Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Polska gospodarka zaskakująco odporna na spowolnienie w Niemczech. Napędzają ją konsumenci

13
Podziel się:

Polskie tempo wzrostu wprawdzie zmalało, ale nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Druga połowa roku może być równie dobra, jak pierwsza – informuje "Rzeczpospolita".

Ekonomiści szacują wzrost PKB w 2019 r. na ok. 4,6 proc.
Ekonomiści szacują wzrost PKB w 2019 r. na ok. 4,6 proc. (iStock.com)

Gospodarka naszego największego partnera handlowego, czyli Niemiec, spowalnia. PKB zmalał w II kwartale o 0,1 proc., ale spadek ten nie znajduje odbicia w wynikach polskiej gospodarki. Wprawdzie struktura wzrostu PKB Polski w II kwartale nie jest jeszcze znana, ale ekonomiści przypuszczają, że zmalała nieco dynamika inwestycji, a zwiększyła się dynamika konsumpcji. Ta ostatnia może sprawić, że w najbliższych miesiącach polska gospodarka nie zwolni – a może nawet nieznacznie przyspieszyć.

Andrzej Kamiński, ekonomista z Banku Millennium, powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że bank utrzymuje prognozę wzrostu PKB w całym 2019 r. na poziomie 4,6 proc. Tak samo prognozują ekonomiści PKO BP.

Niektórzy specjaliści ostrzegają, że przyspieszenie wzrostu konsumpcji, napędzanej nie tylko transferami, ale też dobrą wciąż koniunkturą na rynku pracy, co najwyżej złagodzi dalsze hamowanie gospodarki, ale go nie zatrzyma. Analitycy Banku Ochrony Środowiska zauważają, że słaba koniunktura w Niemczech nie tylko negatywnie wpłynie na polski eksport, ale również ostudzi zapał inwestycyjny naszych przedsiębiorstw.

Zobacz także: Obejrzyj: Polsce grozi kryzys jak w Grecji? Ekonomista wszystko wyjaśnił

Niezależnie od tego, BOŚ przewiduje, że w 2019 r. polska gospodarka wzrośnie o 4,3 proc., a więc o trochę mniej, niż uważają Bank Millennium i PKO BP. Czy taka niższa wartość może stanowić jakieś ryzyko? Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP jest zdania, że nawet spadek tempa wzrostu w okolice 3,8 proc., który jest spodziewany w 2020 r., nie będzie miał negatywnych konsekwencji np. dla koniunktury na rynku pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
robol
3 lata temu
Nie wiem czy ktoś pamięta jak nasze plewy sejmowe mówili - Musimy zaciskać pasa ... A to nie chodziło o to aby robić z obywateli niewolników lecz o to aby ludziska się bogacili.Putin też to musi zrozumieć,względem swoich obywateli.
fin
3 lata temu
rzeczywiście , konsumpcja u nas jest na wysokim poziomie , teraz latem widać że 70 % polskiego społeczeństwa to grubasy .zaczynając już od młodego pokolenia . Tylko popatrzcie na aswoim terenie
mhm
3 lata temu
zobaczymy po jesieni :) nie ma co się co tak ekscytować, bo za pare miesięcy będziecie pisali co innego ;)
Nick
3 lata temu
Kara za ll wojnę światową
Wielka roznic...
3 lata temu
Polska gospodarka ? czy gospodarka zachodnich firm i koncernow na terenie polski ?