Notowania

Polska gospodarka zaskakująco odporna na spowolnienie w Niemczech. Napędzają ją konsumenci

Polskie tempo wzrostu wprawdzie zmalało, ale nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Druga połowa roku może być równie dobra, jak pierwsza – informuje "Rzeczpospolita".

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Ekonomiści szacują wzrost PKB w 2019 r. na ok. 4,6 proc.

Gospodarka naszego największego partnera handlowego, czyli Niemiec, spowalnia. PKB zmalał w II kwartale o 0,1 proc., ale spadek ten nie znajduje odbicia w wynikach polskiej gospodarki. Wprawdzie struktura wzrostu PKB Polski w II kwartale nie jest jeszcze znana, ale ekonomiści przypuszczają, że zmalała nieco dynamika inwestycji, a zwiększyła się dynamika konsumpcji. Ta ostatnia może sprawić, że w najbliższych miesiącach polska gospodarka nie zwolni – a może nawet nieznacznie przyspieszyć.

Andrzej Kamiński, ekonomista z Banku Millennium, powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że bank utrzymuje prognozę wzrostu PKB w całym 2019 r. na poziomie 4,6 proc. Tak samo prognozują ekonomiści PKO BP.

PKB Niemiec. Kanclerz Angela Merkel nie może być zadowolona z tego co dzieje się z niemiecką gospodarką.
PKB Niemiec. Największa europejska gospodarka balansuje na krawędzi

Niektórzy specjaliści ostrzegają, że przyspieszenie wzrostu konsumpcji, napędzanej nie tylko transferami, ale też dobrą wciąż koniunkturą na rynku pracy, co najwyżej złagodzi dalsze hamowanie gospodarki, ale go nie zatrzyma. Analitycy Banku Ochrony Środowiska zauważają, że słaba koniunktura w Niemczech nie tylko negatywnie wpłynie na polski eksport, ale również ostudzi zapał inwestycyjny naszych przedsiębiorstw.

Obejrzyj: Polsce grozi kryzys jak w Grecji? Ekonomista wszystko wyjaśnił

Niezależnie od tego, BOŚ przewiduje, że w 2019 r. polska gospodarka wzrośnie o 4,3 proc., a więc o trochę mniej, niż uważają Bank Millennium i PKO BP. Czy taka niższa wartość może stanowić jakieś ryzyko? Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP jest zdania, że nawet spadek tempa wzrostu w okolice 3,8 proc., który jest spodziewany w 2020 r., nie będzie miał negatywnych konsekwencji np. dla koniunktury na rynku pracy.

Inni premierzy mogą pozazdrościć wyników premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.
Recesja w Europie i polska zielona wyspa. Te dane mogą być przełomowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-08-2019

34444Bardzo wielu dziennikarzy waszych tęskni żeby Polska padła żeby nałożono jej chomonto za pieniadze potraficie nawet pluć na swój kraj to sie rzuca … Czytaj całość

16-08-2019

Hubpolak potrafi, nic nie jest mu straszne, zakasuje caly swiat

16-08-2019

bnmTajemnica tkwi w kontraktach długoterminowych. Firmy mają je jeszcze na 2020, a co później, tego nie wie nikt. Na pewno 500 plus na pierwsze dziecko … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (13)