Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|
aktualizacja

Emerytury. Premier dostał list od seniorów. Domagają się zmian w Polskim Ładzie

213
Podziel się:

Część emerytów może stracić na Polskim Ładzie, o czym alarmują sami zainteresowani. Seniorzy nie chcą zgodzić się na taką sytuację i napisali list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym proszą go o "wypracowanie rozwiązań, które będą służyć całej społeczności emeryckiej" - pisze "Fakt", który dotarł do listu.

Emerytury. Premier dostał list od seniorów. Domagają się zmian w Polskim Ładzie
Polski Ład. Emeryci piszą do premiera Mateusza Morawieckiego, chcą zmian w reformie (PAP, PAP/Marcin Bielecki)
bECUqIZh

Wraz z uchwaleniem Polskiego Ładu najniższe emerytury byłyby zwolnione z podatku dochodowego, co lubi podkreślać premier Mateusz Morawiecki. Chociaż zwolnienie z PIT było jednym z postulatów seniorów, to jednak nie wszystkie zmiany związane z reformą budzą ich entuzjazm.

Polski Związek Emerytów, Inwalidów i Rencistów wystosował pismo do szefa rządu, w którym punktuje Polski Ład. Pod listem podpisała się m.in. szefowa związku dr Elżbieta Ostrowska, a do treści pisma dotarł "Fakt". Emeryci podkreślają, że ich obawy wzbudza fakt, że nie będą mogli odliczyć składki zdrowotnej.

Autorzy listu zwracają uwagę, że to uderzy przede wszystkim w osoby, które otrzymują emerytury niższe od świadczenia minimalnego. To osoby, które nie wypracowały wymaganego stażu pracy (20 lat w przypadku kobiet, 25 lat w przypadku mężczyzn). Ich świadczenia wahają się w okolicach kilkuset złotych.

bECUqIZj
Zobacz także: Składka zdrowotna. Prof. Belka: Polski Ład miał być fajerwerkiem, a okazał się kapiszonem

"Jest to obecnie ponad 300-tysięczna i stale rosnąca grupa. Podwyższona składka zdrowotna będzie w odczuwalny sposób zmniejszać ich, i tak niskie, świadczenia" - cytuje autorów listu dziennik.

Chociaż w ostatnich dniach ze środowisk rządzących napływają wieści o tym, że podwyższenie składki zdrowotnej zostanie opóźnione w czasie, to jednak mechanizm ten obejmie wyłącznie przedsiębiorców. "Fakt" zwraca uwagę, że emeryci będą płacili najwyższą składkę od razu po wejściu w życie Polskiego Ładu.

bECUqIZp

Autorzy listu podkreślają również, że na reformie stracą osoby, które pobierają emeryturę na poziomie przynajmniej około 5 tys. złotych. W piśmie podkreślono, że choć jest to zaledwie 10 proc. seniorów, to jednak osoby te "na swoją emeryturę pracowały długie lata i zmniejszenie świadczenia odbierają jako niesprawiedliwe".

Szczególnie że nie obejmie ich tzw. ulga dla klasy średniej, która przewidziana jest wyłącznie dla osób pracujących na podstawie umowy o pracę. Rząd zakłada, że konsultacje w sprawie podatkowych zmian zakończą się do końca sierpnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECUqIZK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(213)
gibon
2 dni temu
Widzę, jak ciężko jest moim rodzicom, świeżo po przejściu na emeryturę. Darmowe leki im jeszcze nie przysługują, 20% w dozie ulgi mają póki co w określonych godzinach. A zdrowie niestety siada coraz bardziej...
1111111111
2 dni temu
Samotni emeryci powinni dostać dodatek zwłaszcza kobiety dlaczego ? bo same niekiedy nie potrafią wbić nawet gwożdzia co innego facet. Od nowego roku zamiast podwyższyć wszystkim bo drożeje gaz ,prąd i inne rzeczy to Pis będzie obniżał kasę.i tak już co roku aż zostaniemy wszyscy dziadami. Brawo.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Marian
2 tyg. temu
Polski (Nie)rząd działa jak Janosik, bogatszemu zabrać, biednemu dać, tylko że ten bogatszy nie łazi po zapomogi i się opierdala, tylko uczciwie pracuje. Niestety za uczciwą pracę zostaje karany, co można odebrać intencje rządu, że jak masz rozum, to kombinuj, a my ci pomożemy.
bECUqIZL
Bolek
2 tyg. temu
Ja pracowałem 38 lat i moja emerytura jest netto 1850 zł , nie pracował ale emeryturę chce mieć za co!?
Krystyna
2 tyg. temu
Poraz kolejny rząd odrzucił poprawkę przyjętą przez Senat, która dawała szansę "czerwcowym" emerytom na możliwość korzystnego przeliczenia która zakładała nowe prawo do wyrównania świadczenia w czerwcu w latach 2009-2019. W związku z tym my emeryci jesteśmy stratni m.in o 300zl Jednak rząd znów nas zawiódł, w tym samym dniu odrzucenia tej poprawki przyznali sobie podwyżki...
...
Następna strona