Trwa ładowanie...
Notowania

Video – Wszystkie wiadomości

Nauczyciele chcieli rozmawiać z Przemysławem Czarnkiem. "Minister nas okłamał"
350
19.11.2021 13:23

WIDEO
 / 
Nauczyciele chcieli rozmawiać z Przemysławem Czarnkiem. "Minister nas okłamał"

Związek Nauczycielstwa Polskiego miał spotkać się z ministrem Czarnkiem. Do spotkania nie doszło. - Nie my wyznaczyliśmy termin 18 listopada, tylko pan minister - zwraca uwagę Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP. Zauważa jednak, że odbyło się spotkanie u prezydenta Andrzeja Dudy. - Rzecz też niezwykła, dlatego że organizacja, którą reprezentuję, wspólnie z Forum, dokładnie 1 lipca wystosowaliśmy prośbę do pana prezydenta, czekaliśmy 107 dni, no i w 107. dniu pan prezydent spotyka się z „Solidarnością” – mówi Baszczyński. - Wczoraj minister Czarnek na antenie Jedynki Polskiego Radia informuje, że teraz rozmowy będą z poszczególnymi związkami zawodowymi. Ja już nie mówię, że to jest odwrócenie pojęcia dialogu społecznego, ale to wszystko jest postawione na głowie. Nie ma gorszej rzeczy, jeżeli pierwszy nauczyciel, osoba, do której powinniśmy mieć zaufanie, wprowadza nas wszystkich w błąd – twierdzi Baszczyński w programie "Newsroom" WP.

Kraje UE ostrzegają przed blackoutem. Ekspert mówi dlaczego
397
11.11.2021 8:51

PRĄD
 / 
Kraje UE ostrzegają przed blackoutem. Ekspert mówi dlaczego

Blackouty mogą się zdarzać - nie ukrywa Jakub Wiech z energetyka24.com. - W coraz większym stopniu jesteśmy oparci na źródłach niestabilnych, niekontrolowalnych, jak energetyka wiatrowa czy słoneczna, a ostatni kryzys energetyczny pokazał, że te źródła wymagają wspomagania innymi mocami - tłumaczy. Taka sytuacja miała miejsce na przełomie sierpnia i września, kiedy na Morzu Północnym wiatr nie wiał wystarczająco, co wstrzymało generację energii z wiatraków. - Zaburzenia u naszych sąsiadów mogą łatwo odbijać się na naszej sytuacji - podkreśla Jakub Wiech. Można sobie wyobrazić sytuację, kiedy to blackout na przykład w Niemczech rozlewa się na inne kraje i następują kaskadowe wyłączenia elektrowni - dodaje. Zaznacza, że w przyszłym roku zostaną wyłączone wszystkie niemieckie elektrownie jądrowe. - Bez tej stabilnej podstawy, która odpowiada za 10-12 proc. niemieckiego miksu energetycznego, mogą się zdarzyć sytuacje, kiedy podaż energii elektrycznej może być zaburzona - uważa Wiech.

Wzrost cen prądu. "Przed nami długie lata podwyżek"
18
09.11.2021 12:45

PRĄD
 / 
Wzrost cen prądu. "Przed nami długie lata podwyżek"

Jak dużo więcej zapłacimy za prąd w 2022 roku? - Będą to wzrosty na poziomie ok. 10-15, a może nawet 20 proc. - odpowiedział Jakub Wiech z energetyka24.com. Rzecz jednak w tym, że jego zdaniem musimy przygotować się na „długie lata podwyżek”. – Podwyżki nie ustaną tak długo, aż nie zrobimy czegoś z naszą elektroenergetyką, tu mam na myśli obniżenie jej emisji - powiedział Jakub Wiech. - Nasz system energetyczny jest trzy razy bardziej emisyjny od średniej europejskiej i to będzie dociążane finansowo, m.in. za pomocą systemu handlu emisjami, ale także za pomocą projektowanych przez UE zmian w podatkach dotyczących paliw kopalnych - tłumaczył Jakub Wiech w programie WP Newsroom.

