Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Emerytury. Premier dostał list od seniorów. Domagają się zmian w Polskim Ładzie

222
Podziel się:

Część emerytów może stracić na Polskim Ładzie, o czym alarmują sami zainteresowani. Seniorzy nie chcą zgodzić się na taką sytuację i napisali list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym proszą go o "wypracowanie rozwiązań, które będą służyć całej społeczności emeryckiej" - pisze "Fakt", który dotarł do listu.

Emerytury. Premier dostał list od seniorów. Domagają się zmian w Polskim Ładzie
Polski Ład. Emeryci piszą do premiera Mateusza Morawieckiego, chcą zmian w reformie (PAP, PAP/Marcin Bielecki)

Wraz z uchwaleniem Polskiego Ładu najniższe emerytury byłyby zwolnione z podatku dochodowego, co lubi podkreślać premier Mateusz Morawiecki. Chociaż zwolnienie z PIT było jednym z postulatów seniorów, to jednak nie wszystkie zmiany związane z reformą budzą ich entuzjazm.

Polski Związek Emerytów, Inwalidów i Rencistów wystosował pismo do szefa rządu, w którym punktuje Polski Ład. Pod listem podpisała się m.in. szefowa związku dr Elżbieta Ostrowska, a do treści pisma dotarł "Fakt". Emeryci podkreślają, że ich obawy wzbudza fakt, że nie będą mogli odliczyć składki zdrowotnej.

Autorzy listu zwracają uwagę, że to uderzy przede wszystkim w osoby, które otrzymują emerytury niższe od świadczenia minimalnego. To osoby, które nie wypracowały wymaganego stażu pracy (20 lat w przypadku kobiet, 25 lat w przypadku mężczyzn). Ich świadczenia wahają się w okolicach kilkuset złotych.

Zobacz także: Składka zdrowotna. Prof. Belka: Polski Ład miał być fajerwerkiem, a okazał się kapiszonem

"Jest to obecnie ponad 300-tysięczna i stale rosnąca grupa. Podwyższona składka zdrowotna będzie w odczuwalny sposób zmniejszać ich, i tak niskie, świadczenia" - cytuje autorów listu dziennik.

Chociaż w ostatnich dniach ze środowisk rządzących napływają wieści o tym, że podwyższenie składki zdrowotnej zostanie opóźnione w czasie, to jednak mechanizm ten obejmie wyłącznie przedsiębiorców. "Fakt" zwraca uwagę, że emeryci będą płacili najwyższą składkę od razu po wejściu w życie Polskiego Ładu.

Autorzy listu podkreślają również, że na reformie stracą osoby, które pobierają emeryturę na poziomie przynajmniej około 5 tys. złotych. W piśmie podkreślono, że choć jest to zaledwie 10 proc. seniorów, to jednak osoby te "na swoją emeryturę pracowały długie lata i zmniejszenie świadczenia odbierają jako niesprawiedliwe".

Szczególnie że nie obejmie ich tzw. ulga dla klasy średniej, która przewidziana jest wyłącznie dla osób pracujących na podstawie umowy o pracę. Rząd zakłada, że konsultacje w sprawie podatkowych zmian zakończą się do końca sierpnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(222)
Ken
rok temu
Mam wrażenie, że władza ma seniorów za przytłumionych umysłowo. W takiej sytuacji niech płaci dodatek inwalidzki dla wszystkich.
toja
2 lata temu
Część emerytów daje się na to nabrać!! A to zwykłe oszustwo.. Nie biorąc emerytury pracownik płaci frycowe wysokości swojej emerytury. Wyobraźcie sobie - rezygnujesz z emerytury wys. 5000, bo możesz zarobić 6tyś czyli 72 tys. /rok.. Oznacza to, że twój podatek wynosi 60 tys. tj. 86%
12345
2 lata temu
Zerowy podatek dla dalej pracujących seniorów (jeżeli nie przejdą na emeryturę) od 2022 r. , a co z tymi emerytami, którzy na apel rządu dalej pracowali po 2017 r. i mieli mieć zwiększony kapitał o 5000 za każdy rok dalszej pracy. Czy to sprawiedliwe !!! Chyba czas to naprawić i przeliczyć emerytury tym co uwierzyli w obietnice rządu . w 2017 r. rząd zachęcał do nie przechodzenia na emeryturę i dalszą pracę ,,W resorcie wicepremiera i ministra finansów Mateusza Morawieckiego powstał pomysł, aby osobom, które po obniżeniu wieku nie odejdą na emeryturę, tylko dalej będą pracować, wypłacać jednorazowo 10 tys. zł (za dwa lata dodatkowej pracy) lub 20 tys. (za wydłużenie aktywności o cztery lata) albo 30 tys. zł (za sześć lat)."
nina
2 lata temu
emeryci zyja za najnizsze place 1000-1200 netto a ceny i r-ki sa jednakowe dla wszystkich i nie placza. Ci co stracili to maja stracic bo mieli za wysokie place.
xghm
2 lata temu
W PIS dziec to wszystko.
...
Następna strona