Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Polska obroniła pozycję. Branża meblarska liderem mimo kryzysu

11
Podziel się:

Wstępne dane dają powód do zadowolenia. Pandemia koronawirusa nie zaszkodziła polskiej branży meblarskiej, która pozostała w ścisłej światowej czołówce. Produkcja wzrosła o około 20 proc. rok do roku, a przychody mogły w 2021 r. sięgnąć nawet 13 mld euro - donosi "Rzeczpospolita".

Polska obroniła pozycję. Branża meblarska liderem mimo kryzysu
Produkcja mebli wzrosła o około jedną piątą rok do roku (Adobe Stock, MexChriss)

Nie był rok łatwy dla przedsiębiorców, kryzys pandemiczny odcisnął piętno na wielu branżach. Podwyżki cen podstawowych surowców, np. płyt meblowych i drewna, a nawet deficyt materiałów - szkła, okuć czy tektury opakowaniowej - wylicza dziennik.

Mimo tego sektor produkcji mebli wyszedł obronną ręką. Jak pisze "Rzeczpospolita", produkcja wzrosła o około jedną piątą rok do roku, a przychody mogły w 2021 r. sięgnąć nawet 13 mld euro.

Zobacz także: Zawód: stolarz mebli kuchennych. "Uczysz się, by robić u kogoś, a potem by ktoś robił u ciebie"

Choć to na razie wstępne dane, to i tak dają powód do zadowolenia. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli wskazuje na rosnącą o ok. 15 proc. w skali roku sprzedaż mebli.

Eksport wzrósł

Dobrze szło nam również w eksporcie. Jak pisze dziennik, wyraźnie przyspieszyła sprzedaż polskich mebli w USA, jak również kraje UE z Niemcami i Francją na czele. Sprzedaż do Unii rośnie o 6–7 proc.

Jednak huraoptymizm studzą przedstawiciele branży. - Ponad 40 mld zł uzyskiwane rocznie z eksportu robi wrażenie, ale tylko niewielka grupa rodzimych firm była dotąd w stanie stworzyć i utrzymać własny rynek - mówi "Rz" Maciej Formanowicz, założyciel i prezes giełdowych Fabryk Mebli Forte.

Zaznacza, że inflacja działa negatywnie, bo powoduje wzrost kosztów, a nie przychodów. Bardziej pomaga osłabianie złotego.

- Myślę, że po euforii zakupów produktów wyposażenia mieszkań w 2020 w roku 2021 przyszło uspokojenie. Wynika ono zarówno z innych priorytetów w dystrybucji dochodów domowych, jak również ze zmniejszenia możliwości nabywczych mieszkańców wszystkich krajów w Europie i nie tylko – dodaje Maciej Formanowicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Vittorio
2 lata temu
Bóg stworzył rolnika i pole uprawne. A potem Bóg stworzył szarańczę żeby czyniła sobie pole poddanym. Szarańcza się rozmnożyła, zrobiła niezły biznes na polu, wyjadła wszystko i większość szarańczy wzdychała. Zostało kilka w oczekiwaniu na następną okazję. Cholerka, jak tu trwać w biznesie wiecznie.
Poranny
2 lata temu
Meble z dukty za ciężko zarobione dukty . To prawda o naszych wspaniałych kapitalistach.
victor
2 lata temu
Slonce jest siedmiokrotnie jasniejsze od ksiezyca nie wieksze, bo rozmiarem bowiem sa takie same.
victor
2 lata temu
Wpierw Stworzyciel stworzyl ziemie, na niebie umiescil ksiezyc i siedmiokrotnie wieksze slonce aby odzielaly dzien od nocy i inne swiatla oraz najznizej gwiazdy...dopiero woczas stworzyl czlowieka z roznych elementow - ducha od siebie i cialo z ziemi. diabel natomiasy utrzymuje, ze czlowiek niszczy ziemie i co dnia donosi na nas...ale nie jest sluchany.
victor
2 lata temu
Bog stworzyl ziemie i wszystko co na niej dla i ze wzgledu na czlowieka.