Trwa ładowanie...
bDJGqaZh

Notowania

Video – Wszystkie wiadomości

3
05.03.2021 16:37

PIS
 / 
Wszyscy górnicy do zwolnienia? Rusza transformacja energetyczna

Polski rząd pracuje nad transformacją energetyczną, czas na odnawialne źródła energii. To oznacza zamknięcie wszystkich kopalni i zwolnienie wszystkich górników? - To będzie proces, a nie trzęsienie ziemi. Zmiana, która może nastąpić w ciągu najbliższych 20-30 lat, to ogromna szansa rozwojowa dla Polski. To są tak ogromne inwestycje, że może się pojawić wiele nowych gałęzi przemysłu. To też wreszcie poprawa jakości życia Polaków - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Jadwiga Emilewicz, była wicepremier. - Transformacja ma być skierowana przede wszystkim na człowieka - dodała

1
05.03.2021 16:27

EMERYTURA
 / 
Reforma OFE to rewolucja w emeryturach. Co stanie się z pieniędzmi?

Likwidacja OFE, co zmieni się dla przyszłych emerytów? - Reformę trzeba wdrożyć w taki sposób, żeby Polacy mieli wybór, czy środki zgromadzone w OFE chcą mieć na prywatnych, indywidualnych kontach emerytalnych, czy chcą wybrać ZUS - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. - Będzie to jedna decyzja, która uporządkuje system. Wybór będzie sprowadzał się do tego, czy chcemy mieć dożywotnią emeryturę z ZUS-u, czy dziedziczenie środków z IKE. Dla mnie akurat ważne jest dziedziczenie, więc wybiorę IKE - dodał. Był też pytany o pobieranie 15 proc. opłaty przekształceniowej. - Jako ekonomista mogę wykazać, że nie ma żadnego znaczenia, czy te 15 proc. jest płacone teraz, czy płacone na końcu. Te 15 proc. służy temu, aby równo traktować tych, którzy zdecydują się na IKE, i tych, którzy przeniosą środki do ZUS. Średnia stopa opodatkowania emerytur w ZUS wynosi właśnie 15 proc., stąd ta stawka - dodał

05.03.2021 16:02

SOPOT
 / 
Pomorskie zamknięte od 13 marca. "Wszyscy czekają na lato, nie każdy dotrwa"

Województwo pomorskie z nowymi, ostrzejszymi obostrzeniami, podzieli los warmińsko-mazurskiego. Co to oznacza dla lokalnych przedsiębiorców? - Myślę, że bardzo pokrzywdzoną branżą jest branża gastronomiczna. Jej przedstawiciele dają nam zapewnienia, że byliby w stanie otworzyć się w reżimie sanitarnym. Wszyscy obserwujemy pewną fikcję w galeriach handlowych czy innych miejscach. Ludzie kupują jedzenie na wynos, a później jedzą je po kątach, dużo bardziej stłoczeni niż gdyby siedzieli przy stolikach - powiedziała w programie "Newsroom WP" wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim. - Rząd powinien rozważyć otwarcie ogródków gastronomicznych. Wszyscy czekają na sezon letni, ale część przedsiębiorców może tego czasu nie doczekać - dodała.

3
05.03.2021 15:48

MASECZKI
 / 
W Ikea maseczka na twarzy, albo brak zakupów. Prof. Flisiak ocenia ten ruch

Szalik czy prowizoryczne zakrycie twarzy już nie wystarczy. W Ikei bez maseczki na twarzy zakupy będą zakazane. - To bardzo dobry krok, bardzo dobrze by było, gdyby inne sieci też to wprowadziły. A w małych sklepach, żeby straż miejska i policja bardziej wspierały sprzedawców, którzy protestują (przeciwko braku maseczek - przyp.) - powiedział w programie "Newsroom WP" prof. Robert Flisiak. - Od dawna mówiłem, że nie jestem ortodoksyjny jeśli chodzi o maseczki. W przestrzeni otwartej nie ma potrzeby wymuszać i karać ludzi, gdy nie ma skupisk, za nienoszenie maseczek. Można karać za brak gotowości do ich założenia. Natomiast w pomieszczeniach zamkniętych powinno być to absolutnie egzekwowane - dodał.

