Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Polski bank zainwestuje gigantyczne pieniądze w OZE. Powstanie największa farma fotowoltaiczna w Polsce

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
20
Podziel się:

Bank Pekao zainwestuje ponda 750 mln zł w konsorcjum trzech banków, które ma wybudować farmę fotowoltaiczną na Pomorzu. Ma to być największa farma fotowoltaiczna w kraju. Bank będzie odgrywał rolę Agenta Kredytu, Agenta Zabezpieczeń oraz Banku Rachunków, a także zapewni hedging stopy procentowej.

Polski bank zainwestuje gigantyczne pieniądze w OZE. Powstanie największa farma fotowoltaiczna w Polsce
Pekao inwestuje w farmę fotowoltaiczną (Adobe Stock)

Budowę na Pomorzu farmy fotowoltaicznej o docelowej mocy 285,6 MW sfinansuje Pekao w konsorcjum trzech banków. Finansowanie wyniesie 763,4 mln zł — poinformowało w piątek Pekao. Po uruchomieniu produkcji ma to być największa farma fotowoltaiczna w kraju.

Bank Pekao będzie Agentem Kredytu

Bank Pekao podkreślił, że po uruchomieniu produkcji będzie to największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Zaznaczono, że Bank Pekao będzie pełnił rolę Agenta Kredytu, Agenta Zabezpieczeń oraz Banku Rachunków, a także zapewni hedging stopy procentowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Medyczna rewolucja. "Inwestorzy są zainteresowani"

Jak podano, farma fotowoltaiczna o całkowitej docelowej mocy 285,6 MWw powstanie na Pomorzu. Inwestycję zrealizuje Goldbeck Solar przez spółkę celową Stigma. Partnerem Goldbeck Solar w tym przedsięwzięciu jest Respect Energy.

Transakcja będzie sfinansowana w ramach konsorcjum trzech banków. Łączna wysokość finansowania, jakiego udzielą banki to 763,4 mln zł, z czego ponad jedną trzecią środków udostępni Bank Pekao - podał bank.

"To kolejna w ostatnich tygodniach umowa Banku Pekao na finansowanie dużego projektu w energetyce odnawialnej i zarazem kolejny krok na drodze do wzrostu udziału zielonego finansowania w naszym portfolio kredytowym" - zwrócił uwagę wiceprezes Banku Pekao Jerzy Kwieciński.

Bank Pekao inwestuje w zieloną energię

Goldbeck Solar Group jest międzynarodową grupą, która specjalizuje się w budowie systemów fotowoltaicznych na całym świecie. Działa jako deweloper oraz w pełni zintegrowany dostawca.

Respect Energy to polska, niezależna firma zajmująca się obrotem energią elektryczną. Działa w 21 krajach i koncentruje się wyłącznie na energii odnawialnej. W 2021 roku miała 50 mln zł EBITDA i 4 mld zł przychodów.

Przypomniano, że Bank Pekao w ogłoszonej w czerwcu 2021 r. strategii ESG założył, że w latach 2021-2024 zorganizuje finansowanie dla nowych projektów zrównoważonych na kwotę co najmniej 30 mld zł. Na tę liczbę złoży się co najmniej 8 mld zł nowego finansowania projektów zrównoważonych obejmujących projekty zielone i społeczne oraz wsparcie emisji obligacji ESG klientów banku w kwocie co najmniej 22 mld zł — wyliczono.

Bank dodał, że udział zielonego finansowania – obejmującego m.in. takie przedsięwzięcia jak farmy wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne, niskoemisyjny transport czy ekologiczne budownictwo – zwiększy się do ponad 4 proc. portfela bilansowego Pekao.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
inwestycje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
lol
2 miesiące temu
Najwięcej z klientów doją firmy foto od 30% do nawet 70 % za montaż. Paranoja
Bestia
2 miesiące temu
Zastanowic sie trzeba na magazynowaniem tej energii. Bo Polska to nie Hiszpania.
Zrób to sam
2 miesiące temu
Niestety jest to pomysł jak zwykle wymyślony przez ludzi bez rozumu. Taka farma jest ryzykiem. Wystarczy wybuch wulkanu i pył nad Europą i spadek wydajności może nawet o 50%. Juz lepiej farmę wiatrowa stworzyć. Dwa a co z dystrybucja energii i dramatycznym stanem sieci? Może warto w końcu zacząć wielka modernizację sieci przesyłowych? Nagle okaże się że coraz więcej energii jest w sieci bo falowniki się nie wyłączają?! Ciekawe kto na tym zarobi.
Jan
2 miesiące temu
Chyba tylko wtedy jak dojna zmiana dostanie kasę z UE!
a to wolska
2 miesiące temu
A wystarczyłoby wrócić do prosumenta a ludzie sami by postawili taką elwkteownie na własnym terenie i za swoje pieniądze.