Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MBL
|
aktualizacja

Polska energetyka. Rząd nie ucieknie przed zielonymi rozwiązanami

175
Podziel się:

Zielony Ład i działania post-covidowe. Rada Ministrów bierze się za wieloletnią Politykę Energetyczną Polski.

Polska energetyka. Rząd nie ucieknie przed zielonymi rozwiązanami
Farma wiatrowa. (Wikimedia Commons, Kim Hansen.CC BY-SA 3.0.Wikimedia)

Czy za 20 lat wciąż będziemy pozyskiwać energię z węgla? Z rządowej strategii wynika, że nie. Do prac Rady Ministrów trafiła właśnie strategia Plan Energetyczny Polski 2040.

Najważniejsza rzecz, jaką znajdzemy w tym dokumencie, to deklaracja o wybudowaniu w ciągu najbliższych dwóch dekad równoległego, zeroemisyjnego systemu energetycznego. Drugim, ważnym czynnikiem będzie poprawia jakości powietrza. Jak to wygląda w detalach?

Minister klimatu Michał Kurtyka mówił podczas konferencji prasowej, że rządowa strategia będzie oparta na trzech filarach: Sprawiedliwej Transformacji (regiony węglowe w Polsce, którym natrudniej będzie się przetransformować, dostaną na to 60 mld zł z funduszy europejskich), zbudowaniu systemu energetycznego na energetyce morskiej i jądrowej oraz wycofanie węgla z ogrzewania domów do 2030 roku w miastach, a na wsiach do 2040.

Do tego, Kurtyka wspomniał, że chciałby, aby w ramach PEP w ciągu 20 lat powstało 300 tys. nowych miejsc pracy w nowych gałęziach przemysłu związanych z OZE i energetyką jądrową.

W tworzeniu strategii uwzględniono nie tylko zapisy unijnego prawa, wynikającego z Zielonego Ładu, ale też działania post-covidowe.

Zobacz także: Klientka nie miała maseczki, ekspedientka ukarana grzywną. "Ta osoba zasłużyła na nagrodę"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
ekologia
energia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(175)
Emeryt80
3 lata temu
Ale idjoci zablokowała rozwój energetyki odnawialnej bo węgiel jes ważniejszy,nie wolno stawiać wiatraków sam spasiony wiepsz z Nowogrodzkiej podpisał taką dyrektywę a sejm to przykalasnął!!!!!!!!!!!!!
Marek
4 lata temu
Geotermia, fotowoltaika lub nowoczesne elektrownie węglowe zgazowujące węgiel nie emitujące spalin. Żadna energetyka jądrową. W razie awarii skażenie na setki lat wiec koszt może być nieskończenie duży. Węgiel nie jest szkodliwy jeśli spalany w nowoczesnych elektrowniach.
Leon
4 lata temu
Takie pożegnanie,że węgiel koksujący jest krytycznym surowcem UE. Wszyscy wiedzą,że w 20 lat nie da się zapewnić,o ile kiedykolwiek się uda w kraju z taką liczbą ludności jak Polska przewagę energii z OZE nad tą produkowaną ze źródeł konwencjonalnych. Dlatego ta strategia jest tak samo możliwa do realizacji jak milion samochodów elektrycznych
Mick
4 lata temu
Temu rządowi należy wierzyć, jak mówią że zrobią to ...... mówią. Są bardzo słowni, mają bardzo dużo słów w zapasie do powiedzenia, dosłownie.
Franciszek "F...
4 lata temu
PiS ma dużo ambitnych planów, tylko z wykonaniem jest problem. Nawet bogaci i będący na bardziej zaawansowanym poziomie w pozyskiwaniu energii spoza źródeł kopalnych Niemcy są bardziej sceptyczni co do swoich możliwości przejścia na zeroemisyjny system energetyczny. W polskich warunkach najistotniejszym problemem do rozwiązania będzie pozbycie się "śmieciuchów" z prywatnych domów. Już w latach 90. XX wieku był raport o zanieczyszczeniu powietrza, za które w największym stopniu odpowiadały piece w prywatnych domach. Kolejną sprawą jest budowa elektrowni atomowej. Ludzie pamiętają Czarnobyl i na pewno będą się opierali jej budowie. Elektrownia atomowa w Żarnowcu miała powstać lata temu, ale nie ma jej ani tam, ani nigdzie indziej w Polsce.
...
Następna strona