Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Polska wciąż zieloną wyspą. Trzecie miejsce w Europie

59
Podziel się:

Polska wskoczyła na trzecie miejsce w Europie pod względem tempa rozwoju. Gospodarki tylko dwóch państw rosną szybciej - Węgier i Rumunii. Jesteśmy nie tyle osamotnioną zieloną wyspą, ale raczej częścią "zielonego kontynentu".

Mapa gospodarcza po naszej stronie kontynentu jest od długiego czasu "bardziej zielona" niż pozostałej części
Mapa gospodarcza po naszej stronie kontynentu jest od długiego czasu "bardziej zielona" niż pozostałej części (Money.pl)

Sformułowanie "zielona wyspa" przyjęliśmy, nawiązując do grafiki przedstawianej przez Donalda Tuska przed laty, kiedy w czasie kryzysu finansowego chwalił się naszym niewielkim, ale jednak wzrostem gospodarczym.

Eurostat podał zestawienie wzrostu PKB w Europie. Wychodzi z niego, że wdrapaliśmy się na trzecie miejsce na Starym Kontynencie. Nasz wzrost gospodarczy - 4,6 proc. - imponuje w tym zestawieniu. Niewielu krajom udało się do niego doskoczyć.

Szybciej niż my rosły Węgry, utrzymując tempo ponad 5 proc. rok do roku (+5,2 proc.). Ponad ten poziom wybiła się też Rumunia (+5,1 proc.), która jeszcze niedawno była za nami. Zastąpiła tym samym Łotwę, która o ile wyprzedzała nas w 2018, to już w 2019 znacząco spowolniła.

Zobacz też: Duże opóźnienia w budowie kluczowych dróg w Polsce. "Kwestia nawet roku w plecy"

Gwoli wyjaśnienia, swoich danych nie podała jeszcze Malta, która ostatnio była liderem w Europie z tempem wzrostu ponad siedem procent rocznie. Tyle że trudno w tym roku będzie jej dużo trudniej niż w zeszłym, więc wcale pewne nie jest, że teraz Malta będzie przed nami.

Dzięki utrzymaniu wysokiego tempa wzrostu krok po kroku zbliżamy się wielkością do gospodarki Szwajcarii. Jeszcze w czwartym kwartale 2018 Szwajcaria wytworzyła PKB o wartości 153 mld euro, a Polska 125 mld euro. Ich tempo rozwoju pod koniec ubiegłego roku spadło do 1,5 proc. rok do roku nasze jest o ponad trzy punkty procentowe wyższe.

Jeśli to się utrzyma, to za cztery, pięć lat Szwajcarię przegonimy. Oczywiście nie oznacza to, że będziemy mieli poziom życia Helwetów. Ich jest 8,5 mln i tymi siłami dają radę wytworzyć więcej niż my - 38 mln ludzi. Ale na to, by zasypać przepaść dziejową, trzeba jeszcze trochę czasu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(59)
Harnaś
3 lata temu
Nie ma żadnego uszczelnienia VAT jak to mówi geniusz Mateusz to tylko większe wpływy z vatu dzięki wywołanej przez PiS inflacji czyli ceny+ w górę czyli procentowo VAT w gore
Jesnowidz
3 lata temu
Polska ma największy dług zagraniczny na świecie nie ma swoich banków swoich sklepów,dominuje tutaj przemysł zachodni wszystkie sektory gospodarki są pchane do przodu dzięki zaciąganiu cały czas nowych kredytów
Polak
3 lata temu
Jedynie dzięki PO i Tuskowi. Bo jeszcze trochę i PIS to wszystko roztrwoni.
Twój nick
3 lata temu
Do trolli za 2 zeta: a ja dwukrotnie miałem okazję uścisnąć dłoń obecnego prezydenta mimo że nie posiadam legitymacji partyjnej. Łyso wam?!
Zordon😜😜
3 lata temu
Jedyny kraj na świecie, w którym czym mniej się pracuje tym więcej jest funduszy i czym większa inflacja, tym większe sukcesy🤣🤣🤣, że też inne narody tak się męczą i ciężko na swoje sukcesy i budżet pracujà, a nie wiedzą, że wystarczy mieć takiego Morawieckiego i raj na ziemi za darmo🤣🤣🤣
...
Następna strona