KPRM, Krystian Maj)
bEUTTJkR

Konsekwencje przykręcenia kurka z unijnymi pieniędzmi mogą być poważne - dowodzi "Rzeczpospolita". Ekonomiści wprost wskazują na zagrożenia związane z zawieszeniem polskiego KPO.

- Premier ma prawo mówić, że poradzimy sobie bez pieniędzy z UE, bo przecież nie znikniemy z mapy Europy – powiedział dziennikowi prof. Witold Orłowski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Zobacz także: Potężne ogrodzenie na granicy Unii Europejskiej. Wszystko przez uchodźców z Afganistanu
bEUTTJkT

Jednak, jak podkreśl, prawda jest jednak taka, że te pieniądze są nam dramatycznie potrzebne, by odbudować poziom inwestycji, których stopa jest najniższa od 30 lat.

- Jeśli tego nie zrobimy, już za dwa–trzy lata będziemy mieli fatalną strukturę gospodarki, opartą o konsumpcję. A w dłuższym okresie będziemy rozwijać się wolnej, możemy spaść na sam dół tabeli pod względem zamożności w UE – dodaje prof. Orłowski.

Pozostaniemy "montownią" Europy

Jak podkreślają ekonomiści, bez tych pieniędzy czeka nas wolniejszy rozwój albo wzrost zadłużenia. Jednocześnie staniemy się najbiedniejszym krajem Wspólnoty.

bEUTTJkZ

- Polska gospodarka bez funduszy UE na pewno przeżyje, ale nie jestem przekonany, czy sobie poradzi. Chyba że chcemy pozostać krajem montownią, na niższym poziomie rozwoju i europejskim marginesie, patrząc, jak inne kraje oddalają się od nas coraz bardziej pod względem zamożności czy konkurencyjności gospodarki – podkreśla na łamach "Rz" Michał Gwizda, partner w Crido..

