Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Polska gospodarka zaskakująco odporna na spowolnienie w Niemczech. Napędzają ją konsumenci

13
Podziel się

Polskie tempo wzrostu wprawdzie zmalało, ale nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Druga połowa roku może być równie dobra, jak pierwsza – informuje "Rzeczpospolita".

Ekonomiści szacują wzrost PKB w 2019 r. na ok. 4,6 proc.
Ekonomiści szacują wzrost PKB w 2019 r. na ok. 4,6 proc. (iStock.com)
bDmRYzsl

Gospodarka naszego największego partnera handlowego, czyli Niemiec, spowalnia. PKB zmalał w II kwartale o 0,1 proc., ale spadek ten nie znajduje odbicia w wynikach polskiej gospodarki. Wprawdzie struktura wzrostu PKB Polski w II kwartale nie jest jeszcze znana, ale ekonomiści przypuszczają, że zmalała nieco dynamika inwestycji, a zwiększyła się dynamika konsumpcji. Ta ostatnia może sprawić, że w najbliższych miesiącach polska gospodarka nie zwolni – a może nawet nieznacznie przyspieszyć.

Andrzej Kamiński, ekonomista z Banku Millennium, powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że bank utrzymuje prognozę wzrostu PKB w całym 2019 r. na poziomie 4,6 proc. Tak samo prognozują ekonomiści PKO BP.

bDmRYzsn

Niektórzy specjaliści ostrzegają, że przyspieszenie wzrostu konsumpcji, napędzanej nie tylko transferami, ale też dobrą wciąż koniunkturą na rynku pracy, co najwyżej złagodzi dalsze hamowanie gospodarki, ale go nie zatrzyma. Analitycy Banku Ochrony Środowiska zauważają, że słaba koniunktura w Niemczech nie tylko negatywnie wpłynie na polski eksport, ale również ostudzi zapał inwestycyjny naszych przedsiębiorstw.

Zobacz także: Obejrzyj: Polsce grozi kryzys jak w Grecji? Ekonomista wszystko wyjaśnił

Niezależnie od tego, BOŚ przewiduje, że w 2019 r. polska gospodarka wzrośnie o 4,3 proc., a więc o trochę mniej, niż uważają Bank Millennium i PKO BP. Czy taka niższa wartość może stanowić jakieś ryzyko? Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP jest zdania, że nawet spadek tempa wzrostu w okolice 3,8 proc., który jest spodziewany w 2020 r., nie będzie miał negatywnych konsekwencji np. dla koniunktury na rynku pracy.

bDmRYzst

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDmRYzsO
KOMENTARZE
(13)
Hub
rok temu
polak potrafi, nic nie jest mu straszne, zakasuje caly swiat
34444
rok temu
Bardzo wielu dziennikarzy waszych tęskni żeby Polska padła żeby nałożono jej chomonto za pieniadze potraficie nawet pluć na swój kraj to sie rzuca bardzo w oczy
Wielka roznic...
rok temu
Polska gospodarka ? czy gospodarka zachodnich firm i koncernow na terenie polski ?
bDmRYzsP
bnm
rok temu
Tajemnica tkwi w kontraktach długoterminowych. Firmy mają je jeszcze na 2020, a co później, tego nie wie nikt. Na pewno 500 plus na pierwsze dziecko napędzi gospodarkę tak, przez rok, może dwa. W 2022 przewidują tempo wzrostu poniżej 3%. Inflacja oraz kryzys dadzą o sobie znać. Najgorsze jest to, że w mojej miejscowości młode kobiety w ogóle nie chcą pracować. Na studia idą tylko po to, żeby złowić męża. Jakiegoś pożytecznego zawodu nie chce wykonywać żadna, a młodzi mężczyźni wyjeżdżają, nie uśmiecha im się utrzymywanie Karyn.
Dryl
rok temu
Od PO i PSL w gospodarce uchowaj nas Panie.