2
05.03.2021 13:17

PIENIĄDZE
 / 
Tarcze antykryzysowe. Będzie więcej pieniędzy dla firm?

Rok pandemii w Polsce. Firmy wciąż zmagają się z lockdownem, ile pieniędzy otrzymały z Polskiego Funduszu Rozwoju? - Łącznie to kwota 72 mld zł, które trafiły do ponad 370 tys. firm. Co najważniejsze, te firmy zatrudniają 3,5 mln pracowników, a tarcza finansowa służy przede wszystkim temu, aby firmy miały pieniądze na sfinansowanie wynagrodzeń - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. - Podczas drugiej i zaczynającej się trzeciej fali uruchomiliśmy Tarczę 2.0, w jej ramach w styczniu i lutym firmy dostały 7 mld zł. Te środki powinny zabezpieczać je finansowo w perspektywie kwietnia. Jeżeli pandemia zmusi do utrzymywania restrykcji w maju i kolejnych miesiącach, PFR jest gotowy działać, decyzje o uruchomieniu kolejnych programów należą do rządu - dodał.

bDJGqaZj
57
05.03.2021 12:06

PIS
 / 
Polska pozbędzie się węgla, a potem gazu z domów? Emilewicz rozjaśnia rządowy plan

Rząd pracuje nad strategią renowacji, zakłada, że węgiel całkowicie zniknie z polskich domów. - Gaz jest paliwem tranzycyjnym. Trudno sobie wyobrazić przejście z energetyki opartej na węglu do energetyki OZE bez gazu, jako paliwa tranzycyjnego właśnie. Jest on o 40 proc. niżej emisyjny niż węgiel, chociaż też jest paliwem kopalnym - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Jadwiga Emilewicz, była wicepremier. - Wraz z tymi inwestycjami, jak Baltic Pipe czy zwiększone zakupy gazu skroplonego, Polska mocno dywersyfikuje źródło dostaw. To paliwo będzie musiało się pojawić w ciągu najbliższych lat. Trudno wyobrazić sobie ogrzewanie w polskich miastach po wyłączeniu węgla innym paliwem, niż gazem - dodała.

60
05.03.2021 11:48

EMERYTURA
 / 
PPK nie tak popularne, jak zakładał rząd. Polacy nie chcą oszczędzać na emeryturę?

- Do tej pory ponad 1 mln 700 tys. osób jest uczestnikami PPK, jeśli włączyć w to osoby, które korzystają z Pracowniczych Programów Emerytalnych, mamy już 2 mln osób, które gromadzą środki na emeryturę wspólnie z pracodawcą. Jesteśmy w trakcie wdrażania 4. etapu, kierowanego do mikroprzedsiębiorstw oraz w sektorze publicznym. To największy etap, pod względem liczby pracowników - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Był też dopytywany o niski odsetek chętnych do uczestniczenia w PPK. - Jeżeli chodzi o dane dotyczące 4. etapu, to musimy trochę poczekać. Ja wszystkich zachęcam, PPK okazały się sukcesem finansowym. Stopy zwrotu z funduszy inwestycyjnych przekraczają średnio 10 proc. uzyskały dobry wynik mimo kryzysu. A doliczając wpłaty państwa i pracodawcy, można było nawet podwoić swoje środki - dodał.

11
05.03.2021 11:31

PIS
 / 
Jadwiga Emilewicz wróci do rządu? Szczera odpowiedź byłej wicepremier

Jest wakat w resorcie aktywów państwowych. Jadwiga Emilewicz wróci do rządu? - Mam nadzieję pilotować dobre ustawy, które sprawią, że transformacja energetyczna w Polsce zostanie przeprowadzona szybko i sprawnie. Dobrze się czuję w ławach poselskich, mój zespół ds. gospodarki zeroemisyjnej ma poważny projekt do zrealizowania. Chcę to zrealizować w parlamencie i wspierać tym rząd - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Jadwiga Emilewicz, była wicepremier. - Propozycja powrotu do rządu to wróżenie. Na dzisiaj jestem członkiem klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości - dodała.

