Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Polska zaostrzy kurs wobec Czechów. Będzie pozew ws. Turowa

138
Podziel się:

Polska zamierza pozwać Pragę do sądu arbitrażowego w Sztokholmie. Stosowne pismo Czesi otrzymają w przyszłym tygodniu — pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Polska zaostrzy kurs wobec Czechów. Będzie pozew ws. Turowa
Polska zamierza pozwać Czechy ws. Turowa do sądu arbitrażowego w Sztokholmie — pisze "DGP" (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Przypomnijmy, że Czechy wniosły do TSUE skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni Turów pod koniec lutego. Jednocześnie domagały się zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. 20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.

Polski rząd deklaruje, że płacić nie zamierza. Obecnie kwota do zapłaty wynosi ponad 265 mln zł.

Zobacz także: Polska gotowa zapłacić 200 mln zł kary za Turów? Wiceminister znalazł winnego

Okazuje się, że rząd nie tylko nie chce płacić, ale też ma zamiar pójść o krok dalej. Jak podaje "DGP", Polska zamierza pozwać Pragę do sądu arbitrażowego w Sztokholmie. "Rząd zaproponuje też niższą kwotę rekompensat za funkcjonowanie kopalni i elektrowni w Turowie (25 mln euro zamiast 45 mln)" - czytamy.

Spór z Czechami o Turów

Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody. Skarżą się oni także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego. Polski rząd do nakazu wstrzymania wydobycia się nie zastosował.

Do kolejnego spotkania polsko-czeskiego ws. Turowa ma dojść 18 stycznia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(138)
Aha
2 lata temu
Ostatnia z kopalń zostanie zamknięta pod koniec 2022 r. W czasie szerzenia się choroby covid kierownictwo firmy musiało decydować o przyszłości górnictwa w kopalni ČSM. Przeszliśmy przez bardzo trudny okres i dlatego zdecydowaliśmy, jak długo będzie trwać wydobycie. Opierając się na perspektywach średnioterminowych, zdecydowaliśmy się zaproponować kontynuację wydobycia w kopalni ČSM do końca 2022 roku – powiedziała Staňková.
mona
2 lata temu
A co będzie jak komornik wejdzie i zajmie im to co jeszcze z kasy zostało to czym naród przekupią naiwny . Komornik im nie wejdzie bo takiej opcji nie ma a szkoda było by fajnie . Narozrabiali z Czechami a my naród musimy za to płacić przez naiwnych ich wyznawców bożyszczy narodu części polskiego.
aaa
2 lata temu
TYLKO PIS TYLKO ZWYCIĘSTWO
eko
2 lata temu
Przez 6 lat pokazali jak trzeba rządzić aby Naród położyć na kolanach
Bbbjbjkl
2 lata temu
Jak najprędzej trzeba rozwiązać ten Rząd,bo będzie katastrofa!!!!
...
Następna strona