Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Polska w piątce najlepszych. Produkcja przemysłowa wzrosła o prawie 20 procent

12
Podziel się:

Polska nie jest może potęgą przemysłową Europy, ale produkcja szybko rośnie z roku na rok. W porównaniu z analogicznym okresem z koronakryzysu, jest o 18,5 proc. wyższa - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Większość krajów może pozazdrościć takiej dynamiki.

Polska w piątce najlepszych. Produkcja przemysłowa wzrosła o prawie 20 procent
Produkcja przemysłowa jest znacznie większa niż rok temu (Adobe Stock, Michal_Bednarek)
bEKYUolh

Europejski urząd statystyczny potwierdził silny wzrost produkcji przemysłowej w Polsce. Już wcześniej GUS wyliczał go na 18,4 proc. Teraz Eurostat skorygował go do 18,5 proc.

To jeden z największych wzrostów produkcji w czerwcu wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Niewiele lepsze statystyki odnotowały Węgry, Słowenia i Litwa. Wyraźnie ponad 20-procentowy progres zaliczył tylko przemysł w Belgii.

bEKYUolj

Daleko w tyle zostawiamy najbardziej rozwinięte kraje takie jak Hiszpania, (11,3 proc.), Francja (7,3 proc.) czy Niemcy (6,5 proc.). Prawie dwukrotnie przebijamy średnią unijną, która wyniosła 10,5 proc.

W każdym kraju widać sporą poprawę rok do roku, co wynika oczywiście z efektu bazy, czyli niskiego punktu odniesienia. W czerwcu 2020 powszechne były mniejsze lub większe restrykcje gospodarcze, co utrudniało działalność w przemyśle.

Zobacz także: Polski Ład. Premier złożył nową propozycję przedsiębiorcom. "Poprzemy reformę tylko pod takimi warunkami"

Najnowsze statystyki pokazują też, że wysokiej dynamiki wzrostu nie uda się długo utrzymać, bo wspomniany wcześniej efekt bazy będzie powoli wygasał. Już gaśnie. W Polsce w maju zwyżka była poziomie 30 proc. i wyhamowała do 18,5 proc. Średnia w UE wyhamowała z 21,3 do 10,5 proc.

bEKYUolp

Tempo jest różne, ale polski przemysł rośnie już trzynasty miesiąc z rzędu i dotyczy niemal wszystkich działów. Z danych GUS wynika, że największy progres w produkcji dotyczy komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (47,5 proc.).

W ocenie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii w lipcu można spodziewać się dalszego wyhamowania i wzrostu rok do roku rzędu około 11 proc. Prognozy na sierpień mówią o blisko 14 proc.

"W tych miesiącach w mniejszym stopniu na rezultaty będzie wpływać efekt niskiej bazy z zeszłego roku, a wręcz w niektórych branżach baza będzie bardzo wysoka (np. produkcja mebli)" - wskazuje MRPiT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKYUolK
gospodarka
przemysł
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
pytamy.online
2 miesiące temu
Super. Niedługo będziemy Chinami.
Politolog z W...
2 miesiące temu
Ten tekst to przykład tego czym będziemy karmieni jak zamkną usta wolnym mediom.
Don Chichot
2 miesiące temu
No tak. W ubiegłym roku byliśmy poniżej dna a teraz podnieśliśmy się o 20 procent! Brawo! Stojąc nad przepaścią daliśmy 20 kroków do przodu! Tego nie dokonał nikt na świecie!
bEKYUolL
Polak
2 miesiące temu
Rok temu produkcja przemysłowa tarła o dno. Teraz wzrosła o 20%! Większej bzdury nie słyszałem. A dlaczego autor nie podał że rok temu produkcja była o 12% niższa niż w 2015 roku a w 2019 o 18%?
ryyy
2 miesiące temu
ten niby dziennikarz nie wie o czym pisze napisz że te kraje wyprzedzają nas o lata świetlne w produkcie narodowym brutto