Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KWY
|

Polska bryluje na tle Unii. Nowe dane o bezrobociu młodych

57
Podziel się:

Polska należała w 2022 roku do pięciu krajów Unii Europejskiej, gdzie bezrobocie wśród osób w wieku od 15 do 29 lat wynosiło poniżej 4 proc. - poinformował Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat).

Polska bryluje na tle Unii. Nowe dane o bezrobociu młodych
Polska wśród krajów Unii z najniższym bezrobociem wśród osób młodych. Eurostat podsumował rok 2022 (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

W ubiegłym roku w całej Unii Europejskiej (UE) bezrobotnych było 4,48 mln młodych ludzi w wieku od 15 do 29 lat, co stanowi 6,3 proc. całej populacji w takim wieku. Patrząc na trend długoterminowy, udział ten w 2022 roku jest historycznie najniższy od 2009 roku (9 procent).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prognozy gospodarcze na 2023 r. Marek Belka: będziemy tracić na wartości realnej naszych płac

Bezrobocie wśród młodych Europejczyków

Sytuacja wśród krajów UE była jednak pod tym względem bardzo zróżnicowana. Udział młodych bezrobotnych w całej populacji wynosił poniżej 4 proc. w Czechach (2 proc.), Niemczech i Bułgarii (po 3,3 proc.), a także na Węgrzech i w Polsce (po 3,5 proc.). Na drugiej stronie skali znalazły się Hiszpania (11,2 proc.), Grecja (10,6 proc.), Szwecja (10,3 proc.) i Cypr (8,8 proc.).

W porównaniu z 2021 roku w większości krajów UE zmniejszył się udział bezrobotnej młodzieży w ogólnej liczbie ludności. Wyjątkiem były Cypr, Łotwa (w obu przypadkach wzrost o 0,1 pkt. proc.), Rumunia (+ 0,3 pkt. proc.) i Estonia (+ 0,4 pkt. proc.).

Bezrobocie w Polsce na tle UE

We wtorek Eurostat podał, że zatrudnienie w Polsce w pierwszym kwartale 2023 roku wzrosło kwartał do kwartału o 109,8 tys. osób i wynosi obecnie 17 mln 62 tys. Jak dodano, wobec pierwszego kwartału 2022 r., wskaźnik wzrósł o 236,8 tys.

Dane Eurostatu można określać jako historyczne - do tej pory liczba pracujących w polskiej gospodarce nie przekroczyła granicy 17 mln.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(57)
Daria
4 miesiące temu
Ja wyjechałam z Polski zaraz po ukończeniu Studium Pracowników Medycznych i Społecznych. Dostałam dokument Europass, uprawniający mnie do pracy poza granicami Polski jako technik farmaceutyczny i wykorzystałam swoją szansę.
Olka
4 miesiące temu
Jak mi Janusz biznesu 10000 zaraz po studiach zapłaci to może się zastanowię aby u niego pracować. W innym przypadku nic mnie tu e tym kraju nie trzyma pakuje walizki i wyjeżdżam. I róbcie tak dalej wydajcie miliony na wykształcenie ludzi, którzy potem pakują walizki i wyjeżdżają.
Chow
4 miesiące temu
Przy tak niskiej dzietności to nie ma co sie dziwić. Młodych jest dużo mniej niż w poprzednich latach
Szkoda gadać
4 miesiące temu
Mieszkam w Niemczech i bardzo dużo młodych przyjeżdża tutaj do pracy , to i w Polsce bezrobocie spada, ale to nie zasługa PiSu. W Polsce brak perspektyw dla młodych.
covid
4 miesiące temu
Jedyny program wyborczy Tuska i PO. Im gorzej w Polsce , tym lepiej dla nas, Dlatego tak plują na rządzących
...
Następna strona