Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Polska zamyka granicę, Niemcy apelują do Polaków. "Zostańcie po naszej stronie"

401
Podziel się

Polacy pracujący po drugiej stronie granicy już nie będą mogli swobodnie dojeżdżać do pracy. Pomoc zapowiadają niemieckie władze, a pracodawcy starają się im zorganizować noclegi. - A my ciągle nie wiemy, co robić - żalą się mieszkańcy pogranicza.

Niemcy zachęcają Polaków, by nie wracali do swojego kraju
Niemcy zachęcają Polaków, by nie wracali do swojego kraju (WP/Land Brandenburg, Mateusz Madejski/Land Brandenburg)
bEpVObjF

Niemal każdy, kto przekracza polską granicę, będzie musiał teraz przejść 14-dniową kwarantannę. To spora zmiana, bo dotychczas z obowiązku byli zwolnieni ci, którzy mieszkali w Polsce, ale codziennie dojeżdżali do pracy w Niemczech czy w Czechach. Teraz będą musieli zdecydować - zostać za granicą i pracować lub wracać do Polski i zostać w kraju przynajmniej do 13 kwietnia.

To drugie rozwiązanie jednak sprawi, że nie będą mogli zarabiać. "Pracuję za granicą i już naprawdę sam nie wiem, co robić. A najgorsze jest to, że nie wiadomo, jakie będą dalsze decyzje rządu. Jeśli wrócę do Polski, to mogę wypaść z rynku pracy na długie tygodnie, o ile nie miesiące" - pisze do nas zaniepokojony pan Piotr, mieszkaniec Dolnego Śląska.

W podobnej sytuacji mogą być dziesiątki tysięcy Polaków. Tylko do Berlina i Brandenburgii dojeżdża do pracy ok. 17 tys. Polaków. Niemcy jednak podkreślają, że polscy pracownicy są im niezbędni. Mówią o tym zarówno politycy, jak i przedsiębiorcy.

bEpVObjH

Jak prowadzić księgowość w małej firmie bez błędów, mandatów i odsetek?

- Zostańcie z nami! Pomożemy w kontynuowaniu działalności zawodowej - apeluje do Polaków Katrin Lange, minister finansów Brandenburgii. Apele to jednak nie wszystko. Lange zapowiada zorganizowanie "kompleksowej pomocy", by Polacy mogli zostać na czas zamknięcia granic w Niemczech. Niewykluczone, że powstaną nawet jakieś rozwiązania dotyczące polskich pracowników na szczeblu federalnym.

Lange nie ukrywa, że "Polacy odgrywają ważną rolę w opiece zdrowotnej, opiece domowej i wielu innych obszarach usług - na przykład w logistyce".

bEpVObjN

"Zostańcie z nami!" - apeluje minister finansów Brandenburgii

Oferty tylko z zakwaterowaniem

Przedstawiciele agencji pracy mówią, że wielu Polaków zamierza przenieść się na czas zamknięcia granic do Niemiec. Póki co nie zawsze jest to jednak proste.

bEpVObjO

- Z informacji, które posiadamy, wynika, że osoby te starają się znaleźć tymczasowo zakwaterowanie na terytorium Niemiec, żeby zachować miejsce pracy. Nie we wszystkich przypadkach będzie to jednak możliwe, ponieważ część osób pracuje w Niemczech dorywczo lub w niewielkim wymiarze godzin. To np. personel sprzątający w domach prywatnych - mówi w rozmowie z money.pl dr Dominik Matczak z agencji Silverhand.

Pomóc starają się niemieccy przedsiębiorcy. Dla wielu z nich utrzymanie Polaków w zakładach to zresztą być albo nie być.

- Niemieccy pracodawcy starają się za wszelką cenę zatrzymać pracowników z Polski, oferując im darmowe zakwaterowanie lub jednorazowe premie - mówi dr Matczak.

bEpVObjP

Zmiany można dostrzec też w serwisach ogłoszeniowych. Przy większości ofert pracy w Niemczech, nawet tych w przygranicznych miejscowościach, można znaleźć teraz informacje, że dostępne jest również zakwaterowanie.

A czy polscy pracownicy mogą teraz negocjować podwyżki z niemieckimi lub czeskimi pracodawcami? W końcu są im bardzo potrzebni, a pozostanie za granicą, zwykle oznacza odseparowanie od rodzin na dłuższy czas. Niestety, Dominik Matczak nie ma dla nich najlepszych informacji.

- Z uwagi na niepewną sytuację gospodarczą, [polscy] pracownicy nie mogą co do zasady na razie liczyć na podwyżki - uważa.

bEpVObjQ

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEpVObki
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(401)
Danke!
rok temu
I slusznie! Apeluja, ale nikt nikogo nie zmusza...
Cuda Dhonhald...
rok temu
Jacy mili, jacy dobrzy.....Dhonhald Thusk nam to załatwił....
ksut
rok temu
Niemcy jako ostatni udostępnili swój rynek pracy dla Polaków, pamiętam jak dziś zdjęcie z ulicy berlińskie jak w szeregu prowadzono zakutych e kajdanki robotników budowlanych bo rzekomo nie mieli jakiś dokumentów, a byli zatrudnieni przez niemiecką firmę. Teraz lamentują, że nie ma się kto opiekować niemieckimi seniorami, nie ma kto pracować w rolnictwie. Sami się pochowali i chcą, żeby odwalać robotę za nich i narażać się na koronowirusa.
bEpVObkj
stasio
rok temu
Ale wedlug wp to nasze miejsca w germanistanie mieli zastapic ukraicy !! Myslalem ze Polakow juz tam nie ma.
a nie mówiłem
rok temu
macie milion olivkowych pracowników dobrze wyksztaconych jednak z tego co wiem oni nie chcą pracować. wolą zasiłki
...
Następna strona