We wtorek Eurostat (Europejski Urząd Statystyczny - przyp. red.) podał, że zatrudnienie w Polsce w pierwszym kwartale 2023 roku wzrosło kwartał do kwartału o 109,8 tys. osób i wynosi obecnie 17 mln 62 tys. Jak dodano, wobec pierwszego kwartału 2022 r., wskaźnik wzrósł o 236,8 tys.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Liczba zatrudnionych w Polsce przekroczyła 17 mln
Dane Eurostatu można określać jako historyczne - do tej pory liczba pracujących w polskiej gospodarce nie przekroczyła granicy 17 mln. Jak jednak zauważa zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak, dane obejmują wyłącznie pracowników najemnych, samozatrudnionych i rezydentów na terytorium kraju i są niewyrównane sezonowo.
"Porównując zmiany poziomów na rynku pracy w okresie od wybuchu pandemii, to odnotowuje wyraźnie lepszą dynamikę niż UE jako całość i w porównaniu z innymi krajami (obecnie nie ma jeszcze pełnych wyników dla wszystkich krajów)" - zwrócił uwagę ekspert.
Przypomnijmy: według wstępnych danych w kwietniu w urzędach pracy zarejestrowanych było 823,7 tys. bezrobotnych, czyli o 23,1 tys. (2,7 proc.) mniej niż w końcu poprzedniego miesiąca. W porównaniu do końca kwietnia 2022 r. liczba bezrobotnych spadła z kolei o 54,2 tys. osób (6,2 proc.). Najniższe bezrobocie w kwietniu zanotowano w Wielkopolsce (3 proc.).