Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|

Polski Ład uderzy w leasing. Stanie się mniej atrakcyjny dla klientów

41
Podziel się:

Leasing mocno ucierpi po wprowadzeniu Polskiego Ładu - alarmuje Związek Polskiego Leasingu. Zmiany warunków wykupu przedmiotu leasingu, np. samochodu, do majątku prywatnego sprawią, że nie będzie on aż tak atrakcyjny dla klientów.

Polski Ład uderzy w leasing. Stanie się mniej atrakcyjny dla klientów
Polski Ład zmieni zasady leasingu (zdj. ilustracyjne) (WP, Mateusz Żuchowski)
bELmgzkl

Zmiany podatkowe zawarte w Polskim Ładzie zmienią zasady leasingu - nie ma wątpliwości ZPL, a pisze o tym "Puls Biznesu". Chodzi o zmiany warunków wykupu przedmiotu leasingu do majątku prywatnego.

"Dotychczas przepisy pozwalały na wyłączanie z przychodów kwot, które firma uzyskała ze zbycia składników majątku po upływie sześciu miesięcy od wykupu i po zakończeniu umowy leasingu" - pisze "PB". Po wprowadzeniu Polskiego Ładu okres ten wydłuży się do dwunastu miesięcy.

- Ingerencja w dotychczasowe warunki wykupu przedmiotu leasingu, które stanowiły również jeden z powodów zawierania takich umów przez podatników, sprawia, że naruszona zostaje zasada pewności prawa oraz jego niedziałania wstecz. Do tego ta zmiana wpłynie pośrednio na zmniejszenie atrakcyjności leasingu - podkreśla Andrzej Sugajski, dyrektor generalny ZPL, w rozmowie z dziennikiem.

bELmgzkn
Zobacz także: Składka zdrowotna w górę. Ekspertka: System nam się komplikuje, jest problem

Rozmówca gazety zwraca też uwagę, że z projektowanych przepisów nie wynika jasno, jaka będzie sytuacja osób, które w ubiegłym roku wykupiły przedmiot leasingu do majątku własnego. Szczególnie, czy jeżeli go sprzedadzą, to czy nie będą musieli zapłacić podatku dochodowego przed upływem 6 lat.

Związek zaproponował zatem przepisy przejściowe. Zgodnie z ich propozycją obecne zasady miałyby obowiązywać dla wszystkich, którzy kupili przedmioty w leasingu przed wejściem w życie zmian Polskiego Ładu.

bELmgzkt

To kolejna grupa, której sprzeciw wobec Polskiego Ładu opisują we wtorek media. Swoje wątpliwości do pakietu reform mają również emeryci, którzy obawiają się, że stracą na reformie. "Fakt" dotarł do listu Polskiego Związku Emerytów, Inwalidów i Rencistów zaadresowanego do premiera.

Polski Ład oznacza też dużo większe zadłużenie budżetu państwa. "Rzeczpospolita" wyliczyła, że dług publiczny może w przyszłym roku zwiększyć się o 100 mld złotych. Lwia część tej kwoty dotyczy właśnie sztandarowej reformy PiS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELmgzkO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(41)
Jacek
2 miesiące temu
Mnie to w zasadzie obojętne. To z czego oskubie mnie PiS i tak pójdzie w podniesienie cen produktu. Tak, czy siak zapłaci odbiorca końcowy, czyli ci wszyscy, którzy tak plują na przedsiębiorców. Tyle tylko, że oni nie są w stanie zrozumieć, że to właśnie w nich uderzy.
Stop
2 miesiące temu
Polski Ład to program złupienie tych wszystkich którzy zarabiają więcej niź płaca minimalna. Same podwyżki podatków i nic więcej. Nawet kwota wolna od podatku 30 tys zostanie zjedzona przez składkę zdrowotną 9%. Nic tylko przejść na socjal i pracować ale na czarno, wtedy się opłaca. Największym wrogiem PISu jest sam PIS.
Ochroniasz
2 miesiące temu
A czy ja nieprowadząc działalnosci mogę wziąć samochód w lizing od sąsiada? Ma bardzo fajne starsze BMW. I czy można zapłacić część gotówką z 500+.
bELmgzkP
Pinokio
2 miesiące temu
Odezwali się "przedsiębiorcy" Z jedna co m-c faktura skonczy się wreszcie optymalizacja w postaci zamiany etatu na jdgjezeli samochód jest potrzebny w firmie to po co go przenosić do majątku prywatnego?
Adam
2 miesiące temu
Po zmianie podrożeją samochody używane, Na rynku po prostu będzie mniej tych kupowanych poprzednio w salonach i odsprzedawanych po 3-4 latach. Zostanie import z Niemiec itp. I to nie będzie problem przedsiębiorców a raczej tych mniej zarabiających co dzisiaj mówią o sprawiedliwości. PS Volwo CX60 w salonie 260 tys a od podatku i dochodu można odliczyć 160 tyś a po wykupieniu i sprzedaży fiskus zgłosi się po Vat od podatek od zysku od pełnej kwoty sprzedaży. To jest złodziejstwo.
...
Następna strona