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUTTJlu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(66)
tosiewytnie
3 tyg. temu
Tusk jest w Polsce bo wysłali go i finansują Niemcy. Angela i jej następcy chcą mieć tutaj swojego człowieka. Podnóżek który będzie bezkompromisowo realizował wszystko co karze Berlin. Pieniądze wstrzymywane przez Unię to nie jest żadna darowizna drodzy Rodacy. SĄ ONE ZACIĄGNIĘTĄ WSPÓLNIE PRZEZ WSZYSTKIE KRAJE CZŁONKOWSKIE UNII POŻYCZKĄ I TRZEBA BĘDZIE JĄ SPŁACIĆ. Po ich rozdysponowaniu zostaną przez Brukselę wprowadzone podatki w celu tej spłaty. Wszystkie kraje w tym i Polska są gwarantami ich zwrotu. Gdyby Polska z nich zrezygnowała zawali się cały misterny plan Unitów. Po pierwsze nie będzie można wprowadzić podatków na rzecz tej spłaty tak żeby nie dotyczył Polski i jednego z jej gwarantów ubędzie. Pomyślcie czy dzisiaj gospodarki Włoch lub Gracji dostały by na rynku kapitałowym samodzielnie jakikolwiek kredyt. Na pewno nie. Dlatego są ukryte w środku. A Polska bez problemu go dostanie. Po drugie my możemy na rynku kapitałowym zaciągnąć sobie sami pożyczkę w takiej samej kwocie nawet na lepszych warunkach niż zrobiła to Unia. Ona jej nie będzie spłacać więc o warunki zaciągnięcia nie dba specjalnie bo po co. Pieniędzy wcale nie trzeba będzie dodrukowywać jak ostatnio słychać było w programie TV tubie propagandowej opozycji. Natomiast wtedy nasza pożyczka nie będzie obwarowana żadnymi bezsensownymi wymaganiami. Konstytucja będzie mogła zostać nadal najważniejsza a komunistyczną kastę będzie można wziąć za buzię i wywalić w niebyt jak zrobili to w ciągu jednej nocy Niemcy z sędziami w NRD. Jakoś nie pamiętam żeby wtedy nastąpiły masowe demonstracje nie pozwalające łamać prawa. A przechrzta komunistyczna Kwaśniewska nie będzie się wtedy czuła zdradzona przez państwo. Wszystko teraz zależy od Premiera Morawieckiego zwanego złośliwie Pinokiem przez ludzi których z Polską łączy jedynie nie wielki wpis w dowodzie osobistym w rubryce obywatelstwo a przywiezionych do nas jak rodzina wyżej wymienionej na czołgach Armii Radzieckiej w celu utrwalania zdobyczy robotników i chłopów w PRL. Ludzi dla których Polska jest jedynie miejscem ich chwilowego pobytu. Tenże Pinokio jeśli nie ulegnie szantażom unijnych terrorystów może teraz także w imieniu tych pseudo Polaków zawieźć do Brukseli naszą Notę Dyplomatyczną o rezygnacji z tych pieniędzy. My jak jest tutaj opisane damy sobie doskonale radę a co zrobi z tym gorącym kartoflem Unia w której władzach cały czas zasiadają ludzie mający do dnia dzisiejszego nie rozliczone zatargi z prawem. Po złożeniu tej noty 89 eurocentów według wyliczeń Austriaków z każdego euro pożyczki nie będzie wracało do Niemiec. Tego się dzisiaj boi Angela i dlatego błaga kogo tylko może o przyznanie nam jak najszybciej pieniędzy i dialog Unitów z Polską. Bo gospodarka niemiecka już ich brak dotkliwie odczuwa. PS. Skoro w Unii powstaje moda na prezenty to może Biedroniowi i jego poplecznikom ktoś wyśle w prezencie rower nie musi być duży mały jest tym samym napędzany będą mieli dwóch członków więcej.
tosiewytnie
3 tyg. temu
Niemcy zagrabili w czasie II Wojny Światowej olbrzymie majątki krajów podbitych. Nikt nigdy ich za to nie rozliczył. Nadal w rękach niemieckich a nie bliżej nie określonych nazistów jest oficjalnie między innymi wiele naszych dóbr narodowych których wcale nie mają zamiaru zwrócić. Dzięki nie odebranym im przez Aliantów po wojnie łupom znacznie łatwiej jest im dzisiaj być krajem bogatym. Polacy natomiast bardzo powoli ale dzięki swojej pracy zaczynają powodować gospodarczy rozwój swojego kraju. Boli to Niemców straszliwie. Przecież nie po to przyjaciele z zachodu Europy wykupowali od TuSSka (on też robi sobie publicznie żarty z nazwisk innych) nasze fabryki za bezcen i je zamykali pozbywając się w ten sposób dość słabej przyznam ale jednak konkurencji żeby Polska się dzisiaj prężnie rozwijała. Wprowadzili wtedy DOTACJE ZA NIEOGRANICZONY DOSTĘP DO NASZEGO RYNKU. A teraz mówią że to za praworządność i za rezygnację z reformy socjalistycznego aparatu sądowniczego. Niemcy po aneksji NRD w jedną noc pozbyli się u siebie tego aparatu pseudo sprawiedliwości. W Polsce nie wolno nam tego zrobić bo jest to łamaniem prawa wszelakiego i objęte ostrymi sankcjami Unii. Oni wiedzą że takie sądownictwo bardzo Polskę osłabia. Zaczynamy także bardzo powoli czasami z niewielkimi błędami wprowadzać zasady demokracji. Jednak przeszkadzają nam w tym cały czas osoby przywiezione na czołgach wyzwalającej nas podobno Armii Radzieckiej w celu utrwalania władzy robotników i chłopów w PRL. Ci ludzie i ich pociotkowie których z Polską łączy tylko niewielki wpis w dowodzie osobistym w rubryce obywatelstwo zrobią wszystko żeby do poprawy warunków życia w Polsce nie dopuścić. To nie jest i nie będzie nigdy ich ojczyzna. Jest to tylko chwilowe miejsce pobytu. Jak dużo ich jeszcze jest widać po komentarzach na różnych forach. Za niemieckie pieniądze krytykujących wszystko co służy Polsce. Nie wolno nam się bogacić. Kto wtedy będzie zbierał niemieckie szparagi. Polacy mogą być jedynie tanią siłą roboczą. Ot i cała zachodnia demokracja.
Ciekawy
3 tyg. temu
Tylko po to Niemcy założyli Unię. Jest to kolejny rozbiór Polski przez nich zaplanowany i powoli wykonywany. Polacy nie mogą być krajem bogatym. Mamy być tanią siłą roboczą u bauera i innych. A ja bym chciał zobaczyć takie zestawienie tych naszych pseudo ekonomistów. Ile od Unii w latach przynależności do niej ojro dostaliśmy. Ile w tym czasie im wpłaciliśmy. I co najważniejsze. ILE Z TEGO OPTRZYMANEGO PRZEZ NAS OD UNII KAPITAŁU W POLSCE ZOSTAŁO. ILE PIENIĘDZY W TYM SAMYM CZASIE WYTRANSFEROWAŁY Z POLSKI KRAJE UNII W POSTACI ZYSKÓW SWOICH FIRM I RÓŻNYCH INNYCH DYWIDEND. ILE MIEJSC PRACY STRACIŁA WTEDY POLSKA I JEJ GOSPODARKA. Przez sprzedaż rządu PO i PSL za bezcen naszych fabryk i niemal całego majątku narodowego zachodniemu kapitałowi. Tylko po to żeby ten mógł je zamknąć i zlikwidować przez to niezbyt mocną ale jednak konkurencję. Ilu Polaków przez takie działania przyjaciół z Unii straciło zatrudnienie w Polsce i musiało wyjechać z niej za chlebem zasilając gospodarki tych pasożytów. Ile ile ile ... może Balcerowicz albo Rostowski odpowiedzą na te pytania Polakom.
bEUTTJlv
dr Hakenbusch
4 tyg. temu
To łgarstwa! Nie ma tu żadnych unijnych pieniędzy, jest kredyt dla wszystkich członków tego bagna, kredyt, które tez poręczyliśmy jak idioci. Należy natychmiast wycofać nasze poręczenie. Kredyt to możemy sobie wziąć sami.
frama
4 tyg. temu
Przeciez i tak bedziemy wiecej wplacac niz otrzymywac. FO to jest kredyt. Co to za glupawy artykulik. Prosze sie zaznajomic z dlugami tej bogatej uni. Do tej pory poszczegolne krje UE braly na potege kredyty a teraz kredyt na cale UE. Poza tym duzo dlugow nie jest ujete w statystykach.
...
Następna strona