Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Firma w Czechach. Po prezentacji Polskiego Ładu zainteresowanie jest gigantyczne

568
Podziel się:

Polski Ład może być korzystny dla gorzej zarabiających przedsiębiorców, ale już ci z większymi dochodami zapłacą nawet kilkanaście tys. zł więcej. Rośnie więc zainteresowanie założeniem firmy u sąsiadów. - Nawet przed sobotnią prezentacją telefonów potrafiła być setka dziennie - mówią czescy prawnicy.

Firma w Czechach. Po prezentacji Polskiego Ładu zainteresowanie jest gigantyczne
Firma w Czechach? Zainteresowanie jest ogromne (unsplash, google, riddy, google trends)

Zaproponowane w Polskim Ładzie zmiany mogą być korzystne dla najmniej zarabiających przedsiębiorców. Ci, którzy zarabiają więcej, stracą - wynika z analiz. Przy 12 tys. brutto po zmianach przedsiębiorca straci ponad 5,5 tys. zł rocznie, a przy 20 tys. - już nawet ponad 14 tys. - prognozują analitycy z Grant Thornton Polska.

Po tych zapowiedziach wystrzeliła liczba zapytań dotyczących "firmy w Czechach", wynika z danych wyszukiwarki Google. Zwiększyło się też, choć już nie tak wyraźnie, zainteresowanie frazą "firma na Słowacji".

Money.pl rozmawiał z prawnikami z Czech, którzy obsługują polskich przedsiębiorców. Wiesław Firla z przygranicznej Ostrawy mówi, że na odpowiedź, czy będzie "efekt Polskiego Ładu", trzeba jeszcze chwilę poczekać.

Prawnik mówi, że przedsiębiorcy zazwyczaj nie dzwonią do niego w weekend, a swój program PiS przedstawił w sobotę. Odpowiedź na temat faktycznego zainteresowania powinny przynieść nadchodzące dni, a może tygodnie.

Firla dodaje jednak, że zainteresowanie otworzeniem firmy w Czechach już wcześniej było ogromne. Zwykle dzwoni w tej sprawie kilkunastu Polaków dziennie, choć zdarza się, że jest ich i kilkudziesięciu. A są dni, że telefonów jest i setka. Prawnik z Ostrawy przyznaje, że przez pewien czas zapytań było mniej ze względu na pandemię i ograniczenia w podróżach. Jednak od kilku dni znowu zainteresowanie rośnie.

Czy prowadzenie biznesu za naszą południową granicą naprawdę się opłaca? Stawki podatku dochodowego wynoszą 15 i 22 proc., a CIT dla spółek - 19 proc. Składka emerytalna wynosi zwykle ponad 14 proc., zdrowotna - nieco poniżej 7 proc.

To taniej niż w Polsce? Firmy pomagające przedsiębiorcom w relokacji przekonują, że jak najbardziej. Z kalkulatora firmy Prospectum wynika, że przy przychodzie rzędu 5 tys. zł i przy kosztach jego uzyskania na poziomie 1 tys. w Polsce w oparciu o podatek liniowy zapłacimy łącznie 1549 zł wszystkich danin. W Czechach - 810 zł. A to wszystko jeszcze przed zmianami z Polskiego Ładu. Przy wyższych przychodach różnica jest większa.

Przeniesienie firmy do Czech? To nie takie proste

Niektóre firmy pomagające polskim przedsiębiorcom zaistnieć w Czechach czy na Słowacji od dawna jednak podkreślają, że kluczowe przy przeprowadzce niekoniecznie są same ewentualne oszczędności - często ważniejsza jest na przykład przejrzystość w prowadzeniu biznesu oraz niezmieniające się nagle prawo. Przedsiębiorcy chwalą też atmosferę do prowadzenia biznesu w Czechach.

- W Polsce wezwanie do urzędu skarbowego oznacza najczęściej problemy, a tu okazało się, że dostałam więcej zwrotu nadpłaconego podatku - opowiadała money.pl Marta Czapla, która pomaga Polakom zakładać firmę w tym kraju.

Inna sprawa, że często marzenie o przeniesieniu firmy za granicę może się rozbić o przepisy. Większość prawników odradza fikcyjne przeniesienie firmy, jeśli działalność będzie wykonywana z Polski. Może to oznaczać problemy ze skarbówką.

Jak można więc legalnie przenieść biznes? Firmy, z którymi rozmawiał nieoficjalnie money.pl, sugerowały na przykład otworzenie biur w czeskich czy słowackich miejscowościach. Można też oczywiście przeprowadzić się za granicę i tam prowadzić biznes.

Przedsiębiorca z Polski może też założyć za granicą spółkę, choć wiąże się to ze sporymi kosztami początkowymi. I na to sposób mają jednak wyspecjalizowani prawnicy, którzy pomagają kupować za kilkaset euro już istniejące spółki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(568)
Agata
2 lata temu
Do założenia swojej firmy polecam panią Martę i Dorotę z firmy Dva Kraje Ich usługi są bardzo sprawne, panie wiedzą co robią i widać, że robią to bo to lubią Mają super podejście do klienta Polecam
Maja
2 lata temu
Pani Marta zarówno jak Pani Dorota z firmy Dva Kraje mają ogromne doświadczenie. Od zera pomagają wejść na rynek czeski i doskonale znają się na tym co robią. Jest to kompetentna firma z świetnymi usługami. Bardzo polecam!
s pozdravem
2 lata temu
Jednoosobowa działalność gospodarcza w Czechach, jedna płatność ok 960 zł miesiecznie do Urzędu ( w tym wszystkie składki i podatki ) i nie musisz prowadzić księgowości. Czy w Polsce będzie podobnie? Pytam retorycznie ale Premier ostatnio wspomniał w Czechach. Tak podpowiem - jedno rozwiązanie. Od stycznia br. można ubiegać się o tzw. podatek liniowy. Zasadą jest, że osoby prowadzące działalność na własny rachunek będą zwolnione z obowiązku składania zeznań z tytułu podatku dochodowego, ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego poprzez jednorazową wpłatę ryczałtu. Z drugiej jednak strony nie ma możliwości zastosowania ulgi podatkowej, minimum niepodlegającego opodatkowaniu ani żadnej innej korzyści podatkowej. Kwota podatku na rok 2021 wynosi 5 469 CZK miesięcznie i może się o nią ubiegać każdy przedsiębiorca, którego dochód w 2020 roku nie przekroczył 1 000 000 CZK, nie jest płatnikiem VAT, nie jest zatrudniony, nie jest wspólnikiem osoby prawnej i nie jest dłużnik w postępowaniu upadłościowym.
FAIR PL-CZ
3 lata temu
Pani Marta Czapla z wywiadu jest naprawdę kompetentną i rzetelną osobą. mojemu koledze kategorycznie odradziła to rozwiązanie ( ze względu na bezpieczenstwo i opłacalnośc) warto wczesnie skonsultować i upewnić się czy takie rozwiazanie jest dla nas właściwe. Ja juz od ponad roku mam taka firme w Czechach i nie załuje!
Adam
3 lata temu
W moim przypadku to 30 tys oszczednosci jezeli sie przeniose DG do Czech. Specjalista IT. Tak tez zrobie. Teraz IT to online - po pandemii sporo sie zmieniło , ludzie są teraz ONLINE.
...
Następna strona