24
05.03.2021 10:46

PRZEDSIĘBIORCY
 / 
"Czerwona lista" przedsiębiorców. Prezes PFR wyjaśnia

"Czerwona lista" przedsiębiorców w Polskim Funduszu Rozwoju. Te firmy nie mogą liczyć na wsparcie z tarcz antykryzysowych. - Nie ma czarnej listy, jeżeli już, to listy świecą się na czerwono. Zbudowaliśmy system, dbając o środki publiczne. Jest on połączony z bazami Krajowej Administracji Skarbowej czy ZUS-u, niektóre informacje sprawdzamy z CBA. Jeżeli pojawia się ryzyko nadużyć, to wtedy system blokuje taką firmę. Jest możliwość odwołania się, wtedy sprawdzamy to indywidualnie - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. - To marginalny problem, dotyczy bardzo niewielu firm. Ten proces odbywa się automatycznie. Jeśli firmy mają status podwyższonego ryzyka, wtedy taki wniosek jest zatrzymywany - dodał.

bDJGqaZp
04.03.2021 18:00

GOSPODARKA
 / 
Rok pandemii. Co dalej z bezrobociem?

Jak na kryzys wywołany koronawirusem, w Polsce bezrobocie jest na niskim poziomie. Uda się to utrzymać? - Zakładam, że to bezrobocie lekko wzrośnie. Ważne, to przyjęcie jednej, spójnej strategii, bo słyszymy o planie odbudowy, o polityce przemysłowej, o nowym dealu. Dobrze byłoby używać jednej nazwy, jednego projektu - powiedział w "Debacie WP" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Trudno jest krytykować resort rozwoju, bo jest on rzeczywiście czymś pomiędzy piorunochronem, ścianą płaczu i ambasadą przedsiębiorców. Nie ma jednak jednego miejsca, w którym wszystkie elementy spinałyby się w regularnej, poważnej dyskusji. Istnieje ryzyko, bo miliardy złotych zależą od decyzji Brukseli, między innymi od tego, czy te projekty były odpowiednio omówione. Moim zdaniem nie są - dodał.

152
04.03.2021 17:10

PRZEDSIĘBIORCY
 / 
Gigantyczny dług państwa. Co będzie po pandemii?

Kosztowna pomoc państwa w dobie pandemii, zostajemy z gigantycznym długiem. Co będzie dalej? - Warto wsłuchać się w to, co mówi wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. W roku 2022 nadal zostają zawieszone reguły fiskalne na poziomie unijnym. Co to oznacza? Nadal się zadłużamy. W roku 2021 i 2022 kraje takie jak Niemcy będą dalej emitować zadłużenie, by utrzymać najbardziej zagrożone sektory gospodarki - powiedział w "Debacie WP" Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Patrząc na Polskę, liczymy się z tym, że od drugiej połowy roku nie będziemy mieli potrzeby dalszego zadłużania się. Natomiast istotnym zadaniem po stronie polskich finansów publicznych będzie zapewnienie inwestycji, które wpłyną na rzeczywistą odbudowę gospodarczą - dodał.

