Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Polska ucierpi na wojnie handlowej Trumpa. Fitch wyliczył, że stracimy więcej niż Niemcy

76
Podziel się:

USA nałożyło już wysokie cła na chińskie towary o wartości 350 mld dol. A w planach jest obciążenie cłem całego importu z Państwa Środka. To nas nie dotyczy? Analitycy Fitch wskazują, że wręcz przeciwnie.

Prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda
Prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda (East News)

Prezydent Trump nie ma zamiaru poprzestać na już wprowadzonych cłach. Są jeszcze towary, które USA sprowadzają z Chin, jeszcze nie obciążone drakońską stawką 25 proc. Chodzi o towary za 300 mld zł rocznie.

Ze strony Chin też będzie odpowiedź i cła na towary o wartości 100 mld dol. wzrosną do 50 proc., a na kolejne 20 mld dol. do 25 proc. - twierdzi renomowany amerykański Fitch Ratings. Scenariusz zakłada też obniżenie chińskich stóp procentowych.

Wszystko to przełoży się na spadek tempa wzrostu PKB całego świata o 0,4 pkt. proc. PKB w przyszłym roku - wyliczyli analitycy Fitch. Tylko w roku bieżącym globalna gospodarka straci przez handlowe zatargi gigantów 0,1 proc.

Zobacz też: Wojna handlowa USA-Chiny. "Polska mówi jednym głosem z UE"

Konsekwencje dla Polski to około 0,314 pkt. proc. PKB w przyszłym roku - podał Fitch. Co ciekawe ucierpimy bardziej niż Niemcy (-0,16 pkt. proc. PKB), Francja, Wielka Brytania i Włochy, a mniej niż kraje azjatyckie, z Koreą Południową na czele.

Tempo wzrostu Polski w 2020 roku obniży się do 3,2 proc. z poprzednio zakładanych 3,5 proc.

Jeśli chodzi o Chiny, to obustronne cła na początku spowodują mniejszy eksport i wyższe ceny importu. W kolejnym kroku przełoży się to na koszty firm i redukcję wynagrodzeń. W dłuższym terminie obniży się wydajność chińskich firm, ze względu na mniejsze otwarcie na konkurencję z Zachodu.

Spowolnienie w większym stopniu wpłynie na spółki wydobywcze, niż pozostałe sektory - prognozuje Fitch. To jest przyczyną gorszych oczekiwań odnośnie Polski niż krajów na zachód od Odry. Spadki cen ropy dotkną Rosji i Brazylii.

Negatywnego wpływu wojny handlowej nie zrównoważą przy tym obniżki oprocentowania przez banki centralne, czy tzw. luzowanie ilościowe, tj. dodruk pieniądza w celu skupu obligacji. Wzrost gospodarczy ma być najwolniejszy od 2009 roku.

Na całym świecie obserwować będzie można tendencje deflacyjne. W USA początkowo ceny wzrosną na fali redukcji importu z tanich Chin. Później wolniejszy wzrost gospodarczy i niższe ceny surowców oraz mocny dolar powinny obniżyć ceny - przewiduje Fitch. Tylko w Chinach inflacja utrzyma się na dłużej ze względu na spadek kursu waluty.

W piątek i sobotę w japońskiej Osace odbędzie się szczyt przywódców grupy G20, na którym ma dojść do spotkania prezydentów USA i Chin Donalda Trumpa i Xi Jinpinga. Głównym tematem rozmów mają być kwestie handlowe. Trump wielokrotnie groził, że w przypadku fiaska negocjacji handlowych nałoży na Chiny kolejne cła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(76)
Leonis
5 lata temu
TO KOLEJNY PARTNER POLSKI TAK JAK W 1939 NASZA OJCZYZNA ZOSTANIE SAMA
Wyborca PO
5 lata temu
A kogo ta Polska obchodzi ? Wszyscy wyjedziemy do Niemiec ! Sprzedać całą Polskę !
Mama
5 lata temu
A ja mam 500 plus i mnie to nie dotyczy.
dan
5 lata temu
Czy nasi politycy zrozumieją w końcu że prezydencji Ameryki dbają tylko o interesy Ameryki. My Polacy jesteśmy jak w amoku zachwyceni Ameryką i wydaje się nam że Ameryka jest naszym przyjacielem ale czy na pewno.Jest przysłowie którego trzeba się trzymać kochajmy się jak bracia ale liczmy się jak Żydzi.
zefir 2
5 lata temu
najważniejsze dla nas co powie recydywista ?- kasa jest , wat uszczelniamy i dalej was będziemy kupować, a część ciemnego ludu i tak to kupi.
...
Następna strona