Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Barbórka. Rząd zdradził, kiedy przedstawi plan odejścia od węgla

132
Podziel się:

Do 15 grudnia ma ujrzeć światło dzienne plan ograniczania wydobycia węgla do 2049 roku - poinformował wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek węglowych i górnictwa węgla kamiennego Artur Soboń.

Barbórka. Rząd zdradził, kiedy przedstawi plan odejścia od węgla
kopalnia górnictwo (money.pl, Dawid Lach)
bEUanjYR

- Ograniczenie wydobycia górnictwa w Polsce nie jest niczym nowym. Już od 1990 roku liczba kopalni i pracowników systematycznie spada - mówił w "Sygnałach Dnia" Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu ds. transformacji górnictwa węgla kamiennego.

Przypomnijmy, że właśnie w piątek wszyscy górnicy obchodzą swoje święto. To może być ostatnia taka Barbórka dla całej branży. Następne mogą już odbywać się ze świadomością, że praca w górnictwie powoli będzie się kończyć.

Soboń podkreślał, że chce proces odchodzenia uczynić "sprawiedliwym i uczciwym". - Chcemy konsultować go ze stroną społeczną tak, żeby każdy wiedział jak on ma wyglądać - podkreślał wiceminister.

bEUanjYT
Zobacz także: Górnictwo węgla kamiennego czeka kryzys. "Fatalne zarządzanie branżą, festiwal populizmu"

Przypomniał, że we wrześniu władze porozumiały się ze związkowcami, że w 2049 roku z polskiej kopalni wyjedzie ostatnia tona węgla.

- Umówiliśmy się, że do końca listopada w trzech zespołach będziemy pracować nad umową. One przedstawiły swoje raporty i my je teraz analizujemy - dodał Artur Soboń.

bEUanjYZ

Kiedy mechanizm ujrzy światło dzienne? - Chcemy pokazać ten plan 15 grudnia, a następnie konsultować go ze stroną społeczną. Słyszymy, że negocjacje mogą zakończyć się do końca stycznia - podkreślał Soboń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUanjZu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(132)
Mamrot
12 miesięcy temu
To super. Mamy genialny rząd. A z czego będzie prąd robiony ? Pewnie Niemcy sprzedadzą nam parę tysięcy starych wiatraków lub paneli słonecznych.
henryk
12 miesięcy temu
50 lat temu zachód odszedł od węgla, trucia ludzi i środowiska.We Francji jest obecnie 50 elektrowni atomowych,czyste powietrze i enrgia tasza niż w Polsce 2 razy !!
joj
12 miesięcy temu
Do 2049 roku wszyscy się podusimy...
bEUanjZv
lopez
12 miesięcy temu
Bez przesady,trochę węgla w najlepszych kopalniach powinno być wydobywane. 10-15% dzisiejszego wydobycia. Koksownie muszą mieć węgiel,a koks jest potrzebny w hutnictwie.
Axaz
12 miesięcy temu
Obiecanki cacanki, a głupiemu radość. Tak można skomentować obiecanki nierządu niepolskiego, które przez ostatnie 5 lat pojawiały się w mediach państwowych o tym, że nikt z górnictwa nie zrezygnuje z tego rządu. Jak się okazało wystarczyło kilka dni rozmów z UE i proszę. Mamy jak na dłoni co można zrobić sobie z obietnicami nierządów niepolskich. W XVII wieku jak król robił coś sprzecznego z wolą narodu (wtedy szlacheckiego) można było zrobić rokosz przeciwko królowi i strącić go z tronu. Szkoda, że teraz nie można tego zrobić z tym całym sejmem i rządami partyjniactwa.
...
Następna strona