Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Polska zamyka granicę, Niemcy apelują do Polaków. "Zostańcie po naszej stronie"

401
Podziel się

Polacy pracujący po drugiej stronie granicy już nie będą mogli swobodnie dojeżdżać do pracy. Pomoc zapowiadają niemieckie władze, a pracodawcy starają się im zorganizować noclegi. - A my ciągle nie wiemy, co robić - żalą się mieszkańcy pogranicza.

Niemcy zachęcają Polaków, by nie wracali do swojego kraju
Niemcy zachęcają Polaków, by nie wracali do swojego kraju (WP/Land Brandenburg, Mateusz Madejski/Land Brandenburg)
bDKeyqkB

Niemal każdy, kto przekracza polską granicę, będzie musiał teraz przejść 14-dniową kwarantannę. To spora zmiana, bo dotychczas z obowiązku byli zwolnieni ci, którzy mieszkali w Polsce, ale codziennie dojeżdżali do pracy w Niemczech czy w Czechach. Teraz będą musieli zdecydować - zostać za granicą i pracować lub wracać do Polski i zostać w kraju przynajmniej do 13 kwietnia.

To drugie rozwiązanie jednak sprawi, że nie będą mogli zarabiać. "Pracuję za granicą i już naprawdę sam nie wiem, co robić. A najgorsze jest to, że nie wiadomo, jakie będą dalsze decyzje rządu. Jeśli wrócę do Polski, to mogę wypaść z rynku pracy na długie tygodnie, o ile nie miesiące" - pisze do nas zaniepokojony pan Piotr, mieszkaniec Dolnego Śląska.

W podobnej sytuacji mogą być dziesiątki tysięcy Polaków. Tylko do Berlina i Brandenburgii dojeżdża do pracy ok. 17 tys. Polaków. Niemcy jednak podkreślają, że polscy pracownicy są im niezbędni. Mówią o tym zarówno politycy, jak i przedsiębiorcy.

bDKeyqkD

Jak prowadzić księgowość w małej firmie bez błędów, mandatów i odsetek?

- Zostańcie z nami! Pomożemy w kontynuowaniu działalności zawodowej - apeluje do Polaków Katrin Lange, minister finansów Brandenburgii. Apele to jednak nie wszystko. Lange zapowiada zorganizowanie "kompleksowej pomocy", by Polacy mogli zostać na czas zamknięcia granic w Niemczech. Niewykluczone, że powstaną nawet jakieś rozwiązania dotyczące polskich pracowników na szczeblu federalnym.

Lange nie ukrywa, że "Polacy odgrywają ważną rolę w opiece zdrowotnej, opiece domowej i wielu innych obszarach usług - na przykład w logistyce".

bDKeyqkJ

"Zostańcie z nami!" - apeluje minister finansów Brandenburgii

Oferty tylko z zakwaterowaniem

Przedstawiciele agencji pracy mówią, że wielu Polaków zamierza przenieść się na czas zamknięcia granic do Niemiec. Póki co nie zawsze jest to jednak proste.

bDKeyqkK

- Z informacji, które posiadamy, wynika, że osoby te starają się znaleźć tymczasowo zakwaterowanie na terytorium Niemiec, żeby zachować miejsce pracy. Nie we wszystkich przypadkach będzie to jednak możliwe, ponieważ część osób pracuje w Niemczech dorywczo lub w niewielkim wymiarze godzin. To np. personel sprzątający w domach prywatnych - mówi w rozmowie z money.pl dr Dominik Matczak z agencji Silverhand.

Pomóc starają się niemieccy przedsiębiorcy. Dla wielu z nich utrzymanie Polaków w zakładach to zresztą być albo nie być.

- Niemieccy pracodawcy starają się za wszelką cenę zatrzymać pracowników z Polski, oferując im darmowe zakwaterowanie lub jednorazowe premie - mówi dr Matczak.

bDKeyqkL

Zmiany można dostrzec też w serwisach ogłoszeniowych. Przy większości ofert pracy w Niemczech, nawet tych w przygranicznych miejscowościach, można znaleźć teraz informacje, że dostępne jest również zakwaterowanie.

A czy polscy pracownicy mogą teraz negocjować podwyżki z niemieckimi lub czeskimi pracodawcami? W końcu są im bardzo potrzebni, a pozostanie za granicą, zwykle oznacza odseparowanie od rodzin na dłuższy czas. Niestety, Dominik Matczak nie ma dla nich najlepszych informacji.

- Z uwagi na niepewną sytuację gospodarczą, [polscy] pracownicy nie mogą co do zasady na razie liczyć na podwyżki - uważa.

bDKeyqkM

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDKeyqle
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(401)
mnichu
12 miesięcy temu
Nie ma kto zbierać szparagów? Macie stada inżynierów, oni nie mogą pracować?
krystyna
12 miesięcy temu
Niemcy wiedza ile warci są pracownicy z Polski w przeciwieństwie do polskiego rządu.
bart87
12 miesięcy temu
Pracowalem z niemcami,balem sie bardzo.Ale jak cie zaakceptuja ,to wszystko jest ok.Musisz tylko byc jak oni,i ktos musi cie zarekomendowac,wtedy sie otwieraja i traktuja cie bardzo dobrze.Pracowalem tez z leniwymi anglikami,i musze powiedziec ze z niemcami bylo lepiej.
bDKeyqlf
ccc
12 miesięcy temu
Owszem mogą liczyć na podwyżki jeśli pracę sobie załatwiali bezpośrednio z pracodawcą. Jeśli był pośrednik, zazwyczaj agencja pracy szemranej to ona zgarnie tą kasę. Ale za głupotę się płaci.....
Co się dzieje...
12 miesięcy temu
Tylko do Berlina i Brandenburgii dojeżdża do pracy ok. 17 tys. Polaków. Niemcy jednak podkreślają, że polscy pracownicy są im niezbędni. To dziwna sprawa, maja setki tysięcy inżynierów, lekarzy, handlowców zaproszonych przez mateczkę Merkel. Szparagów zbierać nie chcą, segregować warzyw i innych towarów też. Widok fabryk ich odrzuca. Lekarze owszem ale to chirurdzy operujący wyłącznie bagnetami lub maczetami. Jedyne co robią chętnie to ubijają ziemię głowami piec razy dziennie.
...
Następna strona