Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Polski Ład. PiS (znów) chce odbudowywać zamki. Koszty mogą być jednak nie do udźwignięcia

43
Podziel się

- Będziemy odbudowywać zabytki, zamki, pałace - zapowiedział Jarosław Kaczyński. Konkret padł jeden - Pałac Saski. Tyberiusz Pawłowski, miłośnik zamków, dodaje jednak, że zabytków do odbudowy jest mnóstwo. Koszty? - Jeśli chcielibyśmy odbudować to wszystko, to 770 mld zł by nie starczyło - uśmiecha się.

Polski Ład. PiS (znów) chce odbudowywać zamki. Koszty mogą być jednak nie do udźwignięcia
Krzyżtopór był największą tego typu budowlą w Europie przed budową Wersalu (Wikimedia Commons, Agnieszka Kwiecień, Nova, money.pl)
bEgCcsYB

Prezes PiS podczas prezentacji Polskiego Ładu zapowiedział wielki plan odbudowy "zamków i zabytków". Których? Jarosław Kaczyński wspomniał tylko o Pałacu Saskim w Warszawie.

Dokument "Polski Ład" też nie mówi, które polskie zabytki program mógłby jeszcze objąć.

Zresztą zbyt wielu szczegółów co do Pałacu Saskiego też dotąd nie poznaliśmy. "Rekonstrukcje fasad budynków przywrócą stan z sierpnia 1939 r., natomiast wnętrza będą użytkowe i nowoczesne" - czytamy tylko w progamie.

bEgCcsYD
Zobacz także: PiS zmienia podatki. Orłowski: Nowy Ład to decyzja polityczna

PiS chce odbudować zamki. Ale które?

Postanowiliśmy więc stworzyć ze znanym entuzjastą takich zabytków listę zamków i pałaców, którym warto byłoby przywrócić dawny blask.

- Na pewno na liście znalazłby się Krzyżtopór - mówi money.pl Tyberiusz Pawłowski, znany w internecie jako "Zamkoholik". Jak dodaje, przed powstaniem Wersalu była to największa budowla pałacowa na naszym kontynencie. Jak opowiada "już same ruiny robią wrażenie". A po odbudowie zamek mógłby być jedną z największych polskich atrakcji turystycznych.

bEgCcsYJ

Pawłowski wymienia też neogotycki Pałac w Kopicach z XIX wieku. - To jeden z najpiękniejszych pałaców w Polsce. Niestety nie ma szczęścia do inwestorów - uważa.

Zdaniem "Zamkoholika" na liście do renowacji mógłby się znaleźć Zamek Ogrodzieniec, Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim czy Zamek w Bolkowie.

Koncepcja piękna, ale czy realna?

bEgCcsYK

Pawłowski nie ukrywa, że byłby szczęśliwy, gdyby projekt ruszył. - Idea piękna, tylko pytanie, czy realna - zastanawia się. Jak mówi, sama przebudowa Pałacu w Kopicach kosztowałaby przynajmniej od 135 do 180 mln zł. A to ciągle stosunkowo niewielki obiekt.

- Renowacja wielkiego zamku, jakim jest na przykład Krzyżtopór, byłaby oczywiście znacznie droższa - dodaje.

I jak mówi, samo odnowienie to jedno, ale również utrzymanie takiego obiektu pochłania gigantyczne kwoty. - Chyba każdy kojarzy bawarski zamek Neuschwanstein. Jego roczne utrzymanie to, jak się szacuje, ok. 15 mln euro - opowiada.

bEgCcsYL

Miłośnik zamów dodaje, że obiektów zamkowych do odbudowania jest mnóstwo. - Gdyby zabrać się za wszystkie, to chyba nie starczyłoby tych 770 mld zł, które mamy dostać od Unii w ciągu najbliższych lat - uśmiecha się.

Jak może więc wyglądać program odbudowy zamków? Poprosiliśmy resort kultury o konkretniejsze informacje, ale na razie ich nie dostaliśmy.

O tym, jak trudne jest odbudowywanie takich obiektów, przekonali się zresztą niedawno Niemcy. Od kilku lat odbudowują Zamek Berliński, położony w samym centrum niemieckiej stolicy. Jeszcze 10 lat temu planowano, że budowa pochłonie 590 mln euro. Teraz już przekroczyła 680 mln, a obiekt ciągle nie został otwarty.

bEgCcsYM

Sam Jarosław Kaczyński zresztą musi wiedzieć, że plan jest bardzo ambitny. Już latem 2017 roku obiecywał bowiem, że powstanie Fundusz Ochrony Zabytków. Według słów prezesa PiS miał on dotyczyć "odbudowy zamków kazimierzowskich. Tych, które budował Kazimierz Wielki". Po blisko czterech latach od tych słów żaden zamek przez państwo odbudowany nie został - mamy za to kolejne zapowiedzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEgCcsZe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(43)
ale
4 tyg. temu
Oni co chwile wyskakuja z nowym pomysłem ogłaszaja z więlka pompa i nic z tego nie wynika. Już było 100tys tanich mieszkań milion samochodów elektrycznych 6% PKB w 2018 roku na służbe zdrowia (teraz ma być 6% w 2023 ?) 100nowych obwodnic miast, elektrownia Ostrołęka , port lotniczy 30tys wolne od podatku po wygranych wyborach w 2015 roku itd
Kuba
4 tyg. temu
To chyba jakis zart. W jakim celu odbudowywac Palac Saski, badz inne? Nie mamy pieniedzy na sluzbe zdrowia, godne emerytury, godne pensje nauczycieli, itp, itd, a bedzimy wydawac miliardy na fanaberie i megalomanie prezesa. Duma narodowa powinna polegac na poprawianiu bytu zyjacych, a nie odbudowie zgliszczy.
Hetman1863
4 tyg. temu
W Pyzdrach pięknym królewskim mieście również jest do odbudowy zamek. Pieknie by bylo jakby i tam udalo sie zrealizowac taki projekt
bEgCcsZf
Ślązak JON
4 tyg. temu
piSS będzie odbudowywał wszystkie zamki. Obajtka.
Babcia
4 tyg. temu
Obajtkowi jeszcze mało?
...
Następna strona