Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polski Ład to zmiana dla osób na działalności gospodarczej. Komu samozatrudnienie przestanie się opłacać?

- Cała reforma prowadzi do tego, że zmniejsza się różnica w opodatkowaniu między umową o pracę a działalnością gospodarczą - komentuje Polski Ład dr Jakub Sawulski, kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Dla mniejszych działalności gospodarczych, gdzie dochód jest mniejszy niż 6 tys. zł brutto miesięcznie, ta reforma będzie korzystna. Ona będzie niekorzystna dla działalności gospodarczych, gdzie dochód przekracza 10-15 tys. zł brutto - mówi Sawulski. Dodaje jednak, z czego wynika zmiana. - W Polskim Ładzie zapowiedziano, że osoby na działalności gospodarczej będą płaciły składki na tych samych zasadach co osoby na umowie o pracę - podkreśla. W tej chwili składka zdrowotna przy działalności gospodarczej to 380 zł niezależnie od dochodu. - To zasada dziwna. Już Adam Smith mówił, że podatki powinny być proporcjonalne, to znaczy obliczane procentowo, a nie kwotowo - dodaje Sawulski.

17-05-2021
0
0
290
Podziel się
Komentarze (290)
zobacz więcej komentarzy (290)
KOMENTARZE
(290)
obywatel
rok temu
do wszystkich na własnej działalności co tu płaczą że płacą składkę zdrowotna. Płacicie a na koniec roku odliczacie ją od podatku i dostajecie zwrot . wiec tak naprawdę niewiele płacicie. to osoby na etatach płacą bo oni nie mogą tego odpisać. NIE..robyY nie płacą wcale, wy i rolnicy minimum, a ci na etacie MAX
obywatel
rok temu
do wszystkich na własnej działalności co tu płaczą że płacą składkę zdrowotna. Płacicie a na koniec roku odliczacie ją od podatku i dostajecie zwrot . wiec tak naprawdę niewiele płacicie. to osoby na etatach płacą bo oni nie mogą tego odpisać. NIEROBY nie płacą wcale, wy i rolnicy minimum a ci na etacie MAX
Fotowoman
rok temu
Przedsiębiorca na JDG tez zatrudnia pracowników. Teraz będzie musiał udźwignąć swoją składkę zdrowotną, składkę pracownika, jego badania lekarskie a sam skorzysta z prywatnej służby zdrowia bo nie ma czasu na kolejki do lekarzy. Gdzie tu sprawiedliwość!! Rządzie nie szczuj ludzi na siebie i nie rób z małych uczciwych firm kułaków!!!
aaa
rok temu
jakie procenty wszyscy rowno i tyle .dlaczego mam wiecej placic ,bo ciezko pracuje
WI-KI
rok temu
Jak już mówimy o ZUS-ie, to warto zapytać dlaczego po śmierci małżonka, który pobiera wyższą emeryturę, drugi małżonek pozostający przy życiu może otrzymać tylko 80% jego emerytury (jest to tzw. renta rodzinna), przecież oddaje ZUS-owi swoją,fakt, że niższą ale jego warunki egzystencji ulegają pogorszeniu, bowiem za życia obojga mieli do dyspozycji dwie emerytury i łatwiej im było pokryć stałe koszty utrzymania. Co stoi na przeszkodzie aby zmienić ten niekorzystny dla wdowy/wdowca stan?
...
Następna strona