Trwa ładowanie...
bEpWjdDp

Notowania

Video – Wszystkie wiadomości

Wojna o polską świnię. "Co godzinę upadają 3 gospodarstwa"
641
20.07.2021 12:30

ŚWINIE
 / 
Wojna o polską świnię. "Co godzinę upadają 3 gospodarstwa"

- W ciągu jednej doby upadają w Polsce 72 gospodarstwa, które zajmują się hodowlą świń. To daje na godzinę 3 gospodarstwa, które są zamykane. PiS wyrzuca z Polski rolnictwo - mówił w programie "Money. To się liczy" lider AgroUnii Michał Kołodziejczak. Szef organizacji zrzeszającej rolników skomentował też aktywność Antoniego Macierewicza w dialogu pomiędzy rządem i rolnikami. - W ciągu tygodnia 3 razy spotkał się z rolnikami od momentu, kiedy my zapowiedzieliśmy strajk. W nieprzypadkowym miejscu dla Macierewicza, bo w jego okręgu wyborczym. To jest dla niego jak cios w twarz. Kiedy był ministrem z Beatą Szydło jako premierem obiecywali nam obronę polskiej wsi. Antoni Macierewicz mówi o jakimś laboratorium, o którym nikt nic nie wie, że będzie jedna strefa, że od jutra będzie można sprzedawać świnie z tego miejsca, choć to wbrew procedurom - przekonywał Michał Kołodziejczak.

Agrounia znów protestuje. Dramat producentów wieprzowiny
293
20.07.2021 10:10

TRZODA CHLEWNA
 / 
Agrounia znów protestuje. Dramat producentów wieprzowiny

- Zostaliśmy opuszczeni przez ten rząd, oszukali nas, jak mogli. Chyba najbardziej oszukaną grupą zawodową przez ten rząd są rolnicy. Dzisiaj jest tu trzysta traktorów i ok. tysiąca osób. Jesteśmy w powiecie piotrkowskim. Tutaj jest bardzo duża produkcja trzody chlewnej, która odpowiada za wyżywienie kilku milionów Polaków. Dzisiaj ludzie są uwięzieni ze swoimi zwierzętami w gospodarstwach, nie mogą sprzedawać, bo są chore przepisy. To taki lockdown dla rolników tylko bez odszkodowań - mówił w programie "Money. To się liczy" Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. We wtorek kilkuset rolników zablokowało drogę pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Warszawą w proteście przeciwko dramatycznej sytuacji lokalnych producentów wieprzowiny. Zdaniem protestujących rząd nie radzi sobie z epidemią wirusa ASF.

350 tys. zł. Tyle zarobił Polak, nie piłkarz, na Euro2020
30
19.07.2021 16:30

FIRMY BUKMACHERSKIE
 / 
350 tys. zł. Tyle zarobił Polak, nie piłkarz, na Euro2020

W jednej z działających w Polsce firm bukmacherskich najwyższa wygrana w zakładach o wyniki meczów podczas Euro2020 wyniosła 350 tys. zł. Ale żeby tyle wygrać, trzeba było też dużo postawić. Niektórzy gracze stawiali na rezultat jednego meczu nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych. "Mamy graczy, którzy zakłady bukmacherskie traktują jako rozrywkę, ale też takich, dla których to dodatkowe źródło dochodu" - powiedział w programie "Money. To się liczy" Adam Lamentowicz, prezes polskiego oddziału firmy Superbet.

Litr benzyny po 8 zł? To możliwe
16
19.07.2021 13:31

CENY PALIW
 / 
Litr benzyny po 8 zł? To możliwe

By osiągnąć cele Europejskiego Zielonego Ładu, UE chce także zniechęcić do używania aut z silnikiem spalinowym. Zwiększając opodatkowanie paliw. Gotowy jest już projekt zmian w unijnej dyrektywie energetycznej, który przewiduje m.in. podniesienie akcyzy na paliwo. "Będziemy finansować wszelkie koszty związane z wdrażaniem unijnej polityki klimatycznej i temu ma służyć zmiana obciążeń akcyzowych i sposobu naliczania tej akcyzy" - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Urszula Cieślak, analityk rynku paliwowego z firmy BM Reflex. Z tego powodu ceny paliw, w tym autogazu, pójdą mocno w górę.

Ceny paliw najwyższe od 9 lat. Mogą być jeszcze wyższe
162
19.07.2021 11:40

PALIWA
 / 
Ceny paliw najwyższe od 9 lat. Mogą być jeszcze wyższe

Ceny paliw w Polsce są najwyższe od 9 lat. Ale droga do ich kolejnych rekordów cenowych jest otwarta - mówiła Urszula Cieślak, analityk rynku paliwowego z firmy BM Reflex, w programie "Money. To się liczy". Ceny paliw zależą bowiem nie tylko od cen ropy, ale także od kursu złotego. Tymczasem Narodowy Bank Polski od dłuższego czasu stara się umocnić naszą walutę, przez co nasze rafinerie muszą zapłacić za ropę więcej niż mogłyby przy niższym kursie złotówki. Dziś na niektórych stacjach cena jednego litra popularnej 95-tki przekracza 6 zł. W zeszłym roku za to samo paliwo płaciliśmy poniżej 4 zł za litr.

bEpWjdDr
Dlaczego tak podrożały paliwa? Współwinny NBP i wysokie podatki
19.07.2021 10:32

PALIWA
 / 
Dlaczego tak podrożały paliwa? Współwinny NBP i wysokie podatki

Ceny paliw zależą nie tylko od cen ropy, ale też od nałożonych na nie podatków i od kursu złotego. Tymczasem od wielu miesięcy Narodowy Bank Polski stara się umocnić złotego, przez co polskie rafinerie muszą więcej wydawać na zakup ropy. W rezultacie mamy też droższe paliwa. Przyczynia się do tego również wysokie opodatkowanie benzyny i oleju napędowego. W Polsce ich cenę w ponad połowie stanowią podatki, które w przypadku paliw mają być w niedalekiej przyszłości jeszcze wyższe - w związku z unijną polityką klimatyczno-energetyczną.

Biznes ma plan na czwarta falę. "Bunt na pokładzie"
473
02.07.2021 11:30

PRACODAWCY
 / 
Biznes ma plan na czwarta falę. "Bunt na pokładzie"

- Powinniśmy się zastanowić, co z tych rozwiązań się sprawdziło. Czy bardziej efektywne są lockdowny ograniczone terytorialnie czy całkowite. Są kraje, jak Portugalia, która wprowadza godzinę policyjną. To, jak się powinniśmy przygotować, jest niezbędne. I żebyśmy wspólnie przygotowali te rozwiązania - mówiła o przygotowaniach przedsiębiorców do czwartej fali pandemii w programie "Money. To się liczy" dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan. - O ile ta pierwsza fala została przyjęta z pokorą, to teraz widzimy, że jest bunt na pokładzie. W wielu miejscach ludzie nie zakładają masek. Optowalibyśmy za wariantem zamykania ograniczonego w czasie i przestrzeni - przekonywała ekspertka.

Nie zaszczepisz się, nie wejdziesz do pracy. Przedsiębiorcy apelują do rządu
2.1K
02.07.2021 10:17

PRACODAWCY
 / 
Nie zaszczepisz się, nie wejdziesz do pracy. Przedsiębiorcy apelują do rządu

- Nie ma praktycznie żadnych rozwiązań prawnych, jedyne co możemy zrobić, to dawać wiarę tym ludziom, których pytamy, czy są zaszczepieni, a oni to potwierdzają. Nie mamy żadnych możliwości zweryfikowania tego - mówiła o sprawdzaniu zaszczepienia u klientów przez przedsiębiorców dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan. Przedstawicielka organizacji pracodawców zwracała też uwagę, że firmy nie mają obecnie możliwości niewpuszczenia do zakładu pracy niezaszczepionych pracowników. - Powinny być takie możliwości, dopóki wszystkie badania pokazują, że zaszczepienie daje odporność i ogranicza możliwość zarażania, powinniśmy się trzymać tego wariantu - przekonywała Henryka Bochniarz.

Nowy obowiązek od 1 lipca. Pomagamy wypełnić formularz
266
30.06.2021 20:38

SMOG
 / 
Nowy obowiązek od 1 lipca. Pomagamy wypełnić formularz

Od 1 lipca rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Wszyscy właściciele i zarządcy nieruchomości muszą złożyć deklarację określającą źródło ciepła w posiadanych domach i mieszkaniach. Pokazujemy krok po kroku, jak wypełnić formularz. Dodatkowo o to, jakie informacje są niezbędne do spełnienia tego obowiązku oraz co grozi, za niezłożenie deklaracji, Paweł Orlikowski pytał Piotra Siergieja z Polskiego Alarmu Smogowego.

bEpWjdDx
Ratownik przepracował 500 godzin w czerwcu. Jacek Ozdoba komentuje: duży pieniądz
30
30.06.2021 17:11

PROTEST
 / 
Ratownik przepracował 500 godzin w czerwcu. Jacek Ozdoba komentuje: duży pieniądz

- W maju pierwszy raz od lat uważałem, że jestem w miarę godnie wynagradzany za swoją pracą, ale ten dodatek obowiązywał tylko do końca maja. Żeby pokryć swoje zobowiązania pracuję po 240 godzin miesięcznie co najmniej. W momencie kiedy mogłem zarobić więcej i pospłacać swoje długi, pracowałem po 500 godzin dziennie. Jestem firmą, muszę opłacić ZUS, zapłacić sam za ubranie, które mam na sobie. Stawka najwyższa dla ratownika w Warszawie to 25 zł za godzinę. Ministerstwo Zdrowia próbuje nas przedstawić jako ludzi pazernych - mówił w programie "Newsroom WP" Adam Piechnik, ratownik medyczny. Do słów medyka odniósł się polityk Solidarnej Polski Jacek Ozdoba. - Tak jak w przypadku pielęgniarek, staję po stronie (ratowników - przyp. red.). 25 zł za godzinę pracy to faktycznie bardzo mało. W przypadku 500 godzin to wychodzi duży pieniądz w skali wynagrodzeń, ale pamiętajmy o tym wysiłku, przemęczeniu, rezygnacji z życia osobistego, bezpieczeństwie. Mam nadzieję, że znajdzie się tu konsensus. Jestem dumny z tego, jak w pandemii ratownicy zdawali egzamin, po pandemii trzeba się zastanowić nad warunkami ich pracy. Ale to kompetencja Ministerstwa Zdrowia, nie chciałbym wchodzić w ich kompetencje - przekonywał Jacek Ozdoba.

Wykup ziemii pod CPK. Przymusowe wywłaszczenia w przyszłym roku
142
27.06.2021 16:01

WIDEO
 / 
Wykup ziemii pod CPK. Przymusowe wywłaszczenia w przyszłym roku

Toczą się negocjacje w sprawie wykupu ziemi pod Centralny Port Komunikacyjnych. Na razie trwa program dobrowolnych nabyć. Choć chętnych zgłosiły się sporo, to na razie nie osiągnięto porozumienia w sprawie cen wykupu. – Ja to szanuję, każdy chce uzyskać jak najlepszą cenę za swój majątek, może część osób czeka na etap wywłaszczeń, które będą prowadzone za odszkodowania – powiedział w programie „Newsroom” Marcin Horała, wiceminister infrastruktury. – Wywłaszczenia przymusowe ruszą mniej więcej za rok, to jest ostatni etap przed wbiciem łopaty. Ostatnio CPK rozważa też możliwość przeniesienia osób, których działki przeznaczono pod budowę portu, do specjalnie wybudowanej dla nich osady. – Wcześniej nie było wielkiego zainteresowania relokacją zorganizowaną, takie wątki zaczęły się pojawiać kilka tygodni temu – powiedział Horała.

Emerytura obywatelska bez szans. Ekspert mówi o prawach nabytych
100
26.06.2021 0:02

WIDEO
 / 
Emerytura obywatelska bez szans. Ekspert mówi o prawach nabytych

Polska powinna wprowadzić emerytury obywatelskie - od lat przekonuje Robert Gwiazdowski i jako przykład wskazuje Kanadę. O pomysł emerytury minimalnej równej dla wszystkich, niezależnie od liczby przeprowadzonych lat, spytaliśmy Oskara Sobolewskiego z Instytutu Emerytalnego. - Pytanie, dla kogo te emerytury minimalne będą sprawiedliwe. Osoby, które przez dłuższą część życia składkowały, będą miały przecież roszczenie do państwa o to, co wpłaciły do systemu - zauważa ekspert. - Problematyczne jest to, gdzie wytyczyć granice i komu wypłacać pieniądze według starych zasad, a komu według nowych - dodaje. Jego zdaniem władza będzie się bała podjąć taką decyzję, ponieważ jest ona politycznie niewygodna.

Zamiast szaleństw zaciskanie pasa. ZUS udostępnił najnowsze prognozy emerytalne
13
23.06.2021 16:55

EMERYTURY
 / 
Zamiast szaleństw zaciskanie pasa. ZUS udostępnił najnowsze prognozy emerytalne

Jak będzie wysokość naszej emerytury wobec ostatniej pensji? Z prognoz udostępnionych przez ZUS wynika, że za 20 lat emerytura będzie na poziomie około 38 proc. wynagrodzenia, a po 2050 roku spadnie poniżej 30 proc. - Im kto młodszy, tym stopa zastąpienia będzie niższa - podsumował Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. - W przełożeniu na dzisiejsze realia to będzie tysiąc, może półtora tysiąca złotych, więc rzeczywiście te emerytury będą bardzo niskie - powiedział. - Wyliczenia brane są dla obecnego, bardzo niskiego wieku emerytalnego - zaznaczył. - Drugi aspekt to demografia: osób w wieku produkcyjnym będzie coraz mniej, a w wieku poprodukcyjnym coraz więcej - tłumaczył Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

bEpWjdDy
Nawet 10 tys. osób rocznie wpadało w pułapkę emerytur czerwcowych. "Nie każdy jest Jarosławem Kaczyńskim"
21
23.06.2021 16:14

EMERYTURY
 / 
Nawet 10 tys. osób rocznie wpadało w pułapkę emerytur czerwcowych. "Nie każdy jest Jarosławem Kaczyńskim"

Osoby, które będą przechodziły na emerytury w czerwcu, i to już w tym roku, dostaną emeryturę na zasadach majowych, czyli uwzględniającą waloryzację kwartalną i roczną. W Sejmie trwają właśnie prace nad likwidacją tzw. pułapki emerytur czerwcowych, bo dotąd ten, kto złożył wniosek o świadczenie w tym miesiącu, mógł być pozbawiony jednej z waloryzacji. - Nie każdy jest Jarosławem Kaczyńskim, nie każdemu pracownik ZUS-u o tym powie, żeby poczekać kilka tygodni - mówi Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. Po zmianie przepisów zniknie luka, przez którą nawet 10 tys. osób rocznie przechodziło na emerytury w nieodpowiednim momencie i w efekcie dostawało niższe świadczenia.

Polska spółka pracuje nad lekiem na raka. "Zakończyliśmy fazę badań przedklinicznych"
4
23.06.2021 15:48

ZDROWIE
 / 
Polska spółka pracuje nad lekiem na raka. "Zakończyliśmy fazę badań przedklinicznych"

- Zakończyliśmy fazę badań przedklinicznych, a w drugim kwartale przyszłego roku mamy nadzieję podać lek pierwszemu pacjentowi w badaniu klinicznym - powiedział Marcin Szumowski, prezes OncoArendi Therapeutics. Jak zaznaczył, badania takie będą prowadzone głównie w Polsce. Cząsteczka OATD-02 ma być środkiem terapeutycznym w leczeniu pacjentów chorych na nowotwory. Jakie? - Leki odblokowujące układ odpornościowy są agnostyczne do rodzaju nowotworu, to mogą być nowotwory płuc, jelita grubego, trzustki, nowotwory hematologiczne. Potencjalnych zastosowań jest bardzo dużo - powiedział Marcin Szumowski.

Kiedy likwidacja OFE? Waldemar Buda podał możliwy termin
55
23.06.2021 14:04

OFE
 / 
Kiedy likwidacja OFE? Waldemar Buda podał możliwy termin

- To kwestia decyzji politycznej - odpowiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda na pytanie o likwidację OFE. Jak dodał, jest kilka rozwiązań na stole, trzeba rozstrzygnąć, które będzie najwłaściwsze. - Mam nadzieję, że we wrześniowej ofensywie legislacyjnej będziemy mieli również OFE. Ogłosimy rozwiązania przed wrześniem, ale we wrześniu będzie ten proces legislacyjny - doprecyzował. To jednak oznacza, że zmiany nie wejdą w życie od początku przyszłego roku. - Raczej na połowę przyszłego roku bym skalował - powiedział Waldemar Buda.

Ta choroba powoduje powolną śmierć. Ale jest sposób. "Badania kliniczne w przyszłym roku"
1
23.06.2021 13:47

ZDROWIE
 / 
Ta choroba powoduje powolną śmierć. Ale jest sposób. "Badania kliniczne w przyszłym roku"

- Lek działa w kontekście blokowania białek, których aktywność próbujemy zminimalizować, i wiemy, że jest bezpieczny. Natomiast, czy osiągnie efekt terapeutyczny, to pokażą badania - mówił Marcin Szumowski, szef OncoArendi, dodając, że dopiero po nich będzie mógł zostać dopuszczony na rynek. Jak tłumaczył Marcin Szumowski, do pierwszego podania pacjentom z włóknieniem płuc w badaniu klinicznym dojdzie w przyszłym roku. Firma OncoArendi pod koniec ubiegłego roku zawarła wycenianą na ok. 1,5 mld zł umowę z Galapagos na dalszy rozwój kliniczny i komercjalizację cząsteczki OATD-01. - Jesteśmy bardzo dumni z tej umowy - nie ukrywa Marcin Szumowski.

Renciści poniżej kwoty 660 zł stracą na Polskim Ładzie? Wiceminister odpowiada
2
23.06.2021 11:43

WIDEO
 / 
Renciści poniżej kwoty 660 zł stracą na Polskim Ładzie? Wiceminister odpowiada

Niedawno głośno było o tym, że dla części osób zmiany podatkowe przedstawione w Polskim Ładzie mogłyby okazać się niekorzystne. Instytut Emerytalny podał, że problem mógłby dotyczyć osób, które pobierają mniej niż 660 zł świadczenia z ZUS. W ich wypadku obciążenia podatkowe by wzrosły, a wyższa kwota wolna nie zrekompensowałaby tego ubytku. - Tak wyglądałby efekt zastosowania nowych zasad, gdyby w sposób mechaniczny i bezrefleksyjny byłyby odnoszone do sytuacji podatników - odparł wiceminister Jan Sarnowski w programie "Money. To się liczy". - Na żadnym etapie nie było celem osób, które tworzyły Polski Ład, by zwiększać obciążenia tych, które najmniej zarabiają - zapewnił. - Głównym celem zmian było, aby osoby zarabiające do 6600 zł brutto nie tylko nie traciły, ale wręcz zyskiwały i dokładnie taki efekt osiągniemy przy pomocy przepisów, które zaprezentujemy w przyszłym tygodniu - powiedział wiceminister. Jak dodał, prace nad głównymi zmianami podatkowymi zapowiadanymi w Polskim Ładzie w ministerstwie są już "praktycznie zakończone" i w przyszłym tygodniu zostaną zaprezentowane publicznie.