"Money. To się liczy". Zbigniew Jagiełło w pierwszym wywiadzie po odejściu z PKO BP
4
28.10.2021 12:46

WIDEO
 / 
"Money. To się liczy". Zbigniew Jagiełło w pierwszym wywiadzie po odejściu z PKO BP

- Nasuwa mi się taki piękny wiersz Zbigniewa Herberta, gdzie jest fraza: "To wcale nie wymagało wielkiego charakteru" - podsumowuje ponad dekadę prezesury w PKO BP Jagiełło. Został wyróżniony przez money.pl tytułem Człowieka Roku. Zbigniew Jagiełło w rozmowie z money,pl opowiada o swoim odejściu z największego banku, ale także komentuje sytuację ekonomiczną i zniechęca młodych Polaków do brania kredytów mieszkaniowych. Ma dla nich inny pomysł.

Chaos w Wielkiej Brytanii. Polska już ma podobne problemy
326
28.09.2021 14:10

WIELKA BRYTANIA
 / 
Chaos w Wielkiej Brytanii. Polska już ma podobne problemy

- To nie jest tylko Brexit. Dużo rzeczy, które tam się dzieją, jest efektem problemów rynku pracy. Rynek jest wydrenowany, brakuje specjalistów, to się wiąże z polityką migracyjną, nie tylko Brexitem. Rzeczywiście jakaś psychoza jest - mówił w o sytuacji w Wielkiej Brytanii w programie "Money. To się liczy" główny ekonomista Banku Pekao S.A. dr Ernest Pytlarczyk. - To nie jest tylko przypadek Wielkiej Brytanii. My też jesteśmy jednym z tych państw, w których rynek pracy jest rozgrzany do czerwoności, są pewne nierówności, mogą się pojawić problemy podażowe, np. w sektorze hoteli i restauracji. Efektem tego są ceny, widzieliśmy, że ten sezon wakacyjny był drogi - wyjaśniał ekonomista. Ekspert zapewniał, że mimo coraz większych problemów z brakiem rąk do pracy, Polsce nie grożą w najbliższym czasie problemy z dostawami towarów do sklepów.

Wybory w Niemczech. Polska jest istotnym partnerem biznesowym
1
28.09.2021 11:55

NIEMCY
 / 
Wybory w Niemczech. Polska jest istotnym partnerem biznesowym

Niemcy wybrali skład kolejnej kadencji Bundestagu. SPD, której kandydatem na kanclerza jest Olaf Scholz, będzie najsilniejszą partią. Jak ten nowy krajobraz wpłynie a relacje gospodarcze z Polską? - Jest dużo znaków zapytania. Polska jest bardzo istotnym partnerem handlowym dla Niemiec, ale jeszcze ważniejszym są Niemcy dla Polski. Nie wiem tylko, czy polityka Niemiec jest tak kształtowana, żeby się fokusowała na Polsce. Nasz eksport do Niemiec to prawie 30 proc. i ciągle rośnie, ale Niemcy będą patrzeć na achitekturę Unii Europejskiej. To jest najważniejszy czynnik - mówił w programie "Money. To się liczy" dr Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista Banku Pekao S.A. Zdaniem eksperta nie należy spodziewać się znacznych zmian w polsko-niemieckich relacjach gospodarczych ze strony nowego rządu Niemiec.

Masowo, lecz personalnie, czyli jak zagospodarować paradoks DAI?
28.09.2021 10:55

KONFERENCJA
 / 
Masowo, lecz personalnie, czyli jak zagospodarować paradoks DAI?

Dedykowane systemy AddressableTV w ramach linearnych systemów nadawania treści wideo są od kilku lat przedmiotem zainteresowania rynków mediowych na całym świecie. Rynek widzi w tym szansę na zwiększenie obrotów, a także zachowanie obecnego status quo w wymiarze przychodów ze sprzedaży czasów reklamowych.

Oszustwa na Aliexpress. UOKiK zapowiada zmiany
13
27.09.2021 12:03

UOKIK
 / 
Oszustwa na Aliexpress. UOKiK zapowiada zmiany

Od 1 lipca w całej Unii Europejskiej zlikwidowano zwolnienie z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro (ok. 100 zł). Nowe przepisy spowodowały wzrost oszustw na takich platformach jak Aliexpress i eBay. Sprawie przygląda się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Dyrektywa dotycząca usług cyfrowych wprowadza dodatkowe obowiązki dla podmiotów świadczących usługi i narzędzia po stronie instytucji publicznych, aby chronić konsumentów, którzy mogą być narażeni na tego typu nieuczciwe oferty i usługi. Te naduzycia dotyczą platform spoza UE i rzeczywiście dostrzegamy elementy, które można usprawnić. Tego typu platformy będą musiały mieć swojego pełnomocnika na terenie UE, więc zawsze będzie partner, z którym będzie można rozmawiać, w przeciwnym przypadku będą ponosiły odpowiedzialność - mówił w programie "Money. To się liczy" Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Niskie raty kredytów. UOKiK bije na alarm
54
27.09.2021 11:20

NIERUCHOMOŚCI
 / 
Niskie raty kredytów. UOKiK bije na alarm

W ubiegłym roku stopy procentowe zostały obniżone prawie do zera, żeby pobudzić gospodarkę w czasie koronakryzysu. Dzięki tej decyzji spadły raty kredytów, co przyczyniło się do boomu, który obserwujemy na rynku nieruchomości. Choć na razie bank centralny pozostaje bierny, nie ma wątpliwości, że stopy w końcu pójdą w górę, wtedy część kredytobiorców może popaść w tarapaty finansowe. Dlatego Urząd Konkurencji i Konsumentów przygotował specjalny kalkulator rat kredytowych. - Chcemy zwrócić uwagę na ryzyko nadmiernego zadłużenia się, kiedy mamy niskie stopy procentowe i mamy też inflację, która motywuje konsumentów, żeby inwestować środki. Poza tym jest ryzyko, że wysokie ceny nieruchomości mogą spaść. To ryzyko może mieć bardzo konkretne skutki dla naszych dochodów - wyjaśniał w programie "Money. To się liczy" Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Pytanie o szczepienia podczas rekrutacji? "Jest inne, które mocno otwiera"
38
26.09.2021 15:18

PRACA
 / 
Pytanie o szczepienia podczas rekrutacji? "Jest inne, które mocno otwiera"

Czy zdarza się, że kandydaci do pracy są pytani o to, czy są zaszczepieni przeciwko COVID-19? - Większość osób pracujących na pierwszej linii kontaktu z klientami jest już zaszczepiona. Nie spotkaliśmy się z sygnałami przymusu ani pytań, które by wkraczały w sferę prywatności kandydatów - powiedział Fabian Pietras z firmy Antal w programie "Money. To się liczy". - Pytanie, które mogę zarekomendować, to jest pytanie ogólne: "jakie kandydat ma nastawienie do pracy bezpośredniej z klientami?". To pytanie, które mocno otwiera i daje przestrzeń na wypowiedzenie się, a jednocześnie pozostawia pracownikowi element dobrego samopoczucia i braku nacisku - mówił Fabian Pietras.

Ceny w sklepach wciąż w górę. Czy drożyzna może obalić rząd?
533
26.09.2021 14:33

INFLACJA
 / 
Ceny w sklepach wciąż w górę. Czy drożyzna może obalić rząd?

- Na razie rząd radzi sobie z narracją na temat drożyzny, ale w którymś momencie tłumaczenie wszystkiego czynnikami globalnymi przestanie działać - uważa dr Barbara Brodzińska-Mirowska, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Dlatego jej zdaniem, jeśli drożyzna stanie się bardzo dotkliwa, to jakaś część grupy, która dziś popiera Prawo i Sprawiedliwość, zacznie wycofywać swoje poparcie dla partii rządzącej.

Rynek pracownika wraca. Widać to po płacach i liczbie ofert
154
26.09.2021 11:55

PRACA
 / 
Rynek pracownika wraca. Widać to po płacach i liczbie ofert

- Wzrost wynagrodzeń - to zdaniem Fabiana Pietrasa z firmy Antal - pierwszy wskaźnik, który dowodzi, że rynek pracownika powrócił. Jak tłumaczy, otworzyły się granice i pracownicy, którzy nie mieli szerokiego dostępu do ofert pracy, teraz dostają je na co dzień i mogą sobie pozwolić na zwiększenie swoich oczekiwań finansowych. Drugi czynnik, który wymienia Pietras, to wzrost liczby rekrutacji. - Liczba ofert pracy skierowanych do jednego pracownika mocno wzrosła - podkreśla Fabian Pietras. Z analizy Antal, którą reprezentuje, wynika, że zwiększony popyt na pracowników przekłada się na oferty wynagrodzeń nawet o 25 proc. wyższe. Jak zaznacza, dotyczy to sektorów i stanowisk, gdzie popyt przekracza znacznie średnią krajową. Są to sektor IT, logistyka i budownictwo.

Mój Prąd 4. Będą pieniądze na magazyny energii
50
24.09.2021 12:52

VIDEO
 / 
Mój Prąd 4. Będą pieniądze na magazyny energii

Coraz częściej mamy do czynienia w Polsce z sytuacjami, gdy instalacje fotowoltaiczne zostają czasowo odłączone od sieci. Dzieje się tak, ponieważ infrastruktura sieciowa nie jest przystosowana do odbierania tak dużej ilości energii od domowych producentów. Czy w związku z tym finansowanie z NFOŚiGW, które przyczyniło się do boomu na fotowoltaikę w naszym kraju, zostanie wstrzymane? - Mimo wszystko pozostaniemy przy jakimś poziomie dofinansowania przy panelach fotowoltaicznych, bo ta popularność jest wysoka, choć pewnie to wynika z zapowiadanych zmian dla prosumentów. Planujemy też dofinansowanie do indywidualnych magazynów energii, choć te rozwiązania są jeszcze stosunkowo drogie. Dzięki naszemu dofinansowaniu mamy nadzieję, że te rozwiązania stanieję. Nie mamy jeszcze ustalonego pułapu dofinansowania, rozmawiamy z branżą - mówił w programie "Money. To się liczy" Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ekspert podkreślił, że w kolejnej puli finansowania z programu Mój Prąd priorytetem ma być zachęcanie prosumentów do autokonsumpcji wytwarzanej energii, a kwota dofinansowania na magazyn energii ma być zależna od wielkości przydomowej instalacji.

Wyłączenia fotowoltaiki. Jest reakcja NFOŚiGW
194
24.09.2021 10:28

VIDEO
 / 
Wyłączenia fotowoltaiki. Jest reakcja NFOŚiGW

- Problemy pojawiły się, kiedy tych instalacji prosumenckich zaczęło gwałtownie przybywać. Dziś jest ich ponad 600 tys., tyle mamy prosumentów przyłączonych do sieci niskiego napięcia. My ten problem dostrzegamy. Planujemy rozwiązanie razem z operatorami sieci dystrybucyjnej. Prezes NGOŚiGW powołał zespół, którego efektem będzie program dofinansowania zbiorczych magazynów energii. One powinny powstać w tych newralgicznych miejscach i pomoc rozwiązać problem - mówił w programie "Money. To się liczy" Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gość programu zapewniał, że urząd prowadzi już rozmowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na temat środków na ten cel. Mowa o kwocie ok. miliarda zł, które miałyby być dostępne w pierwszej połowie przyszłego roku.

Mamy wielki problem z fotowoltaiką. Odłączenie od sieci będzie coraz częstsze
680
23.09.2021 12:46

OZE
 / 
Mamy wielki problem z fotowoltaiką. Odłączenie od sieci będzie coraz częstsze

- To już się dzieje. Tam, gdzie fotowoltaiki jest zbyt wiele, napięcie w sieci dochodzi do 250 V i urządzenia elektryczne automatycznie muszą taką instalację odpiąć. To się zdarza, ale to wina tego, że mamy niedostosowane sieci. To było wiadome od dawna. 8 lat temu mówiono, że w momencie, gdy moc zainstalowanej fotowoltaiki przekroczy 5 GW, zaczną się problemy z siecią i nagle jesteśmy zaskoczeni. Trzeba na gwałt wszystkie siły i środki rzucić, aby te sieci były gotowe nie na tą fotowoltaikę, która jest dziś, ale jutro i pojutrze - mówił w programie "Money. To się liczy" Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci. Ekspert zaznaczył, że na budowę m.in. magazynów energii, które rozwiązałyby problem nadwyżek energii, są dostępne środki unijne. Zachęcał też, by mimo widma czasowych wyłączeń, nadal inwestować w alternatywne źródła energii.

WHO ogłasza nowe normy smogu. Polska będzie miała kolejny problem
555
23.09.2021 11:34

SMOG
 / 
WHO ogłasza nowe normy smogu. Polska będzie miała kolejny problem

- To, co ogłasza WHO, nie jest żadnym prawem. To informacja, co świat nauki wie teraz o zanieczyszczeniu powietrza i jakich progów powinniśmy się trzymać. WHO zwraca uwagę i zaostrza normy dotyczące dwutlenku azotu, który nie pochodzi z palenisk, tylko z samochodów, zwłaszcza silników diesela - mówił w programie "Money. To się liczy" Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci. - UE słucha tych wytycznych i stara się dostosować prawo europejskie do tych wytycznych. Na Zachodzie powstają strefy czystego transportu, co pozwala przypuszczać, że czeka nas niedługo fala samochodów diesla, których Zachód będzie się pozbywać. Powinniśmy też pomysleć o tworzeniu takich stref czystego transportu, podczas gdy akurat w tym miesiącu Ministerstwo Klimatu taki uzgodniony już projekt ustawy wyrzuciło do kosza, co nas bardzo niepokoi - przekonywał ekspert.

Polska straciła pół biliona zł przez UE? Ekonomista: Poseł Kowalski kłamie
256
22.09.2021 16:30

VIDEO
 / 
Polska straciła pół biliona zł przez UE? Ekonomista: Poseł Kowalski kłamie

- Jestem pierwszym ambasadorem UE. Gospodarka UE jest coraz mniej efektywna na tle świata. Chodzi o to, żebyśmy się zatroskali o to. Zachęcam do edukacji pana posła Kowalskiego, żeby przeczytał cały raport - przekonywał w programie "Newsroom" prof. Zbigniew Krysiak. Gość programu odniósł się w ten sposób do informacji rozpowszechnianych w mediach społecznościowych przez posła Solidarnej Polski Janusza Kowalskiego, wykorzystujących dane z raportu ekonomisty na temat bilansu finansowego Polski w UE. Wynika z nich, że na członkostwie w UE Polska miała stracić przez ostatnie 16 lat ponad 500 mld zł. - Trzeba reformować UE, żeby była konkurencyjna do Stanów Zjednoczonych, ale nie ma zgody na wypuszczanie analizy, w której na czerwono jest podana liczba, która jest nazwana stratą, a to nie jest strata a różnica pomiędzy korzyściami dla obu stron, a potem poseł Kowalski pisze, że Polska na członkostwie w UE straciła pół biliona zł. Wykorzystał pana profesora analizę do niecnych celów. Pan poseł Janusz Kowalski kłamie - przekonywał drugi gość w studiu, dr Sławomir Dudek, główny ekonomista FOR.

Polska straciła na członkostwie w UE? Liczymy jeszcze raz z autorem raportu
260
22.09.2021 15:55

VIDEO
 / 
Polska straciła na członkostwie w UE? Liczymy jeszcze raz z autorem raportu

Zdaniem europosła Solidarnej Polski Patryka Jakiego Polska straciła na członkostwie w Unii Europejskiej. Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie były wiceminister sprawiedliwości przedstawił liczby, z których wynika, że bilans finansowy Polski w UE to 535 mln zł na minusie. O komentarz do tego wyniku poprosiliśmy dr. Sławomira Dudka, głównego ekonomistę FOR oraz prof. Zbigniewa Krysiaka, jednego z autorów raportu, którego wyniki przedstawił Patryk Jaki. Eksperci nie byli zgodni zwłaszcza w kwestii obliczania zysków firm działających w Polsce i UE, a ta pozycja bilansu miała przynieść Polsce największą stratę w minionych latach - aż 981 mld zł. - To są dwie różne miary. Kwota kapitału zainwestowana, a tu są zyski będące stopą zwrotu z tego kapitału. Wprost nie można tego odjąć - argumentował współautor raportu prof. Zbigniewa Krysiak z SGH i apelował o przygotowanie własnego bilansu przez krytyków publikacji. - Można, to jest rachunek kapitałowy. Połowa zysków jest refinansowana - przekonywał dr Sławomir Dudek z FOR, zdaniem którego w tej samej rubryce Polska zanotowała kilkaset mld zł zysku.