Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jakub Stasiak
|

Polska szczepionka na COVID pojawi się za późno? "Prędzej skończy się pandemia"

5
Podziel się

Nie ma szans na preparat w 100 proc. wytworzony przez Polaków. Sama inicjatywa mogłaby kosztować nawet kilkaset milionów złotych, a szczepionka i tak pojawiłaby się za późno - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Polska szczepionka na COVID pojawi się za późno? "Prędzej skończy się pandemia"
Polska szczepionka na COVID pojawi się za późno? "Prędzej skończy się pandemia" (East News, Melissa Lyttle, Redux, Redux Pictures)
bDSZTRPF

"DGP" wskazuje, że problemy z dostawami szczepionek sprawiły, że w ostatnich dniach po raz kolejny zaczęto głośniej mówić o stworzeniu polskiego preparatu przeciw koronawirusowi.

Na taką szczepionkę, opracowaną w rodzimych laboratoriach i wdrożoną przez polski przemysł, nie ma jednak szans - ocenia dziennik. Powodów ma być kilka.

Inwestycja kosztowałaby skarb państwa masę pieniędzy. Zdaniem Krzysztofa Kopcia, prezesa Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF), koszt uruchomienia linii produkcyjnych mógłby wynieść nawet kilkaset milionów złotych.

bDSZTRPH

Na niekorzyść polskich producentów grałby również czas. Na specjalistyczny sprzęt od producenta czeka się bowiem od sześciu do dziewięciu miesięcy. Na walidację sprzętu trzeba poświęcić dodatkowy kwartał, co oznacza, że inwestycję udałoby się dopiąć w ostatniej fazie pandemii.

Ponieważ polski preparat kosztowałby masę pieniędzy i wszedł na rynek bardzo późno, Polacy mogliby mieć problem ze znalezieniem potencjalnych kupców. A skoro tak, skarb państwa tylko by na tym stracił.

Zobacz także: Sztuczna inteligencja wspiera gospodarkę. Przydaje się też na granicy
bDSZTRPN

Już w zeszłym tygodniu pisaliśmy, że trwające obecnie wstępne prace nad polską szczepionką przeciw Sars-CoV-2 mogłyby przyspieszyć, gdyby rząd przyznał uczelniom odpowiednie dotacje. Politechnika Warszawska zapewniała wówczas, że jest w stanie wyprodukować skuteczną i tanią szczepionkę, ale potrzebuje pieniędzy. Tymczasem ministerstwo edukacji odmówiło uczelni przyznania grantu.

Money.pl zapytało o to ministra edukacji Przemysława Czarnka. - Nie tylko Politechnika Warszawska pracuje nad polską szczepionką. Prace i badania się toczą, jesteśmy w kontakcie ze wszystkimi tymi placówkami, włącznie z Politechniką Warszawską - odparł.

Tymczasem w środę polska spółka Mabion podpisała umowę z amerykańską firmą Novavax, która pracuje nad nową szczepionką na koronawirusa. Jeśli wszystko potoczy się pomyślnie, nad Wisłą wystartuje produkcja tego preparatu. Polski Fundusz Rozwoju chce wesprzeć Polaków kwotą 40 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSZTRQi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
małpi gaj
miesiąc temu
Cukrzyków już zwalczono to możemy zająć się eliksirem młodości. Recepta stara na pozbycie się upierdliwego pacjenta brzmiała - każ mu rzucić palenie i wyrwać wszystkie zęby.:))))
kamil
miesiąc temu
Podstawowy problem z pandemią to to, że rządy wbrew społeczeństwom narzucają ograniczenie wolności których te społeczeństwa nie chcą. Rządy działają wbrew regułom demokracji. Te same rządy są zwolennikami eutanazji - czyli jak toś chce to jego wola. Widać gołym okiem obłudę rządzących. Jak ktoś się boi wirusów to nie idzie to restauracji czy na siłownie albo nawet może sam sobie zrobić kwarantanne. To wszystko wygląda jak okupacja zafundowana przez rządy wybrane w demokratycznych wyborach które to rządy zachowują się jak rządy totalitarne
prawda
miesiąc temu
Trudno o lepsze podsumowanie czym jest Polska niż ten artykuł. A zwłaszcza- jego tytuł.
bDSZTRQj
inspektor
miesiąc temu
nie dalej jak 02.03. w Polsat NEWS w debacie pan profesor otwarcie powiedział, że od roku próbuje uzyskać pieniądze na prace nad szczepionką na początek 15 - 20 mln i badania ruszyłyby z kopyta. Rok zmarnowany dzięki PIS - tak wynika z powyższego artykułu. Lepiej borykać się z problemami otrzymania szczepionek z Unii niż może już mielibyśmy swoją. Po raz kolejny BRAWA DLA RZĄDU !!!
Emeryt
miesiąc temu
A co PiS to obchodzi??? Liczy się że można wyprowadzić grube miliony z tzw. Skarbu państwa. Ręce opadają