222
04.03.2021 16:28

GOSPODARKA
 / 
Rok pandemii. Minister zdradza, co dalej z obostrzeniami

Mija rok epidemii koronawirusa w Polsce. Wiceminister rozwoju zdradza, co rząd planuje w dalszym etapie walki z COVID-19. - W czwartek ponad 15 tys. zakażeń, zrobiliśmy krok do tyłu, zamknęliśmy Warmię i Mazury, w innych województwach jest coraz trudniejsza sytuacja. Nie mogę przekazać pozytywnych informacji, bo one są uzależnione od codziennego bilansu zachorowań - powiedziała w "Debacie WP" Olga Semeniuk, wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii. - Jestem pierwszą osobą w rządzie, która będzie chciała równolegle otworzyć wiele działów gospodarki, które są w permanentnym lockdownie. Jesteśmy gotowi z protokołami bezpieczeństwa. Końcówka marca, początek kwietnia to będzie ten przełomowy moment, kiedy będziemy wygaszać trzecią falę COVID-19. Jesteśmy gotowi, by otwierać kolejne gałęzie gospodarcze, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa - dodała.

1
04.03.2021 12:52

SZCZEPIONKA
 / 
40 mln zł od PFR na "polską" szczepionkę. Co firma zrobi z tymi pieniędzmi?

Polski Fundusz Rozwoju zainwestuje 40 mln zł na rozwój polskiej produkcji szczepionki przeciw COVID-19. - Te pieniądze będą przeznaczone na podwojenie mocy produkcyjnej. Obecnie Mabion posiada dwa bioreaktory, w których może produkować tę szczepionkę. Za te dodatkowe 40 mln zł, które otrzymamy od PFR, będziemy w stanie podwoić moc produkcyjną - powiedział w programie "Money. To się liczy" Adam Pietruszkiewicz, członek zarządu Mabion SA. Był też pytany, czy dzięki umowie z Novavaxem firma będzie zatrudniała nowe osoby. - Bardzo możliwe, że pojawią się nowe miejsca pracy. Razem ze zwiększeniem mocy produkcyjnych, na pewno będzie zwiększone zapotrzebowanie na pracowników - powiedział.

bDJGqaZq
44
04.03.2021 12:29

SZCZEPIONKA
 / 
Polska spółka bije rekordy na giełdzie. Będzie produkowała szczepionkę przeciw COVID-19

Polska firma biotechnologiczna Mabion wyprodukuje szczepionki przeciw COVID-19 dla amerykańskiego Novavaxu. Informacja o podpisaniu umowy wywołała euforię wśród giełdowych inwestorów, wycena spółki wystrzeliła. - To, co mogę komentować, to niesamowite perspektywy, które stoją przed spółką. Porównując do wycen sprzed ponad roku, a do obecnej, logiczne wydaje się, że to, co teraz dzieje się na giełdzie, nie jest niczym nienormalnym - powiedział w programie "Money. To się liczy" Adam Pietruszkiewicz, członek zarządu Mabion SA. Był też pytany o przyszłość spółki. - Obecnie poszukujemy kapitału w trzech różnych źródłach. Pierwsze to proces ABB (przyśpieszona księga popytu - przyp.), który rozpoczął się w czwartek i będzie trwał przez kilka dni. Planujemy też emisję prospektową, mniej więcej w połowie roku. Jednocześnie spółka rozpoczęła proces poszukiwania inwestora strategicznego - dodał.

4
04.03.2021 11:51

SZCZEPIONKA
 / 
Ta szczepionka różni się od innych, powstanie w Polsce. Co konkretnie ją wyróżnia? Jest bezpieczna?

Polska firma Mabion wyprodukuje szczepionkę przeciw COVID-19. Preparat różni się od tych, które już są dostępne, oparty jest na wcześniej wynalezionej technologii. - Nasza szczepionka, czyli szczepionka białkowa, opiera się na bardziej sprawdzonej, istniejącej w innych szczepionkach technologii. W szczepionce białkowej produkuje się mały fragment białka koronawirusa. To nie jest wirus, to jest białko, które jest na koronie tego wirusa. Po wszczepieniu, organizm uczy się walki z prawdziwym koronawirusem, ciało będzie umiało rozpoznać te białka - powiedział w programie "Money. To się liczy" Adam Pietruszkiewicz, członek zarządu Mabion SA. - Szczepionka w technologii białkowej jest bardzo skuteczna i bardzo bezpieczna dla osób starszych. Co do skuteczności, to jest ona na poziomie ok. 90 proc., łącznie w wariancie wirusa z Wielkiej Brytanii. Nieco mniejsza skuteczność jest w przypadku wariantu południowoafrykańskiego, ale nadal bardzo skuteczna - powyżej 60 proc. - dodał.

2
04.03.2021 10:35

SZCZEPIONKA
 / 
Szczepionka przeciw COVID-19 produkowana w Polsce. Członek zarządu zdradza szczegóły

Polska firma Mabion wyprodukuje szczepionkę przeciw COVID-19 dla amerykańskiej firmy Novavax. Kiedy pierwsza partia trafi do pacjentów? - Proces, który teraz się rozpoczyna, potrwa 2-3 miesiące. Po nim będziemy mogli mówić o produkcji seryjnej, nie szybciej - powiedział w programie "Money. To się liczy" Adam Pietruszkiewicz, członek zarządu Mabion SA. Spółka czeka na wsparcie technologiczne amerykańskiej strony, wtedy ruszy z produkcją. - Można to porównać do instrukcji obsługi. Każda spółka biotechnologiczna ma wypracowany swój proces produkcyjny, my musimy dostosować ich proces do naszego zakładu - powiedział Pietruszkiewicz. Był też pytany o cenę nowej szczepionki. - Jako Mabion będziemy świadczyć usługi produkcyjne, nie będziemy sprzedawać szczepionek, tylko je wykonywać dla Novavaxu - wyjaśnił.

62
03.03.2021 17:05

EMERYTURY
 / 
IKE czy ZUS? Wiceminister jest pewny wyboru polityków PiS

- Opłata przekształceniowa trafi do systemu ubezpieczeń społecznych - zapewnia Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej w programie Newroom WP. Ile łącznie? - To będzie zależało, w jakim stopniu Polacy zdecydują się na IKE, a w jakim na ZUS. Przy połowie można powiedzieć, że byłoby to 11 mld zł - szacuje wiceminister. Sama opłata jest, jak twierdzi wiceminister, "najniższa, do jakiej można zejść". Wiceminister nie krył, że sam rekomenduje wybór IKE i jest przekonany, że większość polityków PiS też tak wybierze. Na pytanie, czy rząd, Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński, są za opcją z IKE, odparł: - Myślę, że tak.

397
03.03.2021 16:12

OFE
 / 
Burza o opłatę przekształceniową. Waldemar Buda odpowiada Dariuszowi Rosatiemu

- Te środki tu i teraz będą nasze - mówi o środkach w IKE Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - Jednym warunkiem do ich wypłaty jest osiągnięcie wieku emerytalnego. Będzie można je wypłacić nawet w ciągu jednego dnia w całości - dodał. Zaznaczył, że jeśli ktoś chce, może między 1 czerwca a 2 sierpnia środki zgromadzone w OFE przekazać do ZUS, ale on będzie rekomendował przeniesienie ich do IKE. Odnosząc się do słów Dariusza Rosatiego, który nazwał opłatę przekształceniową haraczem ściągany z Polaków, odparł: - Dariusz Rosati jest w tej ekipie, która połowę środków w OFE przelała sobie do ZUS, bo miała dziurę budżetową i ten sam Dariusz Rosati twierdzi, że oddanie środków Polakom jest grabieniem Polaków. Gratuluję poczucia humoru - mówił Waldemar Buda w programie WP Newsroom. - Środki z OFE są opodatkowane. Jak je przekazujemy do emerytury, to emerytura jest opodatkowana podatkiem PIT albo 17, albo 32 proc. Rozumiem, że prof. Rosati woli, żeby Polacy zapłacili 17 albo 32 proc. - mówił Waldemar Buda. - Jeśli wejdziemy do IKE, nie płacimy podatku na wyjściu, tylko płacimy opłatę 15-proc. To minimalnie, ile możemy zaproponować, żeby Trybunał Konstytucyjny nie zakwestionował, że te same pieniądze są różnie opodatkowane – mówił o opłacie przekształceniowej.