Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Polski Ład. Zmiany podatkowe uderzą w leasing

173
Podziel się:

Zmiany podatkowe przewidziane w Polskim Ładzie spowodują, że leasing przestanie być numerem jeden w finansowaniu firmowych aut. Zyska wynajem, bo będzie znacznie tańszy – informuje poniedziałkowy "Puls Biznesu".

Polski Ład. Zmiany podatkowe uderzą w leasing
Po zmianach przedsiębiorca będzie mógł sprzedać auto bez podatku i składki zdrowotnej dopiero po sześciu latach od momentu wycofania pojazdu z działalności gospodarczej (WP, Mateusz Żuchowski)

Gazeta zauważa, że ustawa wprowadzająca Polski Ład zmienia zasady korzystania z samochodów firmowych. Przedsiębiorca będzie mógł sprzedać auto bez podatku i składki zdrowotnej dopiero po sześciu latach od momentu wycofania pojazdu z działalności gospodarczej.

Atrakcyjny leasing

Dziś powszechną praktyką jest leasingowanie pojazdu przez kilka lat, przeprowadzenie na koniec okresu umowy tzw. wykupu prywatnego, a następnie sprzedaż auta bez obciążeń podatkowych po minimum 6 miesiącach.

Dzięki temu - jak wskazuje "PB" - cała inwestycja w samochód wypada bardzo korzystanie – koszty miesięcznych rat leasingowych, wpłaty własnej, ubezpieczenia czy serwisów przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i dodatkowo odliczyć sobie np. połowę VAT (użytkowanie mieszane). Na koniec auto może sprzedać jako prywatne, a więc bez obciążeń podatkowych.

Zobacz także: Nie stać nas na kolejne lockdowny? Rzecznik MŚP: każda rodzina musi dać 20 tys.

Auta służbowe za ponad 25 mld zł

To m.in. te zapisy spowodowały, że leasing stał się zdecydowanie najpopularniejszą formą finansowania samochodów. W trzech pierwszych kwartałach 2021 r. firmy leasingowe sfinansowały zakup samochodów osobowych na kwotę ponad 25 mld zł.

W Polsce ok. 75 proc. nowych aut kupowanych jest "na firmę", a leasingiem finansowana jest ponad połowa z nich. Od kilu lat na naszym rynku intensywnie rozwija się też wynajem długoterminowy, ale jego skala wciąż jest dużo mniejsza od leasingu.

Przedsiębiorcy liczą, że niekorzystne dla nich zmiany w Polskim Ładzie uda się jeszcze wycofać. Ponad 100 uwag do zmian podatkowych dotyczących m.in. składki zdrowotnej, ulg inwestycyjnych czy leasingu zgłosiła Konfederacja Lewiatan. Pracodawcy apelują do rządu o odstąpienie od propozycji mających "zwiększyć opodatkowanie i oskładkowanie firm i pracowników".

"W związku z ogromną liczbą zastrzeżeń do przedstawionych przez resort finansów przepisów konieczne jest wydłużenie procesu legislacyjnego. Inaczej nowe rozwiązania będą rozpatrywane w wielkim pośpiechu, co negatywnie wpłynie na ich jakość" - oceniono.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(173)
Momo
rok temu
A ja widzę to ta:sprzedajesz to firmie z UE,a następnie odkupujesz Ty lub ktoś z rodziny. Koszty i tak będą niższe niż podatki. PiS zobaczy fucka
Guto
rok temu
Nie ma się co na zapas martwić. Po pierwsze PiS przegra nastepne wybory i te wszystkie negatywne przepisy zostana cofnięte, przez kazdy racjonalnie myslacy rząd. Po drugie bedzie duza ilosc pozwów, przeciw zmianom prawa w okresie obowiazywania waznej umowy. A więc uzbroic się w cierpliwość.
Gerwazy
rok temu
Najgorsze jest to, że nikt nie wyjdzie PROTESTOWAĆ. Ludzie wolą w internecie "walczyć". Bo lepiej jak powalczą inni, najlepiej kobiety albo Żydzi, masoni i cykliści. A karawana pisowa jedzie dalej. Bo Jarek świadomie skorumpował wszystkich. Pamiętacie jak celebryci odpowiadali na pytanie, czy biorą 500+? "Dają to biorę, dlaczego nie, wszyscy biorą" Na korupcji społeczeństwa opiera się władza PiS. Jest taki wiersz, który obrazuje postawę tych, którzy "walczą" z tą obrzydliwą, kłamliwą władzą. Niestety, postawę również moją. Dla wiadomości pisowców, napisał go Niemiec(czyli guru wiecznie winnego Tuska), antyfaszysta, ale...i tu zaskoczenie, duchowny chrześcijański. "Kiedy naziści przyszli po komunistów, milczałem, nie byłem komunistą. Kiedy zamknęli socjaldemokratów, milczałem, nie byłem socjaldemokratą. Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem, nie byłem związkowcem. Kiedy przyszli po Żydów, milczałem, nie byłem Żydem. Kiedy przyszli po mnie, nie było już nikogo, kto mógłby zaprotestować".
Antoss
rok temu
Trzeba uciekać na Czechy
niko
rok temu
przeanalizujmy to szczucie w mediach, tak jak przedsiębiorca kupił auto i jeździ nim z domu do biura i po 3 latach leasingu auto ma przejechane powiedźmy 80tys kilometrów to może {Island mieć rację ale jak ja kupuję auto i w rok robię 80 do 120tys kilometrów na trasach to po 3 latach auto z mojego punktu jest już prawie nic nie warte, jak mam nim jeszcze jeździć 6 lat to będzie miało prawie milion kilometrów. Coś mi to wygląda na tresowanie obywatela aby żył i miał wszystko w abonamencie, wtedy za punkciki będzie miał promocję na przeżycie. Scenariusze z filmu się powoli spełniają
...
